Trh s luxusnými nehnuteľnosťami v Las Vegas bude atraktívny aj v roku 2021

Dopyt po nových luxusných domoch počas pandémie COVID-19 dosiahol v roku 2020 rekordnú úroveň, a ani v tomto roku nevykazuje žiadne známky poklesu.

Prezident spoločnosti Home Builders Research, Andrew Smith, uviedol, že za rok 2020 predali 313 rodinných domov v hodnote $1 a viac miliónov, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2019 nárast o 26,7 percent. Predaj nových domov v hodnote od $750000 vzrástol v minulom roku o 11,7 percent.

“Nárast do veľkej miery súvisí s kupcami z Kalifornie, ktorí sa sem sťahujú, a s tým, aký dobrý dom si za $1 milión môžu v Las Vegas kúpiť.”

Predaj existujúcich domov v hodnote $1 milión narástol v roku 2020 o 38 percent a spôsobil tak zúženie ponuky na trhu. Podľa údajov spoločností Realtor Forrest Barbee a Berkshire Hathaway HomeServices bola v januári ponuka silná, keďže sa predalo 87 luxusných domov a na trhu zostalo 210 luxusných rezidencií v hodnote $1 a viac miliónov.

Čo sa týka plánovaného obytného bývania, v roku 2019 sa predalo 44 domov v súkromných obytných štvrtiach za $1 a viac miliónov, v roku 2020 už 62, čo predstavuje nárast o 41 percent. Vedúcimi súkromnými obytnými štvrťami v tejto oblasti sú Lake Las Vegas, Summit Club v meste Summerlin, Ascaya, Southern Highlands, The Ridges v meste Summerlin, MacDonald Highlands a Seven Hills v meste Henderson.

Súvisiace: Trendy na trhu s luxusnými nehnuteľnosťami pre rok 2021

Najdrajhšiu nehnuteľnosť v plánovanej obytnej štvrti The Summit Club predal v roku 2020 Mark Davis za $10,5 milióna investičnému manažérovi Evanovi Michael Stonovi. To je o $2 milióny viac ako suma, ktorú Davis za tento pol hektárový pozemok v decembri 2017 zaplatil.

Davis si neskôr kúpil pozemok s rozlohou 2,5 hektára v súkromnej obytnej štvrti Ascaya, ktorá je bližšie k sídlu spoločnosti Raiders a zaplatil zaň $6 miliónov. To bol piaty najdrahšie predaný pozemok v roku 2020. Stavebná spoločnosť Blue Heron mu na tomto pozemku momentálne stavia luxusný dom. Jej majiteľ, Tyler Jones, to považuje za veľkú česť.

“Blue Heron je poctená tým, že ju Mark Davis oslovil ako stavebnú firmu a tvorcu interiérového dizajnu pre jeho nový domov. Návrh domu už máme a momentálne pracujeme na tom, aby sme mohli začať so stavbou. Markov dom je spoločným dielom klientovej vízie a nášho profesionálneho tímu, ktorého výsledkom je zážitkový dizajn.” Druhý najdrahšie predaný pozemok v roku 2020 si kúpila spoločnosť Horizon Lights LLC za $9,1 milióna v obytnej štvrti MacDonald Highlands v meste Henderson.

Najdrahším luxusným domom predaným v roku 2020 bol ukážkový dom v oblasti Lake Las Vegas, ktorý sa predal za $6,5 milióna. Nachádza sa v obytnej štvrti Estates Reflection Bay a má pozemok s rozlohou 821 m² .

Developérska spoločnosť v oblasti Lake Las Vegas, Raintree Investment Corp., potvrdila, že je to najdrahšie predaná nehnuteľnosť od roku 2007. Kupcom bol Joseph Martin zo spoločnosti Reno and Forbes Entrepreneur Trust. Predpokladá sa, že táto suma by mala byť v tomto roku veľmi ľahko prekonaná.

V obytnej štvrti Southern Highlands sa momentálne stavia $12 miliónové sídlo s pozemkom s rozlohou pol hektára a zastavanou plochou 1692 m². Vila v stredomorskom štýle bude mať deväť spální a 12 kúpelní a stavia ju developérska a investičná firma z Beverly Hills, Attia Group, ktorá postavila aj mnohé luxusné sídla v Beverly Hills a Bel Air. Realitný agent, ktorý má na starosti jej predaj, sa neobáva nezáujmu zo strany kupcov. „ Momentálne sa o nehnuteľnosť zaujíma veľa kalifornských kupcov. Je okolo toho veľa nadšenia, pretože toto je veľký dom za rozumnú cenu najmä pre tých, ktorí prichádzajú z Kalifornie. Pre nich je to skoro o polovicu lacnejšie v porovnaní s cenami podobných domov v Kalifornii.“

Architektom sídla je Quinn Boesenecker z miestneho štúdia Pinnacle Architectural Studio of Las Vegas, dodávateľom je spoločnosť Robbins Construction of Henderson.

Dom s garážou pre šesť áut má dve hlavné poschodia a suterén, ktorý má hráčsku miestnosť, kadernícky salón, kino, denné spa, telocvičňu a dve hosťovské izby.

Na hlavnom poschodí sa nachádza druhá spálňa, pracovňa, obývačka, jedáleň, kuchyňa, kuchyňa pre šéfkuchára, dve hosťovské izby a ešte jedna izba. Dom má okrem toho aj samostatne stojaci hosťovský domček.

Na vrchnom poschodí sa nachádzajú tri hosťovské izby a hlavná spálňa. Dom má dvojité schodisko s krbom uprostred. Z hlavnej kuchyne sa prechádza do rodinnej izby a má ešte jeden vchod do jedálne. Takisto má vínnu pivničku. Dom má vzadu veľa okien a menších dverí.

V záhrade má dvojúrovňový bazén a prístup na golfové ihrisko Southern Highlands.

Barnhart vyzdvihuje kvality tohto domu. “To, čo ho robí výnimočným, je jeho majestátnosť. Je ohromujúci. Väčšina domov stojí tesne vedľa seba, a nemá zadnú záhradu. Tento má spredu verandu a priestor pre autá, vzadu basketbalové ihrisko, dvojúrovňový bazén, altánok, vonkajšiu terasu a veľkú grilovaciu zónu. Má niečo, čo len ťažko nájdete v celom Las Vegas.”

Developer išiel podľa Barnharta do projektu aj vďaka zvýšenému dopytu. “Našťastie je dopyt po luxusných domoch v Las Vegas oveľa vyšší ako ponuka. Načasovanie je ideálne, myslím si, že od teraz po leto bude zatiaľ najvyšší dopyt po takýchto nehnuteľnostach v Las Vegas, pretože ľudia unikajú z Kalifornie a chcú takýto druh domov.

Erika Geiser, viceprezidentka predaja a marketingu luxusnej stavebnej spoločnosti Christopher Homes si takisto myslí, že luxusný trh bude začiatkom roka 2021 veľmi atraktívny. Z Kalifornie prichádza stále veľa kupcov a trh im má zatiaľ čo ponúknuť, aj keď len v obmedzenom množstve.

“Čo sa týka nových domov ponuka je stále malá. Aj domy, ktoré vstupujú na trh a majú dobrú cenu a dobrý stav, sa predajú rýchlo.”

Spoločnosť Christopher Homes predala v decembri, novembri a októbri minulého roka vždy po tri domy, v septembri štyri domy, dva v auguste a päť v júli. No v januári tohto roka už predali deväť rodinných domov aj dvojdomov vo svojej súkromnej obytnej štvrti Vu Collection v MacDonald Highlands.“Zatiaľ je to najviac, čo sme kedy predali za jeden mesiac. Naše priemerné ceny sú viac ako $2 milióny. Sme jediná spoločnosť, ktorá ponúka nové domy s golfovým ihriskom. Ak chce niekto žiť na golfovom ihrisku, iba u nás taký dom nájde.”

Mark Wiley, hlava luxusnej divízie spoločnosti Keller Williams Southwest and Southern Nevada, je takisto toho názoru, že najväčším problémom luxusného trhu s nehnuteľnosťami je nedostatok ponúk. Stavitelia sú zavalení prácou a dodávatelia meškajú, čo núti kupcov poobzerať sa po starých domoch a prerábať si ich.

Wiley sa ďalej zmieňuje o spolupráci s nemenovanou developerskou firmou na nových projektoch luxusného bývania s plánovaným dokončením koncom roka 2021 a v roku 2022. Chceli by tak uspokojiť dopyt po domoch v cenovej kategorii od $1 po $2 milióny. Cieľovým miestom týchto projektov s jednoposchodovými domami s rozlohou od 279 m² po 464 m² na väčšom pozemku a s väčším súkromím sú oblasti Southern Highlands a Lake Las Vegas.

Ľudia si podľa Willeyho žiadajú luxusné moderné domy podobné tým, ktoré vybudovala spoločnosť v Southern Highlands a MacDonald Highlands v meste Henderson.

“Ľudia kupovali domy v Southern Highlands za $2 milióny a vzápätí predávali za $3 milióny.”

Wiley dodáva, že veľa jeho klientov je frustrovaných slabou ponukou nových domov na miestnom trhu. Tak sa orientujú na miesta ako Country Club Hills, kúpia si dom s rozlohou 464 m², prerobia si ho na modernejší dom. Ľudia si tu môžu kúpiť dom za $1 až 1,2 miliónov a prerobiť si ho za 500 až 600 000 dolárov.

Súvisiace: Skryté príležitosti náročnej situácie na trhu nehnuteľností

Wiley vysvetľuje, že týmto spôsobom sa dostanú k modernému domu, a zároveň sú “uprostred komunity, v ktorej chceli byť — neďaleko Summerlin a country klubu, ktorého sú dlhoročnými členmi. Takýchto rekonštrukcií bude určite pribúdať.”

Podľa Wileyho mnoho z týchto kupcov dáva veľa peňazí na zadný dvor, kým ostatní investujú do interiéru. Menia si izby podľa svojich potrieb, francúzske dvere nahrádzajú miznúcimi, staré krby menia za moderné, hnedé farby za sivé. Kupcovia chcú záhradu s bazénom a miestom pre zábavu, vrátane vonkajších kuchýň a altánkov, keďže ľudia sú stále nútení kvôli pandémii tráviť doma veľa času.

Majorita Wileyho kupcov je z Kalifornie, no pár ich má aj z iných štátov. Je presvedčený o tom, že COVID-19 bude v roku 2021 naďalej podporovať dopyt po luxusných domoch v Las Vegas.

“Povedia si, že ak si vyberú hotovosť a dostanú dobrú úrokovú sadzbu, dostupnosť týchto domov je najlepšia, aká kedy bola. Tak si povedia, poďme do toho, kúpme si dom, o akom sme vždy snívali.”

Zdroj: Yahoo, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.