Staňte sa milionárom pomocou sporenia a investovania

Myslíte si, že byť milionárom je pre Vás nedosiahnuteľným cieľom? Zamyslite sa znovu. Ak sa budete úspešne vyhýbať spotrebiteľskému dlhu a začnete investovať už medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom svojho života, milionársky status môžete dosiahnuť relatívne jednoducho. Tu je návod ako na to.

Ako začať

Predpokladajme, že v súčasnosti máte na svojom investičnom účte presne 0 eur. Nie ste však zaťažený žiadnym dlhom, ale zároveň ste doteraz ani vôbec nesporili. Predpokladajme, že svoje investície teraz vložíte na dôchodkový sporiaci účet, kde budú v rámci dlhodobého časového horizontu narastať s priemerným anualizovaným výnosom 7%. Tento predpoklad je založený na vyjadrení investičnej legendy, Warrena Buffetta, ktorý tvrdí, že dlhodobé anualizované výnosy budú v prvej polovici 21. storočia predstavovať práve 7%.

Nezabúdajte však na to, že sa jedná o skutočne veľmi dlhodobý priemer, ktorý sa pohybuje v horizonte prinajmenšom 20 rokov. V ktoromkoľvek danom roku preto môžu Vaše investície vykazovať podstatne lepšie alebo horšie výsledky. V žiadnom prípade sa však nenechajte ovplyvniť krátkodobým vývojom trhu. Keď je totiž reč o celoživotnom investičnom portfóliu, jeden, tri či päť rokov je mimoriadne krátkym obdobím.

Súviaice: 7 zvykov milionárov, pomocou ktorých budujú svoje bohatstvo

Vašu cestu k prvému miliónu teda začneme plánovať s týmito tromi predpokladmi – začínate na hodnote 0 eur, investujete do účtu oslobodeného od dane a v rámci dlhodobého horizontu získavate výnosy o hodnote 7%. Pozrime sa teda na to, koľko potrebujete investovať, aby ste boli schopný dopracovať sa k miliónovému portfóliu.

Ako pokračovať

Ak budete sporiť 100 eur mesačne

Milionárom sa stanete v priebehu 58 rokov a 6 mesiacov. To je dosť dlhá doba. Ak máte v súčasnosti 25 rokov, milionárom budete vo svojich 83 rokoch. Preto zvážte sporenie peňazí vo väčšom objeme.

Ak budete sporiť 200 eur mesačne

Milionárom sa stanete v priebehu 48 rokov a 10 mesiacov. Všimnite si, že jednoduché navýšenie sporenej sumy o ďalších 100 eur mesačne vyústi v skutočnosť, že svoju cestu za prvým miliónom si skrátite o celých desať rokov.

Ak budete sporiť 400 eur mesačne

Milionárom sa stanete v priebehu 39 rokov a 4 mesiacov. To znamená, že ak máte momentálne 25 rokov, svojmu miliónu sa budete tešiť už veku 64 rokov – teda v čase odchodu do dôchodku.

Ak budete sporiť 750 eur mesačne

Milionárom sa stanete v priebehu 31 rokov a 1 mesiaca. Ak máte v súčasnosti 25 rokov, milionárom budete vo veku 56 rokov. To znie ako vhodná príležitosť na predčasný odchod do dôchodku.

Ak budete sporiť 1 000 eur mesačne

Milionárom sa stanete v priebehu 27 rokov a 6 mesiacov. Ak práve uvažujete o založení vlastnej rodiny, milionárom budete v čase svadby Vášho potomka, prípadne pri narodení Vášho vnúčaťa.

Ak budete sporiť 1 500 eur mesačne

Milionárom sa stanete v priebehu 22 rokov a 9 mesiacov. V porovnaní so sumou 100 eur za mesiac sa už jedná o obrovské zlepšenie.

Ak budete sporiť 2 000 eur mesačne

Milionárom sa stanete v priebehu 19 rokov a 7 mesiacov. Ak v súčasnosti očakávate potomka, prvého miliónu sa dočkáte už v čase, keď pôjde na vysokú školu.

Ak budete sporiť 2 500 eur mesačne

Milionárom sa stanete v priebehu 17 rokov a 3 mesiacov. Ak sa Vám teda potomok narodí už dnes, budete milionárom ešte predtým, ako Vaše dieťa opustí rodný dom. Ak máte v súčasnosti 25 rokov, stanete sa milionárom do veku 42 rokov.

Ak máte záujem o podobný výpočet zohľadňujúci Vašu vlastnú finančnú situáciu a možnosti, v online prostredí nájdete mnoho nástrojov, ktoré Vám s tým pomôžu.

Ako ušetriť toľko peňazí?

Je veľmi pravdepodobné, že v tomto momente si kladiete otázku, ako by ste vôbec mohli ušetriť 2 500 eur za mesiac.

Odpoveď závisí od viacerých činiteľov, avšak v podstate sa dá zjednodušiť na štyri slová – zarábajte viac a míňajte menej.

Súvisiace: Ako sa stať milionárom, aj keď pracujete pre niekoho iného

Poznámka na záver

Ak Váš zamestnávateľ ponúka výhodný program dôchodkového sporenia, určite by ste ho mali naplno využiť. V opačnom prípade sa dobrovoľne zriekate obrovskej investičnej príležitosti.

Ak takouto možnosťou nedisponujete, prípadne ste samostatne zárobkovo činnou osobou, vezmite veci do vlastných rúk a vyčleňte si zo svojho príjmu istý podiel, ktorý následne usmerníte do daňovo zvýhodnených investičných účtov.

Nezabúdajte na to, že ak Vám Vaše zamestnanie neposkytuje podobné finančné benefity zamerané na dôchodok, nemôžete to považovať za zámienku pre ignoranciu dôchodkového sporenia. V prvom rade by ste totiž mali prevziať plnú zodpovednosť za Vašu finančnú budúcnosť.

Zdroj: MSN, Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.