Sprievodca londýnskymi reštauráciami s michelínskou hviezdou

Bedeker Michelin a jeho systém hodnotenia hviezdami bol kedysi praktickým sprievodcom pre cestovateľov, ktorí hľadali miesto, kde sa dá dobre najesť. Dnes však znamená niečo oveľa sofistikovanejšie. Michelinská hviezda, najvyššia kulinárska pocta, svedčí o starostlivo získaných produktoch, inovatívnych technikách varenia, bezchybných službách a elegantne luxusnom prostredí. Je to skrátka slovo pre skutočne dobre strávený čas.

Londýn, ktorý je dnes považovaný za jedno z hlavných kulinárskych miest na svete, je požehnaný najmenej 66 z týchto hviezdnych podnikov. V roku 2021 tu dokonca pribudne sedem nových reštaurácií. Rozprestierajú sa po celej dĺžke a šírke štvrtí hlavného mesta a nájdete medzi nimi klasické francúzske, indické a špičkové čínske kuchyne. Prečítajte si nášho sprievodcu po londýnskych reštauráciách ocenených michelinskými hviezdami.

Alain Ducasse at The Dorchester, Hyde Park***

Alain Ducasse, ikona dobrého jedla, je držiteľom najmenej 20 hviezd Michelin, z ktorých tri zdobia reštauráciu s jeho menom v hoteli The Dorchester na ulici Park Lane. Jeho ruka je viditeľná v ponuke francúzskych klasík ako je karamelizovaný zeler, kaviár a údený úhor a teľací medailón s artičokom, cícerom a šalviou. Je to však šéfkuchár Jean-Philippe Blondet, ktorému Ducasse vďačí za udržanie štandardov. Časté ochutnávky, vegetariánske a a la carte menu zdôrazňujú vynikajúce sezónne produkty a technickú zdatnosť kuchyne.

53 Park Lane, W1K, dorchestercollection.com

Hélène Darroze at The Connaught, Mayfair***

Rekonštrukcia reštaurácie Hélène Darroze v hoteli The Connaught v roku 2019 jej veľmi pomohla. Kritici chválili rozsiahlu generálnu úpravu, v rámci ktorej sa odstránili formálne biele obrusy a prešlo sa na jemne ružovú farebnú paletu, zamatové stoličky, obrovský luster z fúkaného skla a umelecké diela Damiana Hirsta. Prostredie je skutočne pôsobivé, ale je to jedlo, ktoré zostáva bodom rozhovoru v tejto trojhviezdičkovej hotelovej reštaurácii. Jedlá sa zameriavajú na jednu hlavnú zložku a sú rozdelené do dvoch degustačných menu. Päť chodové menu vás vyjde na £140 a sedem chodové na £165.

Carlos Place, W1K, the-connaught.co.uk

Kitchen Table, Mayfair**

Z webovej stránky reštaurácie Kitchen Table sa toho veľa nedozviete, čo úplne sedí reštaurácii, ktorá podáva viac chodové menu, ktoré si nemôžete vybrať, a ktoré aj samotní hostia nepoznajú až do okamihu, kým im ho nenaservírujú na stôl. Sedenie okolo pultu v tvare podkovy je určené pre 19 ľudí, ktorých zabáva samotný majiteľ a šéfkuchár James Knappett so svojím tímom, pripravujúc jedlo priamo pred hosťami. Oplatí sa investovať do párovania jedla s vínom.

70 Charlotte Street, W1T, kitchentablelondon.co.uk

Le Gavroche, Mayfair**

Vďaka jeho účasti v kulinárskych šou Masterchef: The Professionals a Saturday Kitchen, sa stal Michel Roux Jr kuchárom známym takmer vo všetkých britských domácnostiach. Jeho reštauráciu s dvoma michelínskymi hviezdami Le Gavroche otvorili v roku 1967 Albert a Michel Roux starší. Roux Jr ju prevzal v roku 1993 potom, čo jeho otec odišiel do dôchodku. Odvtedy patrí k najlepším reštauráciám v Londýne. Nie je prekvapením, že práve táto reštaurácia si vybudovala reputáciu ako tá ideálna škola pre najlepších šéfkuchárov vo Veľkej Británii.

43 Upper Brook Street, W1K, le-gavroche.co.uk

A. Wong, Pimlico**

Najlepšia čínska reštaurácia v Londýne A. Wong, ktorá môže byť pokojne aj tou najlepšou čínskou reštauráciou v krajine. Porotcovia v Michelin si to očividne myslia: v roku 2021 sa stala prvou čínskou reštauráciou vo Veľkej Británii, ktorá dostala dve michelínske hviezdy. Na prízemí je pomerne skromný jedálenský priestor vhodný na obedy, zatiaľ čo podzemná časť vytvára miesto pre atmosférickejší večer. Ponuka sľubuje kulinárske turné po celej Číne prostredníctvom moderných interpretácií uznávaných obľúbených jedál.

70 Wilton Road, SW1V, awong.co.uk

Barrafina, Soho*

V Londýne sú na výber štyri reštaurácie Barrafina, ale hviezdu získala tá pôvodná na Dean Street. Posaďte sa do baru s mramorovou doskou a sledujte šéfkuchárov v akcii v otvorenej kuchyni, kde sa šľahajú regionálne jedlá zo Španielska, ako je chorizo ​​so zemiakmi a žeruchou, krevetová a piquillo papriková tortilla a malé taniere so šunkovými kroketami. Na výber je tiež špeciálne denné menu a komplexný nápojový lístok španielskeho vína Cava a sherry.

26-27 Dean Street, W1D, barrafina.co.uk

Ikoyi, St James’s*

Reštaurácia Ikoyi je pomenovaná podľa štvrti v meste Lagos, kde vyrastal jej spoluzakladateľ Iré Hassan-Odukale, a môže sa pochváliť šéfkuchárom Jeremym Chanom, ktorý sa vo veľkej miere inšpiruje západoafrickými príchuťami. Ikoyi však nie je tradičnou nigérijskou reštauráciou. Aj keď v ponuke sú pokrmy miestnej kuchyne, jedlá ako plantain, jollof ryža a suya sa objavujú v nových formách, vrstvené umami a typicky ázijskými príchuťami, ako je kombucha a miso. V reštaurácii sa podáva slepé menu, aby tak udržali hostí v napätí a vedeli sa prispôsobiť mikro sezónam.

1 St. James’s Market, SW1Y, ikoyilondon.com

Hakkasan, Mayfair*

V Londýne sa nachádza prvá reštaurácia Hakkasan, ktorá sa otvorila v štvrti Mayfair v roku 2001 a predstavovala začiatok dnes už medzinárodnej značky. Pobočka v štvrti Mayfair aj jej sesterská reštaurácia na ulici Hanway Place, získali hviezdy Michelin za svoju špičkovú kuchyňu vyrobenú pomocou tradičných čínskych kuchárskych techník a najlepších surovín. Medzi charakteristické jedlá patrí pečená strieborná treska so šampanským a medom, pečená kačica s čiernymi hľuzovkami a pikantná kreveta s ľaliovou cibuľkou a mandľami.

17 Bruton Street, W1J; 8 Hanway Place, W1T, hakkasan.com

Pied à Terre, Mayfair*

Najstaršia nezávislá londýnska reštaurácia Pied à Terre ocenená hviezdičkou Michelin si svoju vytúženú hviezdu uchovala od roku 1991, kedy jej bola udelená (do 13 mesiacov od otvorenia). Reštaurácia, ktorú stále vlastní a spravuje David Moore, sa vyvinula v priebehu rokov a dnes je riadená šéfkuchárom Asimakisom Chaniotisom, ktorý mieša klasickú francúzsku kuchyňu Pied à Terre s odkazmi na jeho grécke dedičstvo. Vyberte si z flexibilného obeda, à la carte alebo desať chodového degustačného menu, druhé má v ponuke aj vegetariánsku a vegánsku verziu.

34 Charlotte Street, W1T, pied-a-terre.co.uk

Hide, Piccadilly*

Spoločný podnik zakladateľa a šéfkuchára Olliema Dabbousoma a vinárskou spoločnosťou Mayfair Hedonism Wines sa otvoril v roku 2018 a svoju hviezdu Michelin získal len o šesť mesiacov neskôr. Reštaurácia má tri časti: Ground, Above a Below. Above sa nachádza neprekvapivo na vrchnom poschodí, kde sa podáva à la carte a degustačné menu s výhľadom na Green Park. Ground je najväčšia z troch častí a podáva celodenné jedlá pripravené z ingrediencií pochádzajúcich od malých farmárov a dodávateľov vo Veľkej Británii. Všetko, od údenín až po džúsy, pripravené pokiaľ je to možné, priamo v podniku. Below je nízko osvetlený suterénny bar, kde si vo veľkej vinárni s otvoreným priestorom, zásobenej spoločnosťou Hedonism Wines, môžete vybrať svoje obľúbené víno.

85 Piccadilly, W1J, hide.co.uk

Benares, Mayfair*

Po rekonštrukcii svojej kuchyne v roku 2020 a strate svojej hviezdy v tom istom roku, získala reštaurácia Benares znovu svoje vytúžené ocenenie v Bedekrovi Michelin rok 2021 vďaka príkladnému vareniu výkonného šéfkuchára Sameera Taneju. Cez dvere prejdete po schodoch popri jazierku s leknami a rušnou časťou s barmi rovno do tmavého priestoru s vôňou korenia. Vďaka svojmu umiestneniu uprostred obchodných spoločností sú hostia väčšinou v oblekoch, no jedlo z kuchyne je všetko len nie sterilné. Reštaurácia pomenovaná podľa svätého mesta v Indii kombinuje tradičné indické jedlá s moderným vkusom a príchuťami. Servíruje vynikajúce škótske hrebenatky s kokosovým kari a malabarskou parathou a garam masalu s okorenenou filetou z muntjacu s banánom a maslom pao.

12a Berkeley Square, W1J, benaresrestaurant.com

Portland, Mayfair*

Zakladatelia reštaurácie Portland, Will Lander a Daniel Morgenthau, mali so svojím podnikom skromné plány. Bedeker Michelin si myslel niečo iné a v tom istom roku, keď otvorili, ocenil reštauráciu Portland hviezdou. Veľká pozornosť sa venuje získavaniu sezónnych surovín, a to až tak často, že nie je ničím neobvyklým, keď sa po obede znovu vytlačí menu, keďže sa zmenili suroviny. Rovnakú pozornosť má vínny lístok s jednou fľašou, ktorý ponúka víno za niekedy nižšie ako maloobchodné ceny.

113 Great Portland Street, W1W, portlandrestaurant.co.uk

Muse, Belgravia*

Tom Aikens otvoril svoju reštauráciu Muse krátko pred pandémiou a bez možnosti stolovania al fresco ju mal dlhšie zatvorenú ako otvorenú. To ale nezabránilo tomu, aby reštaurácia získala nadšené kritiky (väčšinou) od kritikov, ktorým sa tu podarilo zaistiť stôl. Názov reštaurácie sa opiera o skutočnosť, že sa reštaurácia rozprestiera na dvoch poschodiach gruzínskeho mestského domu. Jedlá sú inšpirované spomienkami z Aikenovho detstva. Výsledkom je, že menu je väčšinou britské, s ingredienciami pochádzajúcimi od domácich farmárov a dodávateľov.

38 Groom Place, SW1X, musebytomaikens.co.uk

Murano, Mayfair*

Reštaurácia Murano sa otvorila ako spoločný podnik Angely Hartnett a Gordona Ramsaya v roku 2008. Reštaurácia bola ocenená hviezdou Michelin do štyroch mesiacov od otvorenia. Jedálny aj vínny lístok sa sústreďujú na severné Taliansko, čím odkazujú na pôvod Harnett. Neformálne à la carte menu umožňuje hosťom objednať si toľko jedál a v akomkoľvek konkrétnom poradí, koľko chcú.

20 Queen Street, W1J, muranolondon.com

River Café, Hammersmith*

Pekná terasa v kaviarni River Café je pravdepodobne najhoršie stráženým kulinárskym tajomstvom v Londýne, takže zabezpečiť si tu v teplý letný deň miesto na obed pod holým nebom je ako nájsť zlato v striebornej bani. Kuchársky tím už viac ako 30 rokov vydáva vznešené autentické talianske jedlá a každý deň mení jedálniček, vďaka čomu vyťažia maximum z toho, čo v ten deň chutí obzvlášť dobre. Cestoviny sú nevyhnutnosťou, rovnako ako zlomyseľne pomenovaná Chocolate Nemesis – vzácne jedlo, ktoré je vždy v ponuke.

Rainville Road, W6, rivercafe.co.uk

Zdroj: LuxuryLondon

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.