Zlaté bankovky alebo úplne prvá mena na svete, ktorá vo svojich bankovkách obsahuje pravé zlato

Mnohí z nás investujú do zlata a striebra (do mincí, šperkov alebo umeleckých diel vyrobených z drahých kovov), ale v prípade, ak sa nedostaneme do finančnej tiesne, nikdy tento majetok nepoužijeme, až sa z neho nakoniec stane rodinné dedičstvo, ktoré si posúvame z generácie na generáciu.

Ale je naozaj rozumné investovať peniaze do niečoho, čo vlastne nebude nijako použité, dokonca ani generáciami, ktoré prídu po nás? Boli by ste ochotní uveriť tomu, že toto zlato sa v skutočnosti dá efektívne a prakticky využiť, aj keby to znamenalo, že ho použijete na kúpu limonády?

Prosím, vstúpte do sveta zlatých bankoviek – úplne prvú doplnkovú menu, ktorá je používaná na báze dobrovoľnosti a zároveň vyrobená z pravého zlata, ktoré je pridávané do týchto bankoviek v malých množstvách tak, aby boli reálne použiteľné na trhu. Zlatá mena, v angličtine nazvaná Goldback, je v peňažnej forme pre bežných ľudí najlepším zástupcom samotného zlata, ktorá si udržiava svoju hodnotu a je využiteľná v každodennom živote. Takže bez ohľadu na to či si chcete kúpiť nový dom alebo obyčajný rúž z drogérie, na zaplatenie akéhokoľvek tovaru môžete použiť tieto zlaté bankovky.

Podnikateľ Jeremy Cordon vytvoril túto novú menu práve preto, aby premenil drahý kov na peniaze, ktoré môžu byť bežne využívané. Znie to ako inovatívny nápad, ktorý vyrieši problém nevyužiteľnosti klasických zlatých mincí.

V ktorých potravinách by vám predsa dovolili platiť zlatou mincou v hodnote takmer 1300 eur? A práve teraz prichádza na trh riešenie – mena “Goldback” v podobe bankoviek s rôznymi hodnotami. Tie určujú drobné čiastočky zlata, ktoré sa nachádzajú v každej bankovke v určitom množstve, a na základe toho môžeme hovoriť o bankovkách v hodnotách 1, 5, 10, 25 alebo 50.

Je však potrebné pripomenúť, že sa tu nebavíme o spoločenskej hre Monopoly, ale o skutočných produktoch so zlatom, ktoré sa legálne dajú využiť kdekoľvek na území USA. Dokonca je táto forma peňazí využiteľná aj inde vo svete, ak sa bavíme o výmene tovaru za tovar s rovnakou hodnotou – táto forma obchodovania sa nazýva barter. Tu však obe strany musia súhlasiť s hodnotou bankovky, ako je na nej uvedená.

Súvisiace: Najdrahšia čokoláda na svete stojí viac ako desať iPhonov X

Samotný vzhľad papierových peňazí je navrhnutý precízne a do detailov. A zatiaľ čo konvenčné bankovky zobrazujú známe monumenty a pamiatky alebo už zosnulých prezidentov danej krajiny, pri tejto mene si jej tvorcovia zobrali za vzor ženské vlastnosti. Stretnúť sa môžete s podobizňami žien, ktoré sú podľa autora stelesnením rozvážnosti, sebaovládania či spravodlivosti.

Veľkosť týchto cenných papierov sa líši podľa ich hodnoty, čo umožňuje aj zrakovo postihnutým ľuďom jednoduchšie rozoznávať medzi bankovkami rôznych hodnôt. Tie s väčšou hodnotou sa síce nevojdú do štandardných peňaženiek, ale aj o to sa už ich tvorcovia postarali, keď na trh uviedli špeciálne peňaženky prispôsobené na veľkosti všetkých bankoviek tak, aby sa nemuseli ohýnať – takzvané “Goldback” peňaženky. Peniaze sú tu s nami už niekoľko storočí, veľmi potrebné, ale nezmenené a už dávno čakajúce na svoju reformu.

Otázkou, na ktorú však môže odpovedať iba čas, zostáva, či mena “Goldback” bude spoločnosťou skutočne prijatá, tak ako kedysi doláre či eurá alebo nie.

Zdroj: JM Bullion

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.