Tento nádherný bytový projekt ‘vertikálneho lesa’ v Číne sa ubral zlým smerom

Bytový projekt Qiyi City Forest Garden.

Bývanie v obklopení zelene je želaním takmer každého, no ktosi sa raz nie nadarmo vyjadril, aby sme boli opatrní v tom, čo si želáme. Význam týchto slov sa naplnil v prípade experimentálneho projektu zeleného bývania Qiyi City Forest Garden v čínskom veľkomeste Čcheng-tu, ktorých všetkých 826 apartmánov sa podarilo veľmi rýchlo predať do apríla tohto roku.

Ich najväčšou pýchou je balkón s 20 druhmi rastlín, ktoré majú jeho obyvateľom poskytovať bujnú zeleň a zachytávať okolitú špinu a hluk. No iba za pár mesiacov sa tento čínsky komplex zmenil z eko raja na skutočné peklo. Apartmány, ktoré bola väčšina nájomcov nútená opustiť, sú teraz obývané hordou otravného hmyzu, ktorý úplne zničil fasádu budov a zmenil ich na dezolátne.

Súvisiace: 730 metrová veža pokrytá stromami by sa mohla stať najvyššou a najudržateľnejšou budovou New Yorku

Iba 10 rodín sa odvážilo nasťahovať do takýchto apartmánov zamorených komármi. Osem 30 poschodových panelákov tak ovládli rastliny, ktoré spôsobili inváziu komárov. A aký už len môže byť pôžitok zo zelene, ktorá hnije na opustených balkónoch, s konármi visiacimi zo zábradlia a pokrývajúcimi takmer celú plochu budovy?

Čcheng-tu je jedným z čínskych miest, ktoré majú problém s hustým smogom. Nápad vertikálneho lesa mal byť spôsobom, ako zmierniť znečistenie ovzdušia a hluk, no v projekte sa nerátalo s komármi. Projektový developér sa na margo tohto problému vyjadril, že zvýšia starostlivosť o údržbu zelene na 4-krát za rok a rovnako budú sledovať množstvo škodcov.

Qiyi City Forest Garden.
Qiyi City Forest Garden.

Zdroj: New York Post

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.