Všetko čo potrebujete vedieť o diamantoch

Marilyn Monroe sa preslávila slovami, že diamanty sú niečím naozaj výnimočným. V skutočnosti sú pravdepodobne najsofistikovanejšími a najcennejšími drahými kameňmi na svete. Od vzácnych kovov ako zlato, striebro či platina, sa zásadne líšia tým, že nikde nie je fixne stanovená ich cena. Dôvodom je fakt, že žiadne dva diamanty nie sú rovnaké.

V nasledujúcom článku Vám priblížime niekoľko zaujímavých informácií o týchto skvostoch prírody. Nie je vylúčené, že niektoré z prezentovaných údajov Vám už sú známe, no ďalšie Vás možno prekvapia. Viete napríklad, aký je rozdiel medzi briliantom a diamantom? Čo určuje trhovú hodnotu diamantu? Čítajte ďalej a nájdete odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky.

Prírodné diamanty – plné tajomstiev

Prírodné diamanty predstavujú nespracované drahokamy, ktoré zatiaľ neboli brúsené ani leštené. V tomto stave je mimoriadne náročné rozoznať akékoľvek vlastnosti diamantu, v dôsledku čoho sú prírodné diamanty také tajomné. Ich skutočná kvalita a čistota sa ukáže až po vhodnom brúsení a leštení. Tento proces by však mal byť realizovaný výhradne školeným odborníkom.

Identifikácia prírodných diamantov

Je možné, že ste v rukách už držali prírodný diamant a vôbec ste o tom nevedeli. Nie je to však žiadnym prekvapením, keďže tento kráľ drahokamov vo svojej nespracovanej podobe pôsobí úplne nevýrazne. Oko laika má obrovský problém rozoznať prírodný diamant a úroveň jeho pravosti. Nespracovaný diamant pred leštením pripomína kus bezfarebného, ​​zakaleného, ​​mliečneho skla, či dokonca žltohnedého kameňa. Až po správnom vybrúsení a vyleštení sa na povrch dostáva jeho skutočná krása.

Súvisiace: Prečo pútajú diamanty a drahokamy pozornosť serióznych investorov?

Pôvod diamantov

Hovorí sa, že diamanty sú večné. A to nie iba preto, že krása týchto drahých kameňov trvá naveky. Celú večnosť totiž trvá aj proces, ktorý predchádza tomu, aby sa diamant mohol ocitnúť na Vašom prsteni, náhrdelníku, alebo ako investícia vo Vašej vitríne. Konkrétne je reč o viac než miliarde rokov. Jedná sa o skutočne fascinujúci proces, v ktorom sa plynný uhlík mení na drahé kamene v hĺbkach niekoľkých stoviek kilometrov pod zemským povrchom. Diamanty vznikajú iba pri obrovskom tlaku a extrémne vysokých teplotách. Až potom sa táto prírodná krása dostáva na povrch pomocou sopečnej činnosti, kde čaká v podobe surových diamantov.

Ťažba diamantov

V podstate stačí kopať, kým nenájdete jagavý kus kameňa. To sa však omnoho ľahšie hovorí, ako naozaj realizuje. Nie je totiž vôbec jednoduché rozlíšiť kus prírodného diamantu medzi mnohými malými kamienkami. Skutočné poklady sú veľmi zriedkavé. Lovci diamantov v starobylých sopečných prameňoch, riekach a baniach postupne odstraňujú vrstvy kameňa a piesku, ktoré dôsledne premývajú a medzi obrovskými kvantami prírodného materiálu hľadajú cenné drahokamy. Jeden z najväčších svetových diamantových nánosov sa nachádza pri pobreží Južnej Afriky, kde bolo v priebehu miliárd rokov vyplavených na breh nespočetné množstvo diamantov.

Tajná krása neleštených diamantov

Ako sme už poznamenali, na prvý pohľad je veľmi náročné posúdiť, čo sa skrýva pod nenápadným povrchom surových drahokamov. Diamanty odhaľujú svoju skutočnú čistotu a hodnotu až po precíznom leštení. Pravosť a kvalitu nespracovaných diamantov je pritom možné zhodnotiť iba na základe dlhoročných skúseností v tomto odbore. Súkromní kupujúci a zberatelia preto iba veľmi zriedkavo vidia diamanty v ich neleštenom stave.

Prirodzene, existujú aj oduševnení nadšenci, ktorí túžia po osobitom šperku a svoje diamanty ťažia vlastnoručne. Za bežných okolností však všetky nájdené prírodné diamanty putujú na diamantové burzy, odkiaľ sú distribuované spracovateľom po celom svete. Špecializované inštitúcie sú následne zodpovedné za brúsenie a leštenie diamantov až do momentu, v ktorom na povrch vypláva ich skutočný lesk. Až potom ich prevezmú do svojej opatery zlatníci a klenotníci.

Oceňovanie a klasifikácia diamantov

Ak patríte medzi fanúšikov diamantov, s veľkou pravdepodobnosťou ste už počuli o systéme klasifikácie diamantov známom ako „4C“. Jedná sa o hodnotenie základných vlastností diamantu, ktorými sú farba, čistota, brus a karátová hmotnosť. Prvým faktorom, ktorý sa pri diamante posudzuje, je jeho hmotnosť. Tá je klasifikovaná počtom karátov. Jeden karát zodpovedá 0,2 gramu. Čím viac karátov má diamant, tým je ťažší a samozrejme cennejší. Systém hodnotenia 4C umožňuje klasifikovať kvalitu diamantov univerzálnym jazykom, vďaka čomu sa môžu obchodníci a zberatelia po celom svete spoliehať na všeobecne uznávaný spôsob oceňovania týchto drahých kameňov.

Brus (Cut) diamantov

Brus opisuje tvar diamantu, ktorý sa získava brúsením. Dobrý brus zvyšuje jas diamantu a umožňuje mu lesknúť sa vo farbách dúhy. Jedná sa o jedinú charakteristiku diamantu spomedzi atribútov 4C, ktorá nie je určovaná prírodou, ale vychádza z talentu a schopností ľudského odborníka na brúsenie. Aby sa dosiahol optimálny odraz dopadajúceho svetla na drahokam, diamant musí mať dokonalé proporcie a byť precízne vybrúsený. Ak má diamant príliš hlboký brus, svetlo do prvej fazety pavilónu vstupuje pod príliš ostrým uhlom na to, aby sa správne odrazilo, čím sa stráca istá časť celkového jasu. Ak je brus príliš plytký, svetlo sa láme po prechode fazetou a uniká spodnou časťou kameňa, ktorá je známa ako pavilón.

V súčasnosti existuje veľké množstvo brusov, ktoré spĺňajú individuálne požiadavky vkusu rôznych zberateľov. Podľa systému klasifikácie diamantov sa briliantový brus vo všeobecnosti považuje za najobľúbenejší a najsofistikovanejší typ brúsenia diamantov. Pri perfektnom briliante sa svetlo odráža vo vnútri diamantu od jednej fazety k druhej, čo vytvára efekt, že kameň svieti zvnútra.

Čistota (Clarity) diamantov

Čistota je jednou z najdôležitejších charakteristík pri klasifikácii diamantov. Diamanty sú prírodné produkty, čo znamená, že nesú odtlačky prstov matky prírody. Takmer všetky drahokamy obsahujú isté inklúzie, teda pozostatky procesu, ktorým vznikali. Takéto vnútorné nedostatky vo väčšine prípadov zahŕňajú drobné častice uhlíka alebo mikroskopické praskliny, ktoré zvyčajne nie je možné pozorovať voľným okom. Avšak aj takéto menšie estetické vady do určitej miery narúšajú odraz svetla vo vnútri diamantu, čím ovplyvňujú jeho výsledný jas.

Takéto nedostatky podľa systému kvalifikácie 4C znižujú celkovú hodnotu drahokamu, pretože väčšia čistota zodpovedá vyššej kvalite. Takzvané „bezchybné“ diamanty sú považované za absolútne čisté iba v prípade, ak v ich vnútornej štruktúre nie je možné pozorovať žiadne chyby ani pri desaťnásobnom zväčšení. Takéto drahokamy sú preto mimoriadne vzácne a neuveriteľne cenné.

Farba (Colour) diamantov

Farba diamantu má veľký význam pri klasifikácii drahokamov pomocou systému 4C. Ľudia často považujú tieto drahé kamene za bezfarebné, avšak bezchybné biele diamanty sú extrémne vzácne a mimoriadne cenné. Brúsené diamanty sa namiesto toho obvykle vyznačujú slabým žltým odtieňom, ktorý je viditeľný iba pri dôkladnej kontrole odborníkom na klasifikáciu diamantov. Keď sa jedná o klasifikáciu kvality diamantov podľa ich sfarbenia, sú hodnotené na stupnici od písmena D (najvyššia kvalita) až do Z (významné sfarbenie).

V súlade s tým, kam spadá farba diamantu na škále od žltkastého odtieňa až po hnedastý odtieň, sa znižuje hodnota daného kameňa. Výnimkou sú diamanty, ktoré vyžarujú intenzívnu čistú farbu – iba takzvané „fancy diamanty“ sa môžu hodnotou vyrovnať dokonale bielemu diamantu. Diamanty s intenzívnym odtieňom žltej, červenej, modrej alebo ružovej farby sú však obzvlášť zriedkavými kúskami, vďaka čomu sa považujú za veľmi populárne šperky. Iba približne jeden zo 100 000 diamantov je možné označiť za fancy diamant.

Karát (Carat) diamantov

Pojem karát v rámci systému klasifikácie 4C opisuje hmotnosť drahokamu. Jeden karát (1 ct) zodpovedá hmotnosti 0,2 gramu, pričom táto jednotka je ďalej rozdelená na 100 „bodov.“ Napríklad diamant s hmotnosťou 50 bodov tak váži 0,5 ct alebo 0,1 g. Karát ako taký však neprezrádza nič o veľkosti kameňa, pretože zásadný rozdiel pramení z proporcií a brusu diamantu.

Keď sa pozrieme na prstene, náhrdelníky a náušnice, pavilón – teda spodná časť diamantu – je skrytý, zasadený do samotného šperku. Zdanlivú veľkosť kameňa je v takomto prípade možné ovplyvniť tak, že korunka – teda viditeľná časť diamantu – je spracovaná čo najvhodnejším brusom. Z toho vyplýva, že aj dva drahokamy s rovnakou karátovou hmotnosťou sa môžu líšiť veľkosťou a môžu dosahovať veľmi odlišné hodnoty. Karátová hmotnosť diamantu môže navyšovať jeho trhovú hodnotu iba v prípade, že všetky ostatné vlastnosti posúdené na základe systému klasifikácie nespochybniteľne naznačujú jeho vysokú kvalitu.

Brúsenie diamantov

Prírodným diamantom chýba akýkoľvek lesk a v podstate sú iba neatraktívnymi zhlukmi kryštalizovaného uhlíka. Až správne brúsenie zabezpečí, že diamant začne odrážať svetlo do oka pozorovateľa, čím sa naplno prejaví „iskra“ a „oheň“ diamantu. Keď sa jedná iba o nespracovaný drahokam, dokonca aj odborníci môžu prinajlepšom iba hrubo odhadnúť jeho skutočnú kvalitu a čistotu, tým pádom aj hodnotu.

Moderné 3D technológie v súčasnosti umožňujú vytvárať presný virtuálny model prírodných drahých kameňov. Špičkové skenery sú dokonca schopné nachádzať aj vnútorné inklúzie, ktoré predstavujú kľúčový problém kvality pri klasifikácii diamantov. Na základe takto vytvorenej digitálnej kópie počítač posúdi, akými rôznymi spôsobmi môže byť daný diamant brúsený. Koniec koncov, každý drahokam je jedinečným dielom prírody a v súlade s tým k nemu treba pristupovať aj pri finálnej úprave. Na rozdiel od čistoty, karátovej hmotnosti a farby je totiž brus diamantu charakteristikou, ktorú môžu odborníci priamo ovplyvniť a zvýšiť tak hodnotu brúseného diamantu. Dôležitou úlohou odborníka je rozhodnúť o tom, ako by mal byť konkrétny diamant vybrúsený a leštený, aby dosiahol svoj plný potenciál.

Súvisiace: Diamanty sú vďaka značke Rolls-Royce najlepším priateľom automobilu

Komplexná forma umenia

Vo fáze triedenia sa každý neopracovaný diamant starostlivo preskúma a vyhodnotí. Skôr ako odborníci môžu pristúpiť k samotnému brúseniu, veľké kusy drahokamu je potrebné rozštiepiť na diamanty požadovaných rozmerov. Štiepenie najtvrdšieho prírodného materiálu na svete však nie je zanedbateľnou výzvou. V súčasnosti sa za týmto účelom využívajú buď moderné laserové techniky alebo nástroje vyrobené z rovnakého materiálu – jedine pomocou diamantových brúsnych kotúčov a brúsnych papierov pokrytých diamantovým prachom je možné rezať, brúsiť a leštiť neopracované diamanty.

Typ brusu zodpovedá za iskru spracovaného diamantu. Predajcovia sa musia v závislosti od prirodzeného tvaru prírodného kameňa rozhodnúť o tom, aký výsledný tvar bude najlepšie umocňovať jas brúseného diamantu. Zároveň tiež potrebujú zvoliť spôsob brúsenia, ktorým stratia čo najmenej materiálu. Ideálnym riešením je dokonale tvarovaný drahokam s minimálnym odpadom. Okrem všeobecne známeho a vysoko sofistikovaného briliantového brusu poznáme brusy typu princezná, ovál, srdce, radiant, markíz či hruška a slza.

Všetky brúsené diamanty majú mnoho hladkých leštených povrchov, ktoré sa nazývajú fazety. Tie rozpaľujú oheň vzácneho kameňa lámaním dopadajúceho svetla. Kľúčovú úlohu v tomto prípade zohráva usporiadanie faziet, uhlové proporcie a hrúbka rundisty – teda vonkajšieho okraja diamantu, kde sa stretáva koruna s pavilónom. Ak je však brus príliš plytký alebo príliš hlboký, proporcie výsledného produktu budú nekonzistentné a lesk diamantu nebude dosahovať svoj plný potenciál. Nevyhnutnou súčasťou rezania a brúsenia diamantov sú preto presné výpočty a rovnomerné leštenie.

Rozdiel medzi diamantom a briliantom

Tieto dva pojmy sa často zamieňajú ako synonymá, čo však vôbec nie je správne. Briliant je totiž v skutočnosti diamantom so špecifickým brusom. To je celé tajomstvo. Briliant je tým najlepším brusom, ktorým sa môže spracovať prírodný diamant. Tento typ brusu vznikol v roku 1910 a brilianty sú už odvtedy najžiadanejšou formou diamantov.

Označenie „briliant“ pochádza z francúzskeho slovesa, ktoré znamená jasno svietiť alebo trblietať sa. A práve to je tiež zásadným rozdielom medzi briliantom a inými tvarmi drahých kameňov – briliant sa trblieta jasnejšie ako ktorýkoľvek iný diamant. Svetlo dopadajúce na briliant je optimálne odrážané v dôsledku špeciálne zdokonaleného brusu, čo umožňuje naplno sa prejaviť iskre drahokamu. Oheň takéhoto diamantu je vytvorený opatrným brúsením a leštením, pričom svetlo sa následne láme cez fazety a hrá vo všetkých farbách dúhy.

Zdroj: CT Diamond Museum, Bloomberg, Fortune

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.