Yeezy patria medzi desať najpredávanejších tenisiek sveta

A tu je dôvod prečo je okolo nich také šialenstvo.

Keď v septembri stáli tenisky Yeezy 350 v2 od Kaneyho Westa ladom a nikto o ne nejavil záujem, boli také neobľúbené, že spoločnosť Yeezzy Supply začala posielať hromadné e-maily upozorňujúc a informujúc svojich odberateľov o dostupnosti daného modelu. Dôvod bol jasný. Kaney West si rozhneval svojich fanúšikov svojou dračou energiou a komentármi o otroctve. Nielen minuloročné správanie a excesy Kanyeho šokovali verejnosť. Bol to aj vývoj, ktorý potvrdzoval, že tieto nepredané modely tenisiek sú len súčasťou plánov ako povzniesť Yeezy na extrémne úspešnú značku. A to nielen z hľadiska popularity ale aj predajnosti. V súčasnosti Yeezy patrí medzi Top 10 najpredávanejších tenisiek sveta a ich popularita narástla práve preto, ako extrémne náročné ich bolo možné zohnať a kúpiť.

Zoznam najpredávanejších tenisiek za rok 2018, ktorý vypracoval NPD analytik Matt Powell zahŕňa modely ako: Tanjun (Nike), Air Max 270 (Nike), Chuck Taylor (Converse) a Ward (Vans). Deviate miesto v rebríčku patrí Yeezy Boost 350 v2. Správy z posledných týždňov potvrdzujú, že predaj tenisiek vzrástol až o 500%, pričom bol zohľadnený celkový zisk z predaja a nie počet predaných kusov. Cena Yeezys je $220/za pár, pričom u Tanjun, ktorý je na prvom mieste v rebríčku je to $65/za pár.

Vzostup tenisiek Yeezzy bol skutočne ohromný. Nielen kvôli tomu, že boli na trh uvedené ako grál limitovanej edície, ale aj kvôli tomu, že tento typ tenisiek nesie známe meno a sú pomerne drahé. Pre Adidas je rast predajov tenisiek Yeezy kľúčovým a podľa Powella v súčasnosti tvoria najväčší podiel na trhu spoločnosti Adidas.

Schválne, Yeezy neboli tým typom tenisiek, ktoré by niekedy mali byť v rebríčku Top 10 najpredávanejších tenisiek. Ich podstatou bolo, že boli vzácne a predstavujú limitovanú edíciu. Yeezy sa tak veľmi odlišujú od iných tenisiek, že si poprední producenti na nich vybudovali celý svoj biznis. A čo spôsobilo, že model Tanjum sa stal najpredávanejším modelom za rok 2018? No predsa úplná absencia dizajnu a to, že nenesie žiadne zvučné meno. Je možné ich dostať za $65/pár. Yeezy sú však spájané so známou (hoci toxickou) osobnosťou. Potom čo bol prvý krát spustený dizajn tzv. štýlu, “ ak by ponožka s topánkou mala dieťa“, vyzeral skutočne veľmi zvláštne. A dodajme, že tenisky stáli $220, za čo by človek mohol mať štyri páry modelu Tanjun. Tenisky ako Yeezy neboli vytvorené, aby sa stali súčasťou zoznamu najpredávanejších modelov. Samozrejme, toto všetko bolo len súčasťou biznis plánu. Keď zástupcovia spolocnosti Adidas hovorili o modele Yeezy, vyzdvihovali výpovednú hodnotu pre zákazníka, nie jeho predajnosť v číslach. Generálny riaditeľ spoločnosti Adidas, Kasper Rosted, sa v jednom interview vyjadril nasledovne: „Kolekcia tenisiek Yeezy má zásadný vplyv na celkovú pozíciu našej značky, ale stále v kontexte 25 miliardovej spoločnosti tvorí len jej malú časť“.

Súvisiace: Tieto tenisky Air Jordan za $6 500 sú pokryté tisíckami kryštálov značky Swarovski

Hoci už viac neprispievajú k nehmotnej hodnote spoločnosti, stále sú súčasťou jej čistých ziskov. V tom istom roku ako sa Yeezy dostali do Top 10, Adidas dosiahol taký podiel na trhu ako ešte nikdy predtým. Či tieto udalosti so sebou súvisia, skeptický Powell jednoznačne odpovedal: „Áno, samozrejme.“

Podľa Powella, najlepšie vyobrazuje jeho výraznú pozíciu na trhu oproti iným modelom jeden štatistický prieskum, ktorý poukazuje na fakt, že oproti každému modelu, ktorý bol na zozname, sa model Yeezy predával v miliónoch.

V tom momente sa stali Yeezy tými najžiadanejšími teniskami sveta. Tenisky bolo možné vidieť jedine na Instagramoch hviezd a nie v reálnom živote. Kanye sa postaral o to, aby sme na jeho pozoruhodné tenisky nikdy nezabudli. V súčasnosti už však viac nie sú tým najžiadanejším artiklom. Pre niektoré známe osobnosti to môže byť zdrvujúce. Ale jedno je isté. Yeezy urobili ešte niečo oveľa pôsobivejšie: začali sa vyrábať masovo (pre každého z nás).

Zdroj: GQ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.