Top módna udalosť roka – Met Gala

Lady Gaga na Met Gala 2019, na tému „Teatrálnosť: Poznámky o móde.“

Prvý pondelok v máji hostí top party roka vo svete módy.

Módne podujatie Met Gala sa konalo 6. mája na oslavu najnovšej výstavy Metropolitného múzea umenia v Kostýmovom inštitúte.

Tohtoročná téma bola nazvaná „Camp: Notes on Fashion”, a jej obsah vychádza z esejí roka 1964, ktorého autorkou je Susan Sontag. Autorka vo svojom diele definovala výraz „camp“ ako sklon k teatrálnosti cez nápaditost a nadsázku. Práve preto sú hlavnými tvárami tohtoročného Met Gala speváčka Lady Gaga a spevák Harry Styles, ktorí využívajú módu ako originálny spôsob sebaprezentácie a nenechávajú sa zväzovať žiadnymi pravidlami.

Výstava zahrňujúca 200 kúskov k zhliadnutiu, predstavujúcich špičkových dizajnérov od Alexandra McQueena a Karla Lagerfelda k Johnovi Gallianovi a Virgilovi Ablohovi, sa zameriava na prehnanú módu. Lauren Alexis Fisher pre časopis Harper’s Bazaar napísala: „Teatrálna móda môže byť vtipná, ironická, alebo jednoducho extrémna vo svojej podstate.”

Met Gala, pod vedením šéfredaktorky časopisu Vogue Anny Wintour (kde s ňou tento rok spolupredsedali Lady Gaga, Harry Styles, Alessandro Michele z módneho domu Gucci a Serena Williams), je známy svojimi najlepšie a najhoršie oblečenými celebritami, jednotlivcami z vysokej spoločnosti a podnikateľmi, ktorí chodia po červenom koberci pri interpretovaní témy večera.

Každý, kto niečo znamená je tam, aspoň podľa Wintourovej osobného výberu a podrobne kontrolovaného zoznamu hostí.

Tohtoroční hostia nesklamali so svojimi kostýmami, od 24-karátovej zlatej pokrývky na hlave Billyho Portera až po Lady Gaga, ktorá sa počas večera prezliekla hneď štyrikrát.

Náklady, aby ste sa vôbec mohli ukázať počas najväčšej módnej noci sú neuveriteľné, a náklady na zorganizovanie udalosti sú ešte väčšie. Za údajných 30 000 dolárov za vstupenku sa tí, ktorí prešli Wintourovej súhlasom, môžu zúčastniť podujatia v hodnote 3,5 milióna dolárov.

A to je len začiatok všetkých financií, ktoré idú – a pochádzajú – z toho, čo André Leon Talley označuje ako „každoročný Super Bowl módy.” 

Poďme sa pozrieť bližšie na finančné náklady Met Gala.

Náklady na organizáciu Met Gala 2016 predstavovali 3,5 miliónov dolárov.

Met Gala 2019.

Zdroj: The Wall Street Journal

 

Vstupenky na Met Gala údajne stáli 30 000 dolárov – to je dosť na to, aby sa štvorčlenná rodina dostala za hranicu chudoby. Niektoré zdroje hovoria, že vstupenky môžu dokonca stáť až 50 000 dolárov.

Met Gala 2019.

Zdroj: Fortune, Page Six

 

Stoly stoja 275 000 až 500 000 dolárov. Stojí to ešte viac, ak ich platia sponzori. Spoločnosť Yahoo sponzorovala Met Gala 2015 a údajne zaplatila 3 milióny dolárov za dva stoly.

Met Gala 2019.

Zdroj: Fortune, Page Six

 

Niektoré celebrity sa účastnia Met Gala zadarmo, ak sedia za stolom, za ktorý zaplatila značka a požičali si šaty od módnych návrhárov.

Met Gala 2019.

Zdroj: Refinery29

Róba od módnych dizajnérov pre Met Gala sa môže pohybovať kdekoľvek od 4 495 dolárov až po 35 610 dolárov – alebo aj viac.

Met Gala 2019.

Zdroj: The Cut

Súvisiace: Prečo módny priemysel presadzuje diverzitu viac ako kedykoľvek predtým

 

Doplnky môžu byť tiež drahé. Jared Leto sa na Met Gala 2019 objavil s replikou svojej hlavy, ktorú pre módny dom Gucci navrhla firma Makinarium, vyvíjajúca špeciálne efekty. Typická hlava od Gucci stojí asi 11 368 dolárov.

Met Gala 2019.

Zdroj: The Cut

 

Jennifer Lopez sa zúčastnila Met Gala 2019 majúc na sebe náhrdelník s odhadom Andrewa Foxa, prezidenta internetového obchodu SuperJeweler.com za 200 000 až 300 000 dolárov s 15 až 20 karátovými diamantmi.

Met Gala 2019.

 

A Billy Porter sa objavil s 24-karátovou zlatou pokrývkou na hlave, v kombinéze zdobenej drahokamami s krídlami dlhými 3 metre, na mieru vyrobenou obuvou z lístkov zlata a ostatnými šperkami.

Met Gala 2019.

Zdroj: Vogue

 

Harry Styles mal na sebe jedinú perlovú náušnicu od značky Gucci. Podľa internetovej stránky Gucci, sada perlových náušníc sa bežne predáva za 410 dolárov.

Met Gala 2019

Zdroj: Business Insider

 

Serena Williams mala na sebe neónové tenisky z edície Off-White x Nike Air Force od Virgila Abloha za 799 dolárov a na mieru šité šaty od módného domu Versace.

Met Gala 2019.

Zdroj: BET

 

V minulom roku Blake Lively tiež zmiešala cenové relácie kombinovaním klasických umelých nechtov za 5 dolárov s extravagantnou, kráľovskou róbou od Versace, ktorej výroba trvala 600 hodín, aby vynikla spolu so značkovými šperkami Lorraine Schwartz v hodnote 2 miliónov dolárov.

Met Gala 2018.

Zdroj: Time, Elite Daily

 

Na Met Gala 2018 sa sedem celebrít, vrátane herečky Lili Reinhart, vyhýbalo noseniu luxusných kúskov od dizajnérov a namiesto toho sa rozhodlo nosiť návrhy za nízku cenu, vytvorené módnou značkou H&M.

Met Gala 2018.

Zdroj: Popsugar

 

Mitt Romney tiež zvolil cenovo dostupnejšiu cestu na Met Gala 2018 a na červený koberec vstúpil v zľavnenom smokingu značky Brioni od Amazonu, kde sa ceny pohybovali od 650 dolárov za smoking s vlneným sakom a lesklými saténovými klopami až po 1 999 dolárov za špičkovejší smoking.

Met Gala 2018.

Zdroj: Time

 

Niektorí dizajnéri vydražili svoje kúsky oblečenia, ktoré nosili populárne osobnosti, v aukcii pre dobrú vec. Olivier Rousteing z módneho domu Balmain vydražil celý svoj vzhľad z Met Gala 2018 a výťažok daroval RED – celosvetovému fondu na boj proti AIDS. Cenové ponuky sa pohybovali od 1 500 do 5 000 dolárov.

Met Gala 2018.

Zdroj: Popsugar

 

Niekoľko hviezd na Met Gala 2017 prekypovalo diamantmi, počínajúc náušnicami Paris Jacksonovej za 1 730 dolárov až po diamantový prsteň Reese Witherspoonovej za 796 620 dolárov.

Met Gala 2017.

Zdroj: Vogue Australia

 

Gigi Hadid ukázala umelé chrómové nechty posiate kryštálmi za 2000 dolárov na futuristickú tému „Ruka a Stroj: Móda vo veku technológie“ na Met Gala v roku 2016. Spoločnosť Kiss Nail Products, ktorá nechty vyrobila, účet zaplatila.

Met Gala 2016.

Zdroj: Fortune

 

Najprestížnejšia osobnosť potrebuje miesto, aby sa pripravila na Met Gala. Izba v hoteli Carlyle, obľúbenom mieste pre účastníkov, stojí medzi 820 a 910 dolárov. Izby v hoteli Mark, ktorý sa nachádza v blízkosti hotela, stoja od 1 195 do 1 250 dolárov.

Met Gala 2019.

Zdroj: International Business Times

 

Je tu aj hviezda večera. Cher, ktorá si údajne účtuje za vystúpenie na verejnosti okolo 1,5 milióna dolárov, vystúpila na Met Gala 2019.

Cher na Met Gala 2015.

Zdroj: Glamour, Pitchfork

Súvisiace: 7 módnych návrhárov, ktorí rúcajú hranice a myslia celosvetovo

 

Met Gala v minulom roku získal viac ako 13 miliónov dolárov. Celkovo, Anna Wintour získala viac než 186 miliónov dolárov pre Kostýmový inštitút.

Met Gala 2019.

Zdroj: The Cut, Forbes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.