Spoznajte miliardára, ktorý stojí za najluxusnejšími kasínami na svete

Ak ste doteraz ešte nepočuli meno Sheldon Adelson, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa stretli aspoň s niektorými z jeho svetoznámych nehnuteľností – jedná sa o prestížne hotely Venetian a Palazzo v Las Vegas, ako aj o luxusný rezort Marina Bay Sands v Singapure.

Adelson je miliardár, predseda predstavenstva a väčšinový akcionár developerskej spoločnosti Las Vegas Sands, ktorá predstavuje najväčšieho prevádzkovateľa kasín na svete.

Sheldon Adelson sa tiež preslávil tým, že daroval milióny dolárov na realizáciu kampaní vysokoprofilových republikánskych politikov. Denník The New York Times uviedol, že keď Newt Gingrich v roku 2012 viedol svoju prezidentskú kampaň, Adelson mu na ňu prispel sumou prinajmenšom 17 miliónov dolárov. Rovnakým spôsobom podporoval aj kampaň Donalda Trumpa, ktorý od neho dostal minimálne 25 miliónov dolárov.

Adelson a jeho manželka Miriam žijú v obrovskom sídle v Las Vegas, vlastnia takmer 92 metrov dlhú superjachtu a cestujú luxusným súkromným lietadlom s kapacitou 380 osôb.

Pozrite sa na to, ako vyzerá život, kariéra a bohatstvo tohto miliardára z Las Vegas.

Sheldon Adelson je 85-ročný miliardár, ktorý vlastní majoritný podiel v spoločnosti Las Vegas Sands – najväčšom prevádzkovateľovi luxusných kasín na svete.

Spoločnosť Las Vegas Sands prevádzkuje nehnuteľnosti po celom svete. Do jej portfólia patria kasína ako Venetian Las Vegas a Palazzo Las Vegas, výstavný komplex Sands Expo & Convention Center, rezorty Sands Macau, Marina Bay Sands v Singapure, Sands Bethlehem a mnoho ďalších.

Adelson je synom taxikára z Bostonu.

Adelson v rámci svojich prvých zamestnaní predával noviny na rohoch ulíc, predával reklamy v časopisoch pre obchodníkov a pôsobil ako stenograf na súde.

Adelson po prvýkrát začal zarábať veľké peniaze pomocou obchodných veľtrhov. Spolu so svojimi partnermi v roku 1979 rozbehol technologický veľtrh COMDEX v Las Vegas.

Veľtrh v Las Vegas sa stal jedným z najnavštevovanejších podujatí svojho druhu na svete. Adelson a jeho partneri ho v roku 1995 spolu s ďalšími menšími výstavami predali spoločnosti SoftBank za pozoruhodných 862 miliónov dolárov.

Súvisiace: 17 prekvapivých faktov o Billovi Gatesovi

Adelson začal podnikať s kasínami až vo veku 55 rokov. V roku 1989 kúpil Sands Casino & Hotel v Las Vegas za 128 miliónov dolárov.

Budovu tohto hotela a kasína zbúral v novembri roku 1996.

Výstavba kasína The Venetian trvala dva roky a vyžiadala si 1,5 miliardy dolárov.

Adelson mal v pláne vybudovať svoje kasíno ako vernú imitáciu talianskych Benátok. Za týmto cieľom si objednal detailné miniatúry Dóžovho paláca, mostu Rialto a veže Kampanila. Okrem toho si tiež najal pomoc historika priamo z Benátok, ktorý spolupracoval s architektmi a interiérovými dizajnérmi hotela.

Komplex The Venetian bol otvorený v apríli roku 1999 na promenáde v Las Vegas. Nedávno oslávil svoje 20. narodeniny.

Pre noviny Las Vegas Review-Journal, ktoré sám vlastní, Adelson uviedol: „Úspech kasína The Venetian v Las Vegas a naša podnikateľská stratégia sa stali základom našej spoločnosti, ktorá následne získala prestížne licencie na realizáciu projektov v mestách Macao a Singapur.“

Adelson v roku 2004 otvoril luxusný hotel Sands Macau, ktorého výstavba stála minimálne 265 miliónov dolárov.

Časopis Forbes uviedol, že komplex Sands Macau, otvorený v roku 2004, sa stal prvým ázijským kasínom „amerického štýlu“ a ukázal sa byť „mimoriadne úspešným“ projektom.

Adelson okrem toho podniká aj v mediálnom sektore.

V roku 2015 odkúpil publikáciu s názvom Las Vegas Review-Journal za cenu 140 miliónov dolárov. Tieto noviny patrili medzi niekoľko publikácií, ktoré v roku 2016 podporovali Donalda Trumpa v jeho prezidentskej kampani.

Miliardárovou manželkou je lekárka Miriam Adelsonová.

Obaja boli rozvedení, keď sa koncom 80. rokov stretli. Svoje medové týždne strávili v Benátkach a údajne bolo nápadom Adelsonovej manželky, aby bolo kasíno The Venetian vybudované na obraz tohto talianskeho mesta.

Adelsonovci žijú v obrovskom luxusnom sídle v oblasti Summerlin, ktorá je prominentnou plánovanou komunitou v Las Vegas.

Niekoľkomiliónová vila na adrese Trophy Hills Drive podľa všetkého zahŕňa aj bazén a tenisový kurt.

Adelson okrem sídla v Las Vegas údajne vlastní nehnuteľnosti v plážovom meste Malibu v Kalifornii v celkovej hodnote 52 miliónov dolárov.

Miliardár údajne minul približne 52 miliónov dolárov na nákup niekoľkých nehnuteľností v exkluzívnej komunite s názvom Colony v meste Malibu, ktoré je obľúbenou destináciou hollywoodskych celebrít.

Adelson tiež vlastní 92 metrov dlhú superjachtu, ktorú pomenoval ako „Queen Miri“ po svojej manželke Miriam.

Jachta bola postavená v roku 2004. Pôvodne niesla názov Annaliesse a neskôr bola premenovaná na Delma. Spoločnosť Beam Yachts uviedla, že Adelson kúpil jachtu v roku 2015, pričom ju nechal rekonštruovať a predĺžiť o takmer 6,5 metra. Cena superjachty Queen Miri údajne dosahuje 70 miliónov dolárov.

Miliardár z Las Vegas samozrejme cestuje aj vlastným súkromným lietadlom.

Adelson údajne vlastní lietadlo modelu Airbus A345, pomocou ktorého kedysi vytvoril svetový rekord za najdlhší let, ktorý bol vypravený z medzinárodného letiska Ben-Gurion v Izraeli. Agentúra Haaretz uviedla, že let sa uskutočnil v roku 2017, trval 17 hodín a 40 minút, a smeroval z Izraela do Honolulu na Havaji.

Adelson je jedným z najvýznamnejších darcov podporujúcich záujmy republikánskych politikov v USA.

Denník The New York Times uviedol, že Adelson v roku 2012 prispel aspoň 17 miliónov dolárov na prezidentskú kampaň Newta Gingricha.

Najmenej 25 miliónov dolárov usmernil na účet Donalda Trumpa, vďaka čomu si zaslúžil prezývku „Trumpov hlavný patrón“.

Adelsonovci počas prezidentskej kampane Donalda Trumpa vypísali šeky vo výške 20 miliónov dolárov, pričom ďalších 5 miliónov dolárov darovali na organizáciu jeho inauguračnej slávnosti.

Craig Holman, člen neziskovej organizácie Public Citizen, v roku 2018 povedal: „Adelsona by som umiestnil na samý vrchol Trumpovej administratívy jednak s ohľadom na jeho vplyv, ako aj vzhľadom na to, aký kapitál sprístupnil budúcemu prezidentovi. Študujem peniaze v politike už celých 40 rokov, ale nič podobné som nikdy nevidel.“

Adelson okrem toho vo významnej miere prispieva aj na financovanie židovských organizácií.

Časopis Forbes uviedol, že prispel až 140 miliónov dolárov na program Birthright, ktorý poskytuje finančné prostriedky mladým Židom na výlety do Izraela.

V marci roku 2019 sa na verejnosti objavila správa o tom, že Adelson bol liečený na non-Hodgkinov lymfóm.

Ron Reese, hovorca Adelsonovej spoločnosti, pre časopis Fortune uviedol, že Adelson trpí vedľajšími účinkami svojej liečby.

Reese vo vyhlásení povedal: „Tieto vedľajšie účinky obmedzili jeho schopnosť cestovať a vykonávať svoju funkciu v rámci riadnych pracovných hodín. Nezabránili mu však v plnení jeho povinností predsedu a generálneho riaditeľa spoločnosti.“

Súvisiace: Amancio Ortega a 10 faktov, ktoré ste o ňom nevedeli

Kasínový magnát v apríli tohto roku zarobil 2,2 miliardy dolárov za jediný týždeň, za čo vďačí svojej nehnuteľnosti v meste Macao.

Časopis Forbes uviedol, že cena akcií spoločnosti Las Vegas Sands vzrástla až o 8,8% v priebehu jedného týždňa v dôsledku významných výnosov z hazardných hier v Adelsonovom kasíne v meste Macao.

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.