Zoznámte sa s architektom, ktorý pracoval na tých najdrahších domoch na svete

Ferris Rafauli.

Ferris Rafauli si nedávno získal pozornosť projektom luxusného sídla rapera Drake v kanadskom meste Toronto. Predpovedá, že v post-pandemickom svete nebude žiadna dizajnérska požiadavka klienta príliš bláznivá. Vychádza pritom z vlastnej skúsenosti, keďže jeho luxusná klientela si bežne žiada domáce športové areály, alebo plne vybavené wellness kúpele. Tento kanadský návrhár a zakladateľ rovnomennej a čoraz slávnejšej butikovej dizajnérskej spoločnosti sa totiž špecializuje na plnenie snov.

Ako sám vraví, „požiadavky sa v poslednej dobe stávajú zaujímavejšie, pretože do domov môžeme doniesť čokoľvek. Predtým to boli domáce kiná a vnútorné bazény. Teraz navrhujeme domy s nočnými klubmi, prispôsobenými futbalovými štadiónmi alebo basketbalovými ihriskami.“ V jeho najnovšom projekte sa snaží dostať turecké kúpele so soľnou jaskyňou a niekoľkými horúcimi a studenými bazénmi pod dom v Los Angeles a do ďalšej súkromnej rezidencie zas navrhuje reštauráciu s plne vybavenou kuchyňou pre šéfkuchára a oddelenou jedálňou pre hostí.

Pri veľkých projektoch však nezabúda na detaily, ako je napríklad miestnosť, kde je možné umyť si topánky od blata, alebo vešiaky na uteráky prispôsobené výške klienta. Táto jeho schopnosť navrhnúť a dotvoriť kompexnú nehnuteľnosť, od fasády a vonkajšieho prostredia po rúčky na zásuvky, je z časti výsledkom matematických výpočtov a z časti aj dizajnérskeho inštinktu. A vďaka tejto kombinácii má vo svojej viac ako 20-ročnej kariére Rafauli stále vplyv a odvahu.

Súvisiace: Vzostup udržateľnej architektúry v luxusných nehnuteľnostiach

Dôkazom je aj jeho nedávno odhalený mega projekt panského sídla pre rapera Drake, ktorý má okrem iných divov vnútorné basketbalové ihrisko podľa NBA požiadaviek a veľkolepý kryštálový luster od Lobmeyra s viac ako 20 000 kusmi ručne opracovaných Swarovski kryštálov, čo je druhá najväčšia inštalácia svojho druhu na svete. Jedinečným je aj klavírne krídlo Bösendorfer s Rafauliho dizajnom a motívmi lebky od umelca Takashi Murakami.

Rafauli v tomto útulnom príbytku použil 5400 druhov bohatých tkanín.

Jeho štýl bohatého vrstveného maximalizmu ale nie je pre každého. Napríklad interiér u Draka dostal v jednej nelichotivej recenzii názov „Jay Gatsby-stretol-Vegas“, no pre tých, ktorí to vedia oceniť, je Rafauli najlepší. Pre neho nie je ničím výnimočným použiť v jednom dome viac ako 5000 druhov látok, pretože domov nechápe iba ako obývací priestor, ale aj výstavu umenia. A práve jeho nezameniteľné a jedinečné interiéry v kombinácii s modernistickým prístupom k nadčasovej architektúre často inšpirovanej štýlom Art Deco mu zabezpečili jeho klientelu.

Keď sa prejdete jeho profilom na Instagrame, narazíte na hashtagy, ktoré celkom jasne vyjadrujú jeho filozofiu: #zostať disciplinovaný, #nadčasový, #umenieaveda. Jeden z jeho najobľúbenejších citátov patrí architektovi, ktorého od detstva obdivoval, Frankovi Lloyd Wrightovi: „Talent je dobrý. Prax je lepšia. Vášeň je najlepšia.“ Je to druh mantry, ktorú by mohol pokojne použiť jeden z jeho klientov športovcov, no u neho sa transformuje do holistickej koncepcie stavieb, kde dizajn prúdi medzi priestormi a rozmery a rozsah sú v súlade s architektúrou. „Vždy som veril v umenie a vedu, ktoré sa dokonale spoja v dizajne, umeleckom komponente s dokonalým prevedením.“ Rovnako ako jeho klienti je posadnutý kvalitou a autentickosťou. „Ak vidíte v niektorom z mojich projektov kameň, je to skutočný kameň. Keď vidíte zlato, je to pravé zlato – nie napodobenina. Nepoužívame štuku, pozlátené pláty alebo umelé prvky.“ Keď nevie zohnať svetlá, nábytok alebo iné zariadenie, ktoré sa mu do miestnosti hodia, jeho firma tieto veci vyrobí, často v spolupráci s prestížnymi značkami. Je napríklad známy tým, že používa šály od Hermès ako čalúnenie a na závesy, alebo použije v stoličke podložku od Alexandra McQueena, čoho výsledkom je potom jedinečný interiér, kde sa móda stretáva s dizajnom.

Exkluzívny pohľad do vnútra Rafauliho šatníka.

Návrhár bol od detstva umelecky mysliace dieťa a už v 18. rokoch založil svoju firmu a postavil prvý dom (v tradičnom dizajne). Odvtedy zanechal svoje otlačky na rezidenciách, súkromných lietadlách, jachtách, reštauráciách, obchodoch a halách, z čoho najznámejším je jeho projekt klubu Sher Club v Scotiabank Arena, exkluzívneho miesta vo vnútri športoviska. Nedávno ho oslovila spoločnosť s kuchynským vybavením La Cornue a tvorca postelí Hästens, aby pre nich navrhol produkty, ktoré je možné zohnať len raz za život. Chýba už len jeho vlastná televízna relácia.

Ani jeho dom nie je obyčajný. Nachádza sa v ňom 372 metrov štvorcových veľká hala a bar so semišovými stenami a špičkovým zvukovým zariadením . Ako sám vraví: „Žijem tým, čo navrhujem. Kupujem si veci, lebo sa mi páči ich kvalita, prevedenie a odvaha.“Takým je aj jedno z jeho áut, nové Ferrari F8 Tributo – model, ktorý považuje za umelecké dielo a prirovnáva ho k svižnej baleríne.

Súvisiace: Architekt z New Yorku tvrdí, že luxus spočíva v zážitku, nie vo vzhľade

Aj jeho šatník bol premysleným dielom, ódou na dobrý život, vystlaný macassarským ebenom, bronzovými vložkami so semišovou kožou a kovaním z jeho vlastnej FR línie. Za skrytými dverami sú espresso kávovary, chladničky a ostrov s televízormi, vďaka ktorým Rafaulimu počas obliekania neuniknú žiadne najvýznamnejšie športové udalosti alebo správy. Na vešiakoch visia staršie kožené modely značiek Yves Saint Laurent, Hermès či Roberto Cavalli. Jeho slabosťou sú však topánky a do jeho šatníka sa zmestí do 200 párov. Túto svoju vášeň si vie obhájiť: „Zrazu som mal 50 párov topánok značky Louboutin. Sú ako cukríky. Kupujete ich iba preto, že ich máte rád, no topánka má aj prvky umenia, ktoré mnohí nevidia.“

Pohľad na domáci bazén a halu.

Tajnou prísadou jeho úspechu je podľa neho odvaha. „Verím tomu, že keď príde na dizajn, nepoznám strach. Mám nejakú víziu a zvyčajne prekračujem všetky hranice, aby som ju naplnil. Nikdy nie som pohodlný. Chcem zdokonaliť to, čo som už dosiahol.“

Zdroj: NYtimes, Fortune

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.