Toronto je prvým mestom na svete s digitálnou drive-in výstavou malieb van Gogha

Automobil v strede výstavnej miestnosti, v pozadí na stenách van Goghove dielo Hviezdna noc.

Určite sa všetci zhodneme na tom, že pandémia nás držala v izolácii už príliš dlho. Dobrou správou však bolo, že ľudia sa vedeli prispôsobiť akýmkoľvek podmienkam a nájsť nové spôsoby, ako ďalej pokračovať v tom, čo robili predtým. Dobrým príkladom boli usporiadatelia výstavy v kanadskom meste Toronto, ktorí prišli na originálny spôsob, ako svoju výstavu otvoriť, a zároveň neporušiť žiadne protipandemické opatrenia. Ich výstavu najznámejších diel Vincenta van Gogha v digitálnej verzii si totiž môžete pozrieť zo svojho auta, a preto dostala aj prívlastok „drive-in“.

Na výstave – autoportét Van Gogha.

Znalci umenia mohli svojím autom prechádzať priemyselnými priestormi s rozlohou 372 m², pričom jedinou podmienkou bolo zostať v aute. Naraz do priestorov vpustili len 14 áut a posádka auta si po vypnutí motora mohla vychutnať sugestívnu 35-minútovú šou, v ktorej nechýbali ani najslávnejšie van Goghove diela Hviezdna noc, Slnečnice a niekoľko jeho autoportrétov.

Výstava – digitálna koláž Hviezdna noc a autoportrét van Gogha.

Túto jedinečnú iniciatívu vysvetlila spoluproducentka Svetlana Dvoretsky: “Pracovali sme na inovatívnych prístupoch, ktoré by nám umožnili bezpečne predstaviť tvorbu van Gogha nášmu publiku, a pri tom zabezpečiť, aby naši umelci, dodávatelia a zamestnanci naďalej dostávali platy v rovnakej výške ako pred Covidom 19.”

Súvisiace: Ako vyzerá ťažký boj kultúry s koronavírusom?

Výstava sa mala pôvodne uskutočniť 1. mája, no kvôli vypuknutiu pandémie nemohla byť otvorená. Nový termín jej otvorenia v upravenej podobe bol stanovený na 18. júna. Výstava má podľa Dvoretsky pozitívne posolstvo. “Ľudia musia vidieť svetlo na konci tunela, a taktiež svetlo počas tejto situácie.”

Zdroj: CBC.ca

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.