Všetko, čo potrebujete vedieť o malých čiernych šatách

Krátke čierne šaty zohrávajú v našom šatníku takú veľkú úlohu, že si už získali svoje vlastné ustálené pomenovanie: LBD (MČŠ). V nižšie zobrazenom videu vás redaktor Hamish Bowles z prestížneho časopisu Vogue prevedie ich históriou, a to desaťročie za desaťročím – počínajúc Coco Chanel, až po módnu značku Cushnie.

Za spopularizovanie spomínaného módneho konceptu je jednoznačne zodpovedná slečna Chanel, ktorej sa daným počinom podarilo uviesť čiernu farbu do sveta módy. V období predtým bola totižto čierna farba obliekaná iba v období smútku, či v snahe vyjadriť vlastnú pobožnosť (príkladom čoho sú klasické kňazské rúcha a cirkevné habity). V roku 1926 časopis Vogue nazval Chanelovej skicu elegantných šiat s volánom na páse ako „Chanelovej „Ford“ – šaty, ktoré bude nosiť celý svet“.

Svet ich pritom aj skutočne nosil. Nosí ich dokonca až dodnes. Muži sa však súčasťou tejto hry stali pomerne neskoro. Daný módny kúsok sa však v dnešnej dobe nenosí výhradne iba vďaka značke Chanel. V 50. rokoch 20. storočia definoval módny návrhár Christian Dior jeho nový vzhľad, ktorý bol obzvláštnený dlhou sukňou a osím pásom.

Súvisiace: Rebríček 10 najdrahších malých čiernych šiat

Malé čierne módneho návrhára Huberta de Givenchy, ktoré boli navrhnuté pre Audrey Hepburn (konkrétne pre film Raňajky u Tiffanyho) pritom dokonale zosobňujú začiatok 60. rokov 20. storočia – rovnako ako aj priehľadné a perové obrazoborecké obdobie módnej značky Yves Saint Laurent.

Koktejlové šaty a malé čierne šaty, ktoré sú definované krátkou dĺžkou, sú často jedny a tie isté. Jedným z dôvodov, prečo nikdy nevyjdú z módy je fakt, že existuje obrovské množstvo spôsobov, akým ich je možné nosiť a dosiahnuť požadovaný vzhľad.

Zdroj: Vogue

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.