Toto sú krajiny, ktoré začínajú otvárať hranice pre turistov

Taliansko začalo od 3. júna vítať turistov z Európskej únie a Spojeného kráľovstva.

Zaujíma vás, či môžete vycestovať do zahraničia? Vzhľadom na to, že pandémia koronavírusu je na ústupe, niektoré krajiny uvoľňujú cestovné obmedzenia. Nie však úplne: napríklad mnoho krajín púšťa cez hranice iba domácich obyvateľov, alebo návštevníkov z vybraných krajín. Iné majú povinnú 14-dňovú karanténu v prípade, že je povolené pristáť na ich letisku. V dôsledku zníženého dopytu letecké spoločnosti zrušili až 70 percent svojich letov. Keďže sa leto približuje a spolu s ním aj tradičná dovolenková sezóna, mnohí sa pýtajú, ktorú krajinu môžu navštíviť. (Pre tých z USA môže byť odpoveď obmedzená na domáce destinácie: ministerstvo zahraničných vecí stále odporúča svojim občanom, aby sa vyhli medzinárodnému cestovaniu).

Nižšie je zoznam destinácií, do ktorých je možné vycestovať, ale pred rezerváciou sa vždy poraďte so svojím veľvyslanectvom alebo turistickým oddelením konkrétnej krajiny.

Karibik

Región sa začne znova otvárať v polovici júna a v júli: napríklad Jamajka začala vítať cestujúcich od 15. júna, Bahamy, od 1. júla. Ostrovy Turks a Caicos nie sú príliš pozadu, hranice znovu otvoria 22. júla. Nezabudnite však skontrolovať, či nie sú vydané nové požiadavky pre návštevníkov skôr, ako vycestujete: napríklad ostrov Svätá Lucia má otvorené hranice od 4. júna, ale pri odbavení na letisku musíte predložiť negatívny test na COVID-19.

Stredná Amerika

Populárne turistické destinácie, ako napríklad Kostarika a Belize, zostali pre zahraničných návštevníkov stále uzavreté. Panamský medzinárodný zákaz letov bol nedávno predĺžený do 22. júna a Guatemala zostáva pod prísnym zákazom vychádzania od 18:00 do 5:00 hod.

Južná Amerika

Pandémia COVID-19 v súčasnosti vrcholí vo viacerých krajinách na celom kontinente: Argentína zakázala komerčné lety do septembra 2020 a Čile má hranice zatvorené. Brazília neprijíma zahraničných návštevníkov do 21. júna.

Európa

Od 15. júna je Grécko otvorené pre návštevníkov z EÚ, Číny, Japonska, Izraela, Nového Zélandu a niekoľkých ďalších krajín, ktoré majú koronavírus pod kontrolou. (Ale v závislosti od toho, odkiaľ prichádzate, je možné, že budete musieť po príchode absolvovať test na COVID-19). Grécky minister cestovného ruchu – Kyriakos Mitsotakis, nedávno uviedol: „Možno nebudú otvorené žiadne bary a v uliciach nebudú veľké davy ľudí, ale v Grécku získate fantastické zážitky za predpokladu, že globálna epidémia má klesajúcu tendenciu.

Taliansko tiež pomaly otvára svoje hranice. Od 3. júna je povolené prísť turistom z krajín európskej únie, Veľkej Británie a Monaka. Nemecko a Francúzsko sa otvorí od 15. júna (ale tí, ktorí prichádzajú do Francúzska z Veľkej Británie, sa budú musieť podrobiť povinnej 14-dňovej karanténe). Španielsko začne uvoľňovať obmedzenia v júli.

Len nedávno otvorilo Rakúsko všetky svoje hranice s výnimkou Talianska. Tí, ktorí prichádzajú do krajiny, musia preukázať negatívny test na COVID-19, ktorý nie je starší ako štyri dni (test vám urobia aj priamo na letisku vo Viedni), alebo podstúpiť 14-dňovú karanténu. V súčasnosti môžu do Rakúska cestovať iba návštevníci zo schengenského priestoru.

Jednoducho povedané: pre cestujúcich z USA bude toto leto väčšina Európy mimo dosahu. Výnimkou bude Spojené kráľovstvo, Írsko a Portugalsko. Spojené kráľovstvo a Írsko požiadajú od návštevníkov, aby po príchode podstúpili zdĺhavú karanténu.

Súvisiace: 10 rozprávkových miest, o ktorých sa oplatí snívať počas karantény

Severná Amerika

Spojené štáty sú stále neprístupné pre cestujúcich z Európy, Číny a Brazílie. Hranica medzi USA a Kanadou je otvorená iba pre odôvodnený presun a samotná Kanada je uzavretá pre väčšinu zahraničných návštevníkov. Pláže v Mexiku vítajú turistov od júna.

Ázia

Čína a Južná Kórea zostávajú pre cudzincov uzavreté a v súčasnosti neexistuje žiadny údaj, kedy otvoria hranice pre medzinárodných turistov. Podľa agentúry Reuters, Japonsko zvažuje, že v nasledujúcich mesiacoch otvorí hranice pre turistov z Thajska, Vietnamu, Austrálie a Nového Zélandu.

Afrika

Zatiaľ čo cestovné obmedzenia pre domácich sa v niektorých oblastiach kontinentu uvoľňujú, v turistických rezortoch, ako sú Keňa, Botswana, Namíbia a Južná Afrika stále platí zákaz zahraničných návštevníkov.

India

Medzinárodné lety do Indie zostávajú pozastavené.

Zdroj: Yahoo, BBC

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.