Tento koncept 85 metrov dlhej plachetnice disponuje stožiarom vyšším ako Socha slobody

Najnovší koncept plachetnice vypracovaný lodenicou Royal Huisman nie je ničím menej, než monumentálnym. Epické 85 metrov dlhé plavidlo totižto disponuje stožiarom vyšším ako Socha slobody. To znamená, že ak sa jeho podoba pretaví aj do reality, do histórie sa zapíše ako tá najväčšia plachetnica na svete.

Dizajnový koncept s príznačným názvom Apex 850 bol vypracovaný v spolupráci s renomovaným dizajnérom Malcolmom McKeonom, ktorý disponuje viac ako 30-ročnými skúsenosťami v oblasti a približne 200 plavidlami nesúcimi jeho podpis. Model Apex predstavuje elegantné línie a minimalistickú estetiku, ktorá len o to viac zvýrazňuje stožiar plachetnice.

S výškou 107 metrov je plavidlo o dobrých 14 metrov vyššie ako newyorská Socha slobody. Disponuje pritom rovnakou monumentálnosťou, akou aj historická pamiatka. Je však zrejmé, že na rozdiel od skutočnej sochy zotrvá na jednom mieste len veľmi krátko. Lodenica pomenovala model Apex „mimoriadnym oceánskym chrtom“, ktorý by bol schopný za väčšiny počasia zatieniť rýchlosť vetra a presahovať rýchlosť až 37 km/h. Daná plachetnica je navyše navrhnutá tak, aby ju bolo možné ovládať rovnako jednoducho ako aj omnoho menšie plavidlo.

Ako v tlačovej správe McKeon uviedol: „Jej sklápací kýl, optimalizované rozloženie hmotnosti a obmedzený náklon lode budú všetkým pasažierom na palube poskytovať stabilitu, pohodlie a bezpečnosť. Jej dvojité výškové kormidlá budú poskytovať rýchlu reakciu na jej inovatívny motor.“
Pohon bude zabezpečovaný dvojitými vrtuľami nachádzajúcimi sa pod motorom plachetnice, ktoré budú schopné vygenerovať energiu počas plachtenia a rovnako z nej aj čerpať. Spojením dieselového a elektrického motora je možné počas noci aktivovať takzvaný Silent Mode (a teda „Tichý režim“), ktorým sa zredukuje hluk a výfukové plyny plavidla.

Vybavenie paluby modelu Apex zahŕňa kompletne presklenú superštruktúru, ktorá je maximálne zladená s okolitým prostredím. Ponúka špeciálny kokpit pre hostí s výmerou 200 metrov štvorcových a taktiež aj veľkorysý salónik, ktorý prepája interiér plachetnice s vonkajším prostredím vďaka panoramatickým oknám a ich výhľadom. Dokáže poskytnúť nocľah pre 10 až 12 hostí vďaka celkovo piatim súkromným kajutám. V prípade personálu sa jedná o 14 členov, ktorých je možné ubytovať vo vyhradených desiatich kajutách.

Priestor určený pre majiteľa plavidla má rozlohu 250 metrov štvorcových a nachádza sa v zadnej časti plachetnice. Zahŕňa svetlú spálňu, súkromný salónik, obrovskú televíziu, saunu, obrovský šatník a kúpelňu. Daný priestor sa navyše otvára priamo do plážového klubu a súkromného kina. O niečo ďalej sa na zadnej palube nachádza aj plavecká plošina s výmerou 50 metrov štvorcových, posilňovňa a spoločenské priestory. Nábytok je o niečo skromnejší, no stále dostatočne elegantný s jednoznačným retro štýlom.

V súlade s mantrou lodenice – „Ak si to dokážete vysnívať, my vám to dokážeme postaviť“ – disponuje plavidlo rozsiahlymi možnosťami pre jeho prispôsobenie potenciálnymi majiteľmi.

Ak by bol model plachetnice Apex 850 postupom času skonštruovaný, potom by sa stal najväčšou hliníkovou plachetnicovou jachtou na svete. Rovnako by sa (spolu s blízkymi modelmi lodenice Royal Huisman – Athena a Sea Eagle II.) stal jednou z top 10 najväčších plachetníc na svete.
Jan Timmerman, výkonný riaditeľ lodenice Royal Huisman, skonštatoval: „Každá jachta značky Royal Huisman benefituje z výskumu, inovácií a výziev predošlých konštrukčných procesov. Práve to zabezpečuje, že táto jachta bude tou najlepšou zo všetkých.“

Tí, ktorých táto jachta zaujala, sa môžu zúčastniť kompletnej 360-stupňovej online prehliadky najväčšieho plavidla prostredníctvom tohto linku. Môžu pritom očakávať, že jednoznačne porazí trajekt plávajúci v okolí newyorskej mestskej časti Staten Island.

Prezrite si ďalšie detaily plavidla na nasledujúcich fotografiách.

Zdroj: SuperYachtTimes, RoyalHuisman

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.