Za približne 10 000 eur si Američania môžu opäť vychutnávať pol kilogramu kaviáru Beluga

Zdá sa, že modlitby amerických milovníkov morských plodov boli konečne vyslyšané. Ultra vzácny kaviár Beluga je v krajine totižto opätovne dostupný. Jeho cena pritom začína na približne 400 eurách za 14 gramov.

Jedná sa o vyhľadávanú pochúťku získavanú z jesetera Beluga, žijúceho v Kaspickom mori. Do roku 2005 pritom Spojené štáty americké importovali do krajiny až 80% jej celkových svetových zásob a je teda viac než pravdepodobné, že ju konzumovali až v príliš veľkom množstve. Keď sa však Sovietsky zväz rozpadol, rovnako skolabovali aj jeho prísne regulácie získavania daného kaviáru, čo v konečnom dôsledku viedlo k nadmernému rybolovu a k obchodu na čiernom trhu.

Tento druh ryby sa tak stal v priebehu času natoľko ohrozeným, že sa Spojené štáty rozhodli zakázať jeho dovoz do krajiny. Avšak ešte pred tým, než daný zákaz nadobudol účinnosť, si Mark Zaslavsky (zakladateľ a majiteľ predajnej spoločnosti Marky’s Caviar) priniesol niekoľko jeseterov Beluga z Kaspického mora do USA, a to so zámerom ich chovu a trvalo udržateľnej reprodukcie. Práve vďaka tomu sú tak dnes takzvané „čierne perly“ konečne pripravené vstúpiť aj na americký trh.

Je však zrejmé, že to nebolo ľahké. Jeseter Beluga, ktorý je tou najväčšou sladkovodnou rybou na svete, totižto potrebuje 10 až 15 rokov na to, aby začal produkovať vajíčka. Navyše pre svoju prosperitu vyžaduje nesmierne špecifické prostredie. Posledných 17 rokov tak Zaslavsky choval ryby s vysokou náročnosťou chovu na jeho bascomskej farme s jesetermi s názvom Sturgeon Aquafarm, čo sa mu v konečnom dôsledku našťastie vyplatilo. Podarilo sa mu vyprodukovat domáci kaviár Beluga, a taktiež začal využívať svoje zásoby na pomoc vymierajúcemu druhu. Je možné konštatovať, že do dnešného dňa farma darovala viac ako 160 000 oplodnených vajíčok, v snahe opätovne rozšíriť množstvo týchto vzácnych jeseterov.

V jednej z tlačových správ Zaslavsky uviedol: „Sme nadšení, že vám môžeme konečne predstaviť kaviár Beluga určený výhradne pre americký trh, no taktiež aj pre našich verných zákazníkov, ktorí s nami zdieľali našu náročnú cestu po viac ako 17 rokov. Pokračovali sme v dodávaní vysokokvalitných delikates viac než 30 rokov a aktuálne sa tešíme na ponúkanie unikátneho kaviáru Beluga (a výrobkov z neho vytvorených) našim zákazníkom – zatiaľ čo budeme rovnako prispievať aj k celosvetovému rozmnoženiu tohto ohrozeného druhu.“

Kaviár z farmy sa v priebehu času vylepšil, pričom jednotlivé ikry sú aktuálne zbierané vo všetkých kútoch sveta, a to od Madagaskaru až po Čínu. Aj napriek tomu je však Sturgeon Aquafarms tou prvou a zároveň jedinou farmou kaviáru Beluga v krajine. Daná pochúťka bude predávaná prostredníctvom online predaja alebo priamo v kamenných predajniach Marky’s v New Yorku a v Miami za približne 730 eur pre 28 gramov alebo 10 000 eur za pol kilogramu.

 

Zdroj: Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.