Sprievodca tým najlepším v Grécku

Grécko sa v poslednom období zapísalo do povedomia verejnosti ako vyhľadávaná dovolenková destinácia, ktorá má čo ponúknuť nespútaným dobrodruhom, ale aj romantickým objaviteľom. Identita tejto krajiny pramení z úžasnej helenistickej kultúry a ani dlhé roky ekonomických problémov nedokázali podkopať popularitu nádherných zálivov s tyrkysovou vodou, jedinečných kaviarní na pobreží a starobylých zrúcanín. Grécko Vám ponúkne všetko od umeleckých galérií a múzeí v Aténach cez prvotriedne pláže súostrovia Kyklady, až po chýrne víno Assyrtiko z ostrova Santorini. Na nasledujúcich riadkoch Vám okrem toho predstavíme aj ďalšie atrakcie, ktoré na Vás čakajú v tomto stredomorskom raji.

Povaha počasia a ľudí

Nie je žiadnym tajomstvom, že Gréci sú mimoriadne hrdým národom a na to, čo majú doma, v žiadnom prípade nedajú dopustiť. Nech už je reč o kuchyni alebo architektúre. Ich prílišné sebavedomie sa preslávilo po celom svete. Ale musíme poznamenať, že v niektorých prípadoch je naozaj postavené na reálnych základoch. Jednou z obrovských devíz tejto krajiny je počasie – čo sa týka stredomorskej klímy, hrdosť je skutočne namieste. Teplé a slnečné počasie totiž prichádza do Grécka už v priebehu apríla a často trvá až do októbra. Majte však na pamäti, že turistická sezóna v tejto destinácii vrcholí koncom júla a začiatkom augusta, čo znamená, že týmto mesiacom by ste sa radšej mali vyhnúť – práve vtedy sú totiž v Grécku najvyššie teploty aj ceny.

Súvisiace: 7 lacnejších alternatív k najdrahším mestám Európy

Galérie v Aténach

Atény sa v priebehu roka 2017 stali miestom konania prestížnej výstavy moderného umenia s názvom Documenta. Ak ste antické mesto navštívili v tom čase, s najväčšou pravdepodobnosťou ste tu stretli nadšencov súčasného umenia z celého sveta – islandskí hipsteri sa počas festivalu premávali okolo Panteónu a štýloví umelci z Brooklynu chodili po meste s malými vreckovými slovníkmi. Práve toto podujatie dokonalo podčiarklo skutočnosť, že Atény majú právoplatné miesto aj vo svete moderného umenia. Obzvlášť zaujímavou je unikátna umelecká scéna v oblastiach ako Metaxourgeio či Kerameikos, ktoré sa nachádzajú na okrajoch mesta. Za propagáciu moderného umenia sú tu zodpovedné štýlové galérie ako Vamiali’s, Rebecca Camhi a The Breeder.

Epirus: Zagori

Zagori je oblasťou v pohorí Pindus v severozápadnom Grécku blízko albánskych hraníc, v historickom regióne známom ako Epirus. Názov Zagori má slovanský pôvod a označuje územie za horami – Záhorie. Hlavnou dominantou tejto destinácie je nádherná roklina Vikos, dlhá takmer 16 kilometrov a hlboká viac než 800 metrov. Tento geomorfologický útvar je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a ponúka  najlepšie príležitosti na turistiku v tejto časti Európy. Pozornosť sa Vám však oplatí venovať aj zvyšku tohto regiónu – celý je popretkávaný vápencovými roklinami a kaňonmi, posypaný tradičnými kamennými dedinkami a storočia starými kláštormi.

Santorini a Kréta: raj vinárov

 

Grécke víno označované pojmom „krasí“ nie je iba nápojom, ale aj spôsobom života. Je totiž všeobecne známym faktom, že v Grécku sa nachádzajú niektoré z najstarších vinárskych oblastí na svete. Najstaršou a najznámejšou gréckou odrodou viniča ja retsina, o ktorej mnohí tvrdia, že v dôsledku svojej chute sa pravdepodobne používala na dezinfekciu rán už v priebehu Peloponézskych vojen. Avšak Grécko ponúka aj omnoho sofistikovanejšie odrody. Úžasný ostrov Santorini sa preslávil suchým bielym vínom druhu Assyrtiko, ktoré je charakteristické vysokou kyslosťou a obsahom minerálnych látok. Je dokonalým reprezentantom vín, ktoré pochádzajú z jedinečných vulkanických pôd. Za zmienku stojí aj ostrov Kréta s vinárskou oblasťou Heraklion, ktorá je domovom miestnych odrôd Vidiano a Marouvas.

Pútnické miesto na ostrove Tinos

Grécky ostrov Tinos je súčasťou súostrovia Kyklady a leží takmer 120 kilometrov od Atén. Je síce domovom viacerých vyhľadávaných turistických atrakcií, ale nepochybne najslávnejšou je pravoslávny kostol Zvestovania Panny Márie, ktorý ročne navštívi viac než milión pútnikov. Tento chrám vo svojich útrobách ukrýva posvätnú ikonu, ktorú údajne vo svojom božskom zjavení videla samotná Panna Mária. Nepochybne sa jedná o jedno z najsvätejších pútnických miest gréckokatolíckej ortodoxnej cirkvi. Pútnici padajú na kolená už v prístave, odkiaľ vedie červený koberec až priamo k bránam kostola.

Amfiteáter v meste Epidaurus

Ekonomická kríza síce poznačila mnohé oblasti gréckeho života, ale divadlo aj v súčasnosti patrí medzi najsilnejšie sektory tejto krajiny – je to snáď v dôsledku silných základov antickej drámy, ktoré položil najvýznamnejší dramatik Aischylos. Poctu antickému divadlu môžete zložiť v meste Epidaurus, kde sa nachádza jeden z najviac zachovaných amfiteátrov. Bol postavený v priebehu štvrtého storočia nášho letopočtu, ponúka výhľady na okolitú zalesnenú krajinu a disponuje dokonalými prirodzenými akustickými vlastnosťami, ktoré by mohla závidieť ktorákoľvek moderná inštitúcia. Ak plánujete navštíviť toto miesto počas populárnych letných festivalov, vykonajte potrebné rezervácie aspoň v niekoľkotýždňovom predstihu.

Agora v Aténach

Kým duchovným a politickým centrom antických Atén bola Akropola, sociálne centrum obyčajných ľudí ležalo pod kopcom. Jednalo sa o miesto známe ako Agora, teda akési centrálne námestie s trhoviskom a rôznymi inštitúciami a stavbami. Aténčania sa na tomto mieste zúčastnili prvých demokratických volieb, organizovali tu divadelné predstavenia, diskutovali o najnovších správach zo Sparty a počúvali filozofické prednášky Platóna. Z aténskej Agory sú v súčasnosti už iba ruiny, ale v každom prípade je úžasné stáť na mieste, kde sa rodili základy modernej demokracie.

Aptera na Kréte

Dimitris Michelogiannis, ktorý na Kréte pôsobí ako viceguvernér pre rozvoj, uviedol: „Starobylý architektonický komplex Aptera je vychádzajúcou hviezdou nášho ostrova.“ Antické mesto Aptera leží na západe Kréty, pričom staré grécke legendy pojednávajú o tom, že sa jedná o miesto boja medzi bájnymi sirénami a múzami. Krétska vláda sa v súčasnosti vo veľkej miere snaží zviditeľniť túto destináciu, o čom vypovedajú aj jedinečné podujatia organizované v miestnom amfiteátri. V priebehu minulého roka ste sa tu mohli zúčastniť napríklad koncertu pri splne mesiaca. Jednalo sa o prvé takéto podujatie, ktoré sa v amfiteátri konalo za posledných 1 700 rokov. Turistický ruch na Kréte sa však momentálne ešte stále sústreďuje na zrúcaniny minojského palácu Knossos, čo znamená, že Apteru budete mať zatiaľ možnosť objavovať bez otravných más turistov.

Olympijský štadión

Zrúcaniny miesta, na ktorom sa konali prvé olympijské hry v histórií, tu stoja už 3 000 rokov. Keď sa však prejdete pod kamenným oblúkom, ktorý tvorí vstupnú bránu do samotného štadiónu, so štipkou fantázie budete počuť burácajúce výkriky antických gréckych nadšencov športu.

Aténske zátoky

Na juhu Peloponézskeho polostrova je situovaný nádherný pás pláží známy ako Aténska riviéra. Keď sa už presýtite mestských rezortov Varkiza a Vouliagmeni, táto časť pobrežia tiahnuca sa medzi nimi, Vám ponúkne nádherné zátoky vhodné pre nerušený relax pri vode. Inšpirujte sa miestnymi obyvateľmi – zaparkujte svoj dopravný prostriedok v tieni, zbehnite po skalnatom úbočí, rozprestrite si uterák a ponorte sa do tyrkysovej vody.

Pláže v meste Falasarna

Falasarna je historickým prístavným mestom na severozápadnom pobreží Kréty. Táto oblasť je charakteristická úžasnými piesočnatými plážami lemovanými sadmi olivovníkov. Necelé dva kilometre od samotnej pláže sa navyše nachádza pozoruhodný architektonický komplex, kde sa nad prístavom týčia zrúcaniny pieskovcových veží a hradieb antickej usadlosti. Keď zamierite smerom na sever, po krátkej prechádzke narazíte na snáď najkrajšiu pláž stredomorskej oblasti s názvom Balos, ktorá je posiata jemným bielym pieskom zdanlivo až po horizont.

Súvisiace: 10 malých destinácií, ktoré sú plné prírodnej krásy a zaujímavých aktivít

Syros v súostroví Kyklady

Ostrov Syros sa nachádza v súostroví Kyklady a možno nemá takú populárnu reputáciu ako ostrovy Mykonos či Santorini, ale nepochybne je ambicióznym uchádzačom o Vašu pozornosť. Počas celého roka na ňom totiž žije relatívne veľká populácia miestnych obyvateľov, ktorí tu vytvárajú prívetivú a pohodlnú atmosféru. Veľkým lákadlom je aj každoročný filmový festival, ktorým sa tento ostrov preslávil. Najelegantnejším prístavným mestom ostrova je Ermoupoli, ktoré sa vyznačuje honosnými vilami v benátskom štýle, vystavanými pozdĺž pobrežia. Za západnom pobreží ostrova Syros sa zase nachádza pláž Kini, ktorá Vás uchýli v krytej zátoke polmesiacového tvaru.

Zdroj: G Adventures, CNTraveller

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.