Spoznajte nového najbohatšieho muža Ázie

Čínsky miliardár Zhong Shanshan.

Mukesh Ambani si titul najbohatšieho jednotlivca v Ázii užíval necelé dva roky. Agentúra Bloomberg informovala o tom, že indický podnikateľ Ambani bol predbehnutý čínskym miliardárom Zhongom Shanshanom. Shanshan založil spoločnosť Nongfu Spring, ktorá predáva balenú vodu, a taktiež vlastní čínsky farmaceutický gigant, spoločnosť Wantai.

V roku 2020 vzrástla hodnota Shanshanovho majetku o viac ako 70 miliárd amerických dolárov. Index miliardárov s označením Bloomberg Billionare Index uviedol, že jeho majetok nedávno dosahoval hodnotu 77,8 miliárd amerických dolárov. Shanshan je momentálne 11. najbohatším jednotlivcom sveta. Na 10. priečke sa nachádza spoluzakladateľ spoločnosti Oracle – Larry Ellison.

Mukesh Ambami síce prišiel o svoje prvenstvo, avšak za Shanshanom veľmi nezaostáva. Hodnota majetku predsedu predstavenstva spoločnosti Reliance Industries dosahuje 76,9 miliárd amerických dolárov.

Shanshanovi sa jeho majetok podarilo nahromadiť vďaka jeho pozícii predsedu predstavenstva v dvoch veľkých spoločnostiach. Prvou z nich je spoločnosť Nongfu Spring, ktorá predáva balenú vodu. Druhou je spoločnosť Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, ktorá vyrába očkovacie látky a testovacie súpravy na hepatitídu.

Podľa agentúry Bloomberg, tržby spoločnosti Nonfgu Spring v roku 2019 dosiahli hodnotu 3,5 miliárd amerických dolárov. Farmaceutická spoločnosť Wantain v tej istej dobe vykázala tržby v hodnote 171 miliónov amerických dolárov.

Hodnota Shanshanovho majetku vzrástla v roku 2020 vďaka tomu, že obidve spoločnosti kótoval na burze. Spoločnosť Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise bola uvedená na Šanghajskú burzu v apríli roka 2020. Úvodná ponuka na predaj akcií spoločnosti Nonfgu Spring sa uskutočnila v septembri a jej hodnota dosiahla 1,1 miliardy amerických dolárov. Vďaka nej sa stal Shanshan treťou najbohatšou osobou v Číne, prakticky zo dňa na deň.

Súvisiace:
9 neuveriteľných faktov, ktoré poukazujú na obrovské bohatstvo muža Ázie
10 najbohatších rodinných dynastií v Ázii, ktorých majetok spolu presahuje $250 miliárd

Agentúra Bloomberg uviedla, že tento 66-ročný miliardár je známy pod prezývkou “Osamelý vlk”. Shanshan sa neangažuje vo verejnej politike ani v žiadnych podnikateľských skupinách. Podľa čínskej spravodajskej spoločnosti Paper Shanshan dokonca zriedkavo vystupuje v médiách. Sám o sebe raz povedal: “Som samotár a je mi úplne jedno, čo robia alebo si myslia moji kolegovia.”

Shanshan sa narodil v čínskom meste Chang-čou v roku 1954. Navštevoval Open University v Číne. V 80. rokoch pracoval v novinách ako reportér. Následne sa rozhodol založiť farmaceutickú spoločnosť Yangshengtang Co., Ltd. V roku 1996 založil spoločnosť Nongfu Spring. V súčasnosti priamo riadi predaj, obchodnú značku, ľudské zdroje, marketing a zároveň je výkonným predsedom tejto spoločnosti.

Mukesh Ambani síce už nie je najbohatším človekom v Ázii, no stále je 12. najbohatším človekom na svete. V roku 2020 vzrástla hodnota jeho majetku o viac ako 18 miliárd amerických dolárov. V minulom roku sa mu totižto podarilo zabezpečiť investíciu v hodnote 5,7 miliárd amerických dolárov od spoločnosti Facebook do svojej mobilnej telekomunikačnej spoločnosti. Americká spoločnosť KKR do jeho spoločnosti investovala 775 miliónov amerických dolárov. Aj vďaka týmto investíciám sa v auguste 2020 stal Ambani štvrtým najbohatším jednotlivcom na svete.

Zdroj: Fortune, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.