Spoznajte najnovšie luxusné súkromné lietadlá na trhu

Zdroj: Pilatus

Vývoj, konštrukcia a certifikácia nových lietadiel si vyžaduje mimoriadne veľa času a prostriedkov, v dôsledku čoho sa v priebehu roka dostáva na trh iba pomerne málo nových luxusných modelov. Rok 2018 bol však pre letecký priemysel požehnaným obdobím a v priebehu posledných mesiacov sa na scéne objavila nová letka prestížnych strojov – pričom prvé dodávky ďalších skvostov sú naplánované na skoré mesiace roku 2019.

Za zmienku stojí skutočnosť, že nemáme na mysli žiadne narýchlo postavené experimentálne modely druhotriednych výrobcov. Jedná sa o špičkové modely z dielní najväčších mien na súčasnom trhu, medzi ktoré sa radia spoločnosti ako Bombardier, Gulfstream, Cessna a ďalšie. Predstavujeme Vám výber z tých najlepších tohtoročných noviniek, z ktorých si možno vyberiete aj vlastného favorita.

Pilatus PC-24

Zdroj: Pilatus Aircraft

Technické špecifikácie

 • Kategória: Ľahké lietadlo
 • Maximálny dolet: 3 769 kilometrov (z Washingtonu do Las Vegas)
 • Maximálna letová rýchlosť: 814 kilometrov za hodinu
 • Letová výška: 13 700 metrov
 • Novinka v roku: 2018
 • Cena: 8,9 milióna dolárov

Údaje o kabíne

 • Počet sedadiel: 8
 • Dĺžka: 7 metrov
 • Šírka: 1,7 metra
 • Výška: 1,5 metra

Vybavenie na palube

Interiér tohto lietadla bol navrhnutý v spolupráci s kanceláriou BMW Designworks a je zrejmé, že dizajnéri sa inšpirovali štýlom známym z modelov SUV tejto značky – bezpečnostné pásy je možné odstrániť alebo pridať podľa potreby už v rámci niekoľkých minút, zadná priehradka kabíny je pohyblivá, takže je možné zväčšovať samotnú kabínu alebo zadný úložný priestor, kde sa zmestia napríklad dve športové motorky.

Súvisiace: Nové súkromné lietadlá Vás odvezú aj na druhý koniec sveta

Najväčšia prednosť

S týmto lietadlom môžete objavovať aj odľahlé kúty divočiny. Pilatus si totiž vystačí s krátkou vzletovou dráhou a dokáže hladko pristávať aj na neupravenom teréne. Predstavuje tak prvé supervšestranné lietadlo na svete. Vďaka svojim vlastnostiam má k dispozícii až 20 000 letísk po celej planéte, čo je až dvakrát viac v porovnaní s akýmkoľvek iným modelom.

Prečo si ho zamilujete

Keďže toto lietadlo dokáže pristáť na takmer akomkoľvek letisku, budete sa môcť dopraviť až do bezprostrednej blízkosti Vašej destinácie – možno dokonca priamo na Váš dvor, ak na to máte vhodný pozemok.

Cessna Citation Longitude

Zdroj: Cessna Aircraft

Technické špecifikácie

 • Kategória: Stredne veľké lietadlo
 • Maximálny dolet: 6 482 kilometrov (z New Yorku do Paríža)
 • Maximálna letová rýchlosť: 882 kilometrov za hodinu
 • Letová výška: 13 700 metrov
 • Novinka v roku: koncom 2018
 • Cena: 27 miliónov dolárov

Údaje o kabíne

 • Počet sedadiel: 8
 • Počet postelí: 8
 • Dĺžka: 8 metrov
 • Šírka: 1,6 metra
 • Výška: 1,8 metra

Vybavenie na palube

Všetkých osem sedadiel na palube je možné sklopiť a premeniť na postele, pričom otvorený batožinový priestor je prístupný aj počas letu. Bezdrôtová technológia umožňuje cestujúcim ovládať klimatizáciu a zábavné systémy na palube pomocou svojich mobilných zariadení. Vysokorýchlostné pripojenie na internet je samozrejme štandardom.

Najväčšia prednosť

Komfort. Tento model má najtichšiu kabínu spomedzi lietadiel stredne veľkej kategórie. Medzi jednotlivými technickými prehliadkami môže lietať až 18 mesiacov, čo je jednoznačne najdlhší interval v rámci tejto kategórie.

Prečo si ho zamilujete

V tichej kabíne budete vystavený asi takému hluku ako v luxusnom automobile na diaľnici. Sklápateľné sedadlá Vám dokonca poskytnú aj osviežujúci spánok.

Gulfstream G600

Zdroj: Gulfstream Aerospace

Technické špecifikácie

Kategória: Veľké lietadlo
Maximálny dolet: 12 030 kilometrov (z New Yorku do Dubaja)
Maximálna letová rýchlosť: 955 kilometrov za hodinu
Letová výška: 15 500 metrov
Novinka v roku: 2019
Cena: 57,9 milióna dolárov

Údaje o kabíne

Počet sedadiel: 19
Počet postelí: 9
Dĺžka: 14 metrov
Šírka: 2,3 metra
Výška: 1,9 metra

Vybavenie na palube

V kabíne tohto lietadla sa môžu nachádzať až tri oddelené obývacie priestory, pričom kuchyňa môže byť situovaná v prednej alebo zadnej časti paluby. Luxusný dizajn zahŕňa kamenné podlahy a ručne tkané koberce, ako aj mimoriadne pohodlné kreslá so šírkou takmer 70 centimetrov, ktorých poťahy sú dostupné v pestrej škále farieb.

Najväčšia prednosť

Dizajn kabíny tohto modelu vyhral prvé miesto v poslednom ročníku prestížnej súťaže Yacht & Aviation Awards. Kabína výherného lietadla bola rozdelená na dve časti a zahŕňala luxusné doplnky v podobe obkladov z dubového dreva a sediel so štýlovo perforovanými a vyšívanými poťahmi.

Prečo si ho zamilujete

Kabína tohto modelu môže zahŕňať až desať rôznych dodatočných prvkov, vrátane kompletne zariadenej kúpeľne so sprchou, ktorá je zlatým grálom luxusu v oblakoch.

Bombardier Global 7500

Zdroj: Bombardier Business Aircraft

Technické špecifikácie

Kategória: Lietadlo s dlhým doletom
Maximálny dolet: 12 490 kilometrov (z Los Angeles do Dubaja)
Maximálna letová rýchlosť: 1 112 kilometrov za hodinu
Letová výška: 15 500 metrov
Novinka v roku: koncom 2018
Cena: 72,8 milióna dolárov

Údaje o kabíne

Počet sedadiel: 19
Počet postelí: 11
Dĺžka: 16 metrov
Šírka: 2,4 metra
Výška: 1,9 metra

Vybavenie na palube

Na palube tohto modelu sa nachádzajú 4 jasne oddelené obývacie priestory – dvojlôžková spálňa, konferenčná miestnosť, zábavná miestnosť a hlavná spálňa, vďaka čomu majú cestujúci dostatok miesta na blúdenie po palube. Veľká kuchyňa je vybavená dvoma rúrami, drezom a chladničkou. Hlavná spálňa v zadnej časti lietadla môže byť vybavená permanentnou posteľou a sprchovým kútom.

Súvisiace: 10 lietadiel, ktoré zmenili svet súkromných lietadiel

Najväčšia prednosť

Jedná sa o unikátne luxusné súkromné lietadlo, ktoré je najväčším strojom vo svojej kategórii a disponuje najdlhším doletom. Výkon tohto modelu dokonca prekvapil aj samotných výrobcov. Po testovacích letoch, ktoré sa konali začiatkom tohto roka, spoločnosť Bombardier navýšila údaj o jeho maximálnom dolete o dodatočných 555 kilometrov.

Prečo si ho zamilujete

V komfortnom lietadle modelu Global 7500 sa budete cítiť, ako keby ste ani neopustili vlastný domov. Stroj je navyše dostatočne obratný na to, aby mohol využívať aj letiská, ktoré si vyžadujú mimoriadne strmý vzlet a pristávanie – ako napríklad výhodne situované letisko v centre Londýna.

Zdroj: PrivateFly, TheIndependent, USAToday

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.