Tie najlepšie drony pre každú peňaženku

Či už chcete bojovať s vesmírnymi loďami z kultového filmu Hviezdne vojny alebo nafotiť unikátne fotografie z výšky, jeden z nižšie menovaných dronov bude pre vás tým pravým.

Tvrdenie, že drony zmenili náš pohľad na svet, nie je vôbec prehnané. Kedysi zložité a drahé filmárske techniky sú práve vďaka nim dnes prístupné pre každého. Videá, ktoré si kedysi vyžadovali filmový štáb, drahé žeriavy a hodiny natáčania, môžu dnes tie najlepšie drony natočiť do minúty a stačí na to iba stlačenie jedného tlačidla s názvom Auto Takeoff

Drony však nie sú iba lietajúce kamery; sú tiež modernou verziou diaľkovo ovládaných vozidiel. Vďaka svojim inteligentným senzorom kolízie, ktoré chránia vaše investície pred nehodami, uľahčili a sprístupnili lietanie. Na trhu dnes existuje široká ponuka dronov, treba si však uvedomiť ich základné rozdelenie – lacnejšie drony, hoci sú zábavné, nikdy nebudú lietať tak dobre, alebo vyrábať taký druh videozáznamov a fotografií, ako drahšie modely. Aj tu platí, že za čo si zaplatíte, to aj dostanete. To znamená, že ak netúžite dobyť aplikáciu YouTube svojím rozsiahlym panoramatickým dielom, nemusíte minúť peniaze za kvalitný a zábavný dron.
Tu sú tie najlepšie drony pre rôzne rozpočty.

Ideálna voľba pre väčšinu ľudí

DJI Air 2S

Nový dron Air 2S značky DJI je tou najlepšou voľbou, pretože predstavuje ideálnu rovnováhu medzi veľkosťou, hmotnosťou, kvalitou obrazu, inteligentnými funkciami a cenou. Jeho fotoaparát možno nie je taký pekný ako fotoaparát dronu Mavic 2 Pro (pozri nižšie), ktorý má premenlivú clonu pre flexibilnejšie snímanie za slnečných podmienok, ale pridanie filtrov s neutrálnou hustotou k dronu Air 2S môže pomôcť vyrovnať nedostatok kontroly clony.

Dron Air 2S je dostatočne ľahký (600g) na to, aby zvládol túru, je však aj dostatočne výkonný na to, aby lietal aj za slabého vetra a vydrží vo vzduchu až pol hodiny. Je vybavený novo vylepšeným systémom na predchádzanie kolíziám, ktorý by vás mal dostať z problémov, aj keď sú okolo nejaké stromy. A nový 1-palcový 20-megapixelový snímač zachytáva krásu scény v ohromujúcich 5K videozáznamoch alebo 20-megapixelových statických fotografiách.

Cena $999 na Amazone

Dron za najlepšiu cenu

DJI Mini 2

Dron Mavic Air 2S má skvelú technológiu na predchádzanie kolíziám, no je drahý. Pokiaľ ide o cenovo dostupnejšiu možnosť, cestou je dron Mini od rovnakého výrobcu DJI. Letí lepšie ako jeho väčší súrodenci, aj keď nárazy vetra, ktoré by neohrozili väčšie drony, ako napríklad Mavic 2 Pro, dron Mini uzemnia. Vďaka nedostatku snímačov zamedzujúcich kolíziám je lepšou voľbou pre skúsenejších pilotov.

Napriek týmto výhradám je dron Mini 2 stále skvelým prvým dronom. Môžete s ním lietať, točiť video v rozlíšení 4K a po zabalení je menší ako mnoho smartfónov. Táto posledná skutočnosť je kľúčová, pretože najlepší dron je ten, ktorý si môžete zobrať kamkoľvek so sebou. S hmotnosťou iba 249 gramov je to naozaj maličkosť.

Cena $449 na Amazone

Najlepší luxusný dron

DJI Mavic 2 Pro

Dron Mavic 2 Pro opäť od toho istého výrobcu tvorí samostatnú kategóriu. Je to najlepší dron, aký je momentálne na trhu. Cena však nesmie byť pre vás podmienkou. Kvalita obrazu a videa je úžasná a schopnosť sledovať objekty rýchlosťou 72 km za hodinu znamená, že vám neunikne žiadny záber. Vyhýbanie sa všesmerovým prekážkam udrží dron mimo stromov a 25-minútový čas letu znamená, že môžete chvíľu zostať vo vzduchu. Je to drahé, ale stojí za tie peniaze.

Cena: $1 599 v DJI

Najlepšie video

Parrot Anafi

S fotoaparátom, ktorý sa dá nakloniť o celých 180 stupňov v „dolly režime“ v štýle Hitchcocka a so zabudovaným zoomom, dokáže dron Parrot Anafi natočiť niektoré zábery, ktoré žiadny iný dron na tejto stránke nezvládne. Nevýhodou je, že záznam nie je taký ostrý a jasný ako to, čo získate zo strojov značky DJI. Po vybalení z krabice je dron Anafi veľmi pomalý na lietanie, ale hneď choďte do nastavení a zvýšte rýchlosť a bude lietať rovnako dobre ako drahšie možnosti. Letový čas je solídnych 25 minút a je to jeden z najtichších dronov na trhu.

Cena: $700 na Best Buy

Stabilný dron

DJI Phantom 4 Pro V2.0

Drony Phantom spoločnosti DJI vyzerajú ako monolity z inej doby a skutočne oprávnene – spoločnosť za takmer štyri roky totiž nevydala významnú aktualizáciu svojej rady Phantom. Napriek tomu, ak ste profesionál v oblasti videa alebo dronov, je dron Phantom 4 Pro V2 určený pre vás. Je to ako letieť na skale, a to tým najlepším možným spôsobom. Dron Phantom 4 Pro je stabilný a pohotový, sníma neuveriteľné zábery v kino kvalite a je prakticky dosť múdry na to, aby lietal bez vás. V dnešnej dobe to nie je až tak výnimočné, napriek tomu dron Phantom zostáva vynikajúcou voľbou, ktorá vás nesklame.

Cena: $1599 v DJI

Ďalší lacný dron

Potensic Dreamer Pro 4K Drone

Hoci drony značiek DJI a Parrot sú veľmi pekné, môžu byť neúmerne drahé, najmä ak s dronmi ešte len začínate. Amazon je plný lacných dronov, z ktorých je väčšina odpad, ale dron Dreamer Pro od spoločnosti Potensic, vyniká pevným telom (je plastové, ale stále pevné), pohodlným ovládačom a 30-minútovým časom letu. Získate väčšinu toho, čo nájdete v drahších dronoch – 4K kameru, inteligentné režimy letu (sledovať, krúžiť, vrátiť sa domov atď.) a pekné kombinácie ovládačov a aplikácií. Čo nedostanete, je hmotnosť, čo znamená, že je náchylnejší na pohyb vetra. Taktiež neexistujú žiadne funkcie na predchádzanie kolíziám.

Ak však chcete kvalitné 4K video bez toho, aby ste museli rozbiť bank, je dron Dreamer Pro dobrou voľbou.

Cena: $ 300 v Amazone

Najlepší hračkársky dron

Syma X20 Mini Dron

Ak ste do svojho dronu investovali viac ako 1 000 dolárov, bolo by šialené, keby ste sa nebáli jeho poškodenia. Jedným z najlepších spôsobov ako to prekonať, je cvičiť s lacným dronom – ako je napríklad obľúbený hračkársky dron od spoločnosti Syma. Model X20 sa predáva v rôznych konfiguráciách a ponúka ho niekoľko spoločností, ale jedná sa o rovnaký základný hardvér. Neplaťte viac ako 40 dolárov. Buďte opatrní, keď lietate v interiéri, pretože vás môže zraniť, keď do vás udrie. V porovnaní s väčšími dronmi je trochu ťažšie s ním lietať, ale tiež prináša veľa zábavy.

Cena: $37 na Amazone

Najlepší dron v tvare vtáka

Hanvon GoGo Bird

Vyzerá to ako lacný plastový drak s malým motorom. No prináša asi najväčšiu zábavu, ktorú s dronom za 40 dolárov môžete zažiť. Na začiatku môže byť zložité s ním lietať – ovládač je malý a jednoručný, čo si vyžaduje istý čas. Najväčším mínusom je maličká batéria, ktorá vydrží zhruba 8 až 10 minút letu. Dron GoGo Bird je dodávaný s extra batériami, ale ich výmena je ťažšia, akoby mala byť. Bonusom je však, že dokáže zaujať pozornosť detí, čo ocenia mnohí rodičia.
Cena: $40 v Amazone

Najlepší dron Hviezdne vojny

Propel Star Wars X-Wing Starfighter

Dron X-Wing fighter značky Propel je pravou voľbou pre fanúšikov Hviezdnych vojen. V tomto rade sú spolu tri drony: X-Wing, Tie X1 a Speeder Bike. Najlepšie na tom je, že všetky majú „bojový režim“, takže môžete bojovať proti priateľom a pokúsiť sa ich zostreliť. Získajte trikrát infračervený lúč a váš dron pristane automaticky. Akonáhle ovládnete citlivé ovládacie prvky, je zábava s nimi lietať (a bojovať). Uvedomte si tiež, že ceny týchto produktov veľmi kolíšu. Neplaťte však za dron X-Wing viac ako 60 dolárov.

Cena: $89 v Amazone

Drony, ktorým sa radšej vyhnite

Výrobca DJI stále predáva dron Mavic Mini, ktorý už bol nahradený dronom Mini 2. Mavic Mini je o 50 dolárov lacnejší, ale za tú cenu za to nestojí. Zaplaťte radšej viac za dron Mini 2 a získate oveľa viac. Ak nájdete dron Mavic Mini v predaji za 300 dolárov alebo menej, potom je to o niečo rozumnejšie. To isté platí aj pre dron Mavic Air 2, ktorý je stále v predaji, no v porovnaní s dronom Air 2S sa neoplatí doň investovať.

Potom je tu trh s hracími dronmi. Internet je plný dronov v cenovom rozpätí od 50 do 150 dolárov. Sú na to dva dôvody. Po prvé, dobre vyrobené drony sú stále drahé. V tejto kategórii je aj náš najlacnejší výber za 300 dolárov. Drony však zdieľajú veľa komponentov aj so smartfónmi, čo znamená, že čipy, snímače fotoaparátov a drobné objektívy sú na veľkoobchodnej úrovni lacné. To má za následok milión lacnejších verzií. Tu ale platí, že dostanete presne to, za čo zaplatíte.

Hoci dva z testovaných modelov s cenou do 100 dolárov prinášajú zábavu, lietanie, fotografie a videá, no nestoja za veľa. Otázna je aj ich životnosť. Pre väčšinu ľudí je lepšie kúpiť si jeden z maličkých dronov a našetriť si napríklad na dron Mini 2 značky DJI. Ak ale nechcete tvoriť kvalitný obsah, ale ide vám skôr o zábavu lietaním a nevadí vám riziko spojené s neznámou značkou pochybnej kvality, môžete siahnuť aj po týchto „hračkárskych“ dronoch.

Zdroj: Wired

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.