Víťazi a porazení roku 2019 na trhu najdrahších luxusných nehnuteľností

Denník The Wall Street Journal len nedávno informoval o niektorých z najväčších investícií nemeckého podnikateľa Ekkeharta Hassels-Weilera, ktorý sa špecializuje na trh s nehnuteľnosťami. Pri pohľade na jeho správu je však možné konštatovať, že ak nejde o hororový príbeh, tak minimálne ide o varovné poučenie o tom, čo všetko sa na nevyspytateľnom trhu s nehnuteľnosťami môže stať.

Hassels-Weiler začal vo veľkej miere míňať peniaze na luxusné nehnuteľností približne v polovici roka 2010, kedy jeho prvé investície zahŕňali zakúpenie troch luxusných strešných apartmánov nachádzajúcich sa v bytovom dome 56 Leonard na Manhattane ( ktorý je zobrazený na fotografii pod textom ). Najväčšou položkou v jeho nákupnom košíku sa pritom stal apartmán, za ktorý zaplatil 47,87 miliónov dolárov a o ktorom tvrdí, že už čoskoro ho predá za ním požadovanú sumu 56 miliónov dolárov. Ďalšími dvoma položkami sú strešné apartmány, ktoré ho spoločne stáli 53 miliónov dolárov, no v priebehu minulého roka ich predal so značnou stratou až 16%. Rovnako v roku 2018 predal s „miernou stratou“ aj svoj štvrtý apartmán nachádzajúci sa v súbore kondomínií Walker Tower v mestskej časti Chelsea v New Yorku a to za 31 miliónov dolárov.

Pri pohľade na jeho veľkolepé utrácanie peňazí je zrejmé, že Hassels-Weiler nevlastní len nehnuteľnosti nachádzajúce sa výhradne v New Yorku. Príkladom toho je aj dom v Los Angeles zakúpený v roku 2019, ktorého hodnota je 43 miliónov dolárov.

Aj napriek dostatočne hrozivým číslam však nie sú Hassels-Weilerove minuloročné straty tými najväčšími, ktoré sa v roku 2019 objavili v dôsledku investičnej činnosti. Obchodník David Lowy, ktorý je zároveň aj synom spoluzakladateľa obrovskej spoločnosti Westfield Corporation, totižto údajne predal svoj trojizbový apartmán s rozlohou približne 380 metrov štvorcových, nachádzajúci sa v newyorskom mrakodrape One57 v mestskej časti Manhattan. Získal však za neho iba 19,06 milióna dolárov, čo je takmer o tretinu menej v porovnaní s cenou, ktorú zaň Lowy zaplatil v roku 2015. Práve preto bol tento nevýhodný obchod, označený denníkom The Wall Street Journal za najväčšiu „prehru“ v oblasti kúpy a predaja nehnuteľností za rok 2019.

Súvisiace:
Predaj luxusných apartmánov na Manhattane dosiahol 6-ročné minimum
Prečo bohatí kupujúci míňajú milióny za super luxusné strešné byty po celom svete?

Niektorým newyorským investorom podnikajúcim s nehnuteľnosťami sa však tomuto minuloročnému neblahému trendu neúspechu podarilo úspešne vyhnúť a dokonca aj dosiahnúť zisky. Nápomocnou sa pritom stala predovšetkým profesia developera. Dokonalým príkladom tohto tvrdenia je napríklad podnikateľ s nehnuteľnosťami Steven Witkoff, ktorý spomínanú pozíciu zastával v prípade výstavby súboru newyorských kondomínií 150 Charles Street. Vďaka tomu bol totižto schopný získať jeden z apartmánov s rozlohou takmer 430 metrov štvorcových za čiastku 24,18 milióna dolárov a následne ho v roku 2016 predať za sumu 31,86 milióna dolárov, čo v konečnom dôsledku znamenalo zisk v hodnote až 32%.

Podobným prípadom je aj filantrop Steven Cohen, ktorý vďaka predaju svojej rezidencie v západnej štvtri mestskej časti Manhattan s názvom West Village za 30 miliónov dolárov, dokázal dosiahnuť 28% výnos. Jednoznačným lídrom tejto pomyselnej tabuľky víťazov sa však rozhodne stal Simon Cohen, ktorý dokázal vytvoriť až 174% zisk. Podarilo sa mu to vďaka predaju bytovej jednotky nachádzajúcej sa v newyorskej budove 443 Greenwich Street v mestskej časti Tribeca za 10,2 milióna dolárov, ktorú v roku 2017 zakúpil iba za 3,73 milióna dolárov.

Zdroj: WSJ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.