Trh s luxusnými jachtami v Rusku

Superjachta Aurora od spoločnosti Lürssen.

Ruský sektor superjácht je mimoriadne zaujímavým priestorom, ale v dôsledku jeho tvrdohlavého tajnostkárstva vieme o luxusných jachtách ruských občanov iba veľmi málo. Porozprávali sme sa so Sergejom Černetskym, prestížnym maklérom spoločnosti Moran Yacht & Ship, ktorý nám poskytol svoj pohľad na súčasný stav jachtárskeho sektora v Rusku.

Sektor priemyslu, sústredený na megajachty sa koncom deväťdesiatych rokov začal výrazne transformovať práve vďaka prílevu nových majiteľov z Ruska. Môžeme ešte vôbec očakávať, že sa na ruskom trhu opätovne prejaví takáto zvýšená aktivita v rámci konštrukcie nových lodí?

Sergej Černetsky.

Rusko a krajiny bývalého ZSSR aj naďalej predstavujú najdôležitejší trh v oblasti jachtingu. Najväčšia lodenica v Európe v priebehu roka 2018 postavila šesť luxusných superjácht, z ktorých až dve sa aktuálne vyskytujú v krajinách bývalého sovietskeho zväzu. Všetci tí úspešní ľudia, ktorí disponujú dobrými a transparentnými aktívami, si v súčasnosti opäť môžu dovoliť budovať honosné jachty a v takejto podobe uchovávať svoje peniaze v rámci plne legitímnych možností.

Spoločnosť Moran Yacht & Ship v roku 2017 viedla výstavbu 74-metrovej superjachty s názvom Aurora pre jedného zo svojich ruských klientov. Do akej miery sa Vaša spoločnosť zúčastňuje na luxusnom trhu v tejto krajine?

Rok 2017 bol pre našu spoločnosť najlepším obdobím za celú jej 30-ročnú históriu. Podarilo sa nám predať 115-metrovú jachtu značky Lürssen, 109-metrovú jachtu značky Lürssen, 55-metrovú loď s názvom Madsummer značky Feadship a 50-metrovú luxusnú jachtu Wabi Sabi. Okrem toho v súčasnosti riadime výstavbu dvoch 100-metrových plavidiel značky Lürssen a ďalších dvoch jácht s dĺžkou viac než 90 metrov. Staviteľská spoločnosť Featship dokonca organizovala špeciálne podujatie pre maklérov v Moskve. Ruský trh je pre nás stále veľkou prioritou.

Motorová jachta „A“ z lodenice Blohm + Voss.

Luxusné plavidlá známe ako „motor yacht A“ a „sailing yacht A“, ktoré vlastní ruský miliardár Andrej Melničenko, ukázali svetu, že hranice jachtového dizajnu možno stále posúvať vpred. Superjachta Dilbar, ktorá patrí Alisherovi Usmanovovi, je zase s ohľadom na hrubú tonáž považovaná za najväčšiu jachtu na svete. Ešte stále v Rusku platí, že čím väčšie, tým lepšie?

Pán Melničenko je jedinečnou osobnosťou – a také sú aj jeho jachty. Zároveň je však výnimkou, ktorá sa vymyká pravidlu. V súčasnosti prevláda trend, ktorý nie je zameraný na prehnané rozmery, ale skôr na „inteligentný“ jachting.

Súvisiace:
Pád Sovietskeho zväzu priniesol do Ruska luxusné megajachty
Úžasná superjachta ruského miliardára Melničenka

Dobrým príkladom je 116-metrová prieskumná jachta Ulysses a 140 metrov dlhá expedičná jachta Rev, ktorá je síce určená na čistenie oceánu od plastového odpadu, ale stále si zvláda zachovávať najvyššiu úroveň luxusu a kvality. Lodiarske spoločnosti Lürssen a Oceanco sa rozhodli sústrediť svoj záujem na trh s jachtami v kategórii 60 metrov, čím dávajú jasne najavo, že majitelia už nevyjadrujú dopyt po veľkosti, ale sústreďujú sa na komfort a funkčnosť.

Zdroj: Xahoo, YachtPress

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.