Túto luxusnú jachtu nespozoruje ani radar

Luxusná jachta Project Stealth ARV od kancelárie Peter Bolke Design.

Luxusná superjachta s označením Project Stealth ARV je najnovším klenotom kancelárie Peter Bolke Design. Vyznačuje sa však hranatým exteriérom a povrchmi, ktoré akoby odrážali denné svetlo – efektívne sa teda omnoho viac podobá na nespozorovateľný vojenský stíhač ako na prepychovú loď.

Britský dizajnér sídliaci v meste Southampton však vytvoril 47 metrov dlhú luxusnú jachtu tak, aby bola nielen geometricky dokonalá, ale tiež esteticky príjemná. Bolke, bývalý dizajnér architektonickej agentúry Dubois Naval Architects, sa v skutočnosti pokúšal vyriešiť problém bežný pre väčšinu svojich jácht – ako navrhnúť vrchnú palubu lode, ktorá by bola pohodlne dostupná pre posádku aj hostí.

Na prvý pohľad je charakteristická výraznými uhlami a sklenenými plochami.

Väčšina jácht v tejto veľkostnej kategórii je síce vybavená vrchnou vyhliadkovou palubou, ale tá je veľmi často prehnane vyvýšená nad hlavnou palubou. Majiteľ jachty a jeho hostia tak musia podnikať pravidelné túry strmými schodmi, aby sa dostali na miesto svojho relaxu. To isté však platí aj pre stevardov a ďalších členov personálu lode, ktorí sú nútení premávať sa týmito schodmi s rukami plnými riadu a občerstvenia.

Súvisiace: Poznáme prevratný koncept jachty Acionna

Na mnohých luxusných jachtách sa stretnete s tým, že medzi hlavnou a vrchnou vyhliadkovou palubou je vtesnaný kokpit kapitána s kormidlom a ovládacími systémami lode. Výhodou takejto architektúry je skutočnosť, že kormidlo nie je umiestnené na vonkajšom mostíku a kapitán je chránený pred poveternostnými podmienkami. Takéto rozmiestnenie jednotlivých prvkov na palube však mierne komplikuje možnosti pohybu majiteľa jachty a cestovateľov naprieč palubami.

Inovatívny dizajn je zjavný v každej časti lode.

Bolke rozhodol, že najlepším riešením tejto dilemy je vyhliadková paluba priamo spojená s uzavretým priestorom okolo kormidla, pričom celá táto kombinovaná zóna je umiestnená za masívnymi čelnými sklami plavidla. Takýto koncept spĺňa všetky požiadavky lodnej architektúry, estetického dizajnu a dobrej prístupnosti celej paluby. Jedná sa o skutočne šikovný nápad, vďaka ktorému sa z dizajnu menšej športovej lode s panoramatickým čelným sklom stala pozoruhodná luxusná superjachta.

Bolke povedal: „Interiér lode sme optimalizovali tak, aby poskytoval dostatok priestoru pre uzavretý kapitánsky mostík, ako aj vrchnú vyhliadkovú palubu. Netradičné rozmiestnenie jednotlivých komponentov si však vyžiadalo niekoľko unikátnych dizajnových riešení. Exteriér v konečnom dôsledku nadobudol charakter plný výrazných uhlov, čo sa nám podarilo integrovať do celkového agresívnejšieho výzoru jachty.“

Plavecká plošina, hlavná paluba a vrchná paluba sú spojené schodmi.

Dizajn superjachty umožňuje, aby boli veľké čelné sklá mierne zakrivené, kým zvyšok plavidla disponuje veľkými plochými sklenenými tabuľami, ktoré mu dodávajú podobu s neviditeľným vojenským lietadlom. Použitie veľkého počtu panelov z plochého skla je okrem toho prínosom pre samotný proces konštrukcie plavidla, keďže zakrivené sklenené panely na bokoch jachty sú aj tak dostatočnou výzvou.

Bolkeho modulárny dizajn tiež znamená, že superjachta Project Stealth môže byť postavená buď z hliníka alebo z kompozitného materiálu. Budúci majiteľ lode tak má možnosť zvoliť si svoju preferenciu a na základe toho si vybrať konkrétnu lodenicu, ktorá mu jachtu vyrobí.

Vyhliadková paluba je kombinovaná priamo s kapitánskym mostíkom.

Vojensky ladený exteriér superjachty Project Stealth samozrejme nebráni tomu, aby plavidlo vo vnútorných priestoroch ponúkalo zvyčajné luxusné vymoženosti jachty z tejto veľkostnej kategórie. Interiéru hlavnej paluby dominuje priestranný salónik a hlavná spálňa majiteľa lode v prednej časti paluby. Na nižšie položenej palube sa nachádzajú štyri luxusné dvojlôžkové kajuty pre hostí a štyri kajuty určené pre posádku lode.

Vizualizácia interiéru jachty.

Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že Bolke venoval mimoriadne zvýšenú pozornosť možnostiam pohybu naprieč jachtou. Schody umiestnené na boku jachty zabezpečujú ľahké nastupovanie na palubu, zatiaľ čo zadná plavecká plošina je vybavená krátkym a širokým schodiskom, ktoré vedie až priamo k hlavnej palube.

Súvisiace: Táto superjachta splní všetky Vaše sny

Salónik je s hlavnou vonkajšou palubou spojený presklenými dverami v zadnej a bočných častiach lode. Jednotlivé paluby sú spojené aj vnútorným schodiskom, ktoré ústi priamo na kapitánskom mostíku. Celé plavidlo je lemované širokými terasami, pomocou ktorých môžete krúžiť okolo celej paluby.

Hlavná spálňa.

Superjachta Project Stealth bude po dokončení vybavená dvoma motormi s výkonom 1 200 konských síl, ktoré by jej mali poskytnúť maximálnu rýchlosť na úrovni 16 uzlov. Pri pohodlnej plavebnej rýchlosti bude môcť na jednu nádrž prekonať až 4 800 námorných míľ.

Zdroj: 4yacht, BoatInternational

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.