Spoznajte 15 najmladších miliardárov USA

Výkonný riaditeľ spoločnosti Facebook, Mark Zuckerberg, s americkou vlajkou v ruke počas surfovania.

Prinášame vám najnovší rebríček 15 najmladších miliardárov v USA, zostavený podľa rebríčka magazínu Forbes. Rebríček je usporiadaný od najstaršieho po najmladšieho, pričom ani jeden z miliardárov nemá viac ako 40 rokov. Najbohatším z nich je Mark Zuckerberg, ktorého čistá hodnota majetku je viac ako $134,5 miliárd.

15) Ben Silbermann, výkonný riaditeľ spoločnosti Pinterest

Vek: 39

Čistá hodnota majetku: $3,3 miliardy

Odvetvie: Technológia

Ben Silbermann je jedným zo spoluzakladateľov a dnes výkonným riaditeľom spoločnosti Pinterest. Pochádza zo štátu Iowa a svoj majetok zväčšil v apríli roku 2019, keď boli akcie spoločnosti Pinterest ponúknuté na burze.

14) Lynsi Snyder, prezidentka spoločnosti In-n-Out Burger

Vek: 39

Čistá hodnota majetku: $4,2 miliardy

Odvetvie: Gastro

Ako prezidentke spoločnosti In-n-Out Burger sa Lynsi Snyder podarilo rozšíriť reštauračnú sieť s burgrami, založenú jej milovanými starými rodičmi. Od prevzatia vedenia v spoločnosti v roku 2010 rozšírila podnik o viac ako 100 reštaurácií.

13) Ernest Garcia III, zakladateľ spoločnosti Carvana

Vek: 39

Čistá hodnota majetku: $9,3 miliárd

Odvetvie: Automobilové

Ernest Garcia III je zakladateľom spoločnosti Carvana, ponúkajúcej online službu, vďaka ktorej sa miestny predaj ojazdených áut stal celonárodným. Garcia a jeho otec sa stali miliardármi a ich zisky vzrástli najmä počas pandémie, kedy raketovo stúpol dopyt po ojazdených autách.

12) R.J. Scaringe, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Rivian

Vek: 38

Čistá hodnota majetku: $3,4 miliardy

Odvetvie: Automobilové

Spoločnosť Rivian, najväčší rival spoločnosti Tesla na trhu s elektromobilmi, dosiahla úspech tým, že pred marketingom uprednostnila produkty. A tak je síce spoločnosť oveľa menej známa, rovnako ako jej zakladateľ a výkonný riaditeľ, no jej trhová hodnota je dnes $80 miliárd.

11) Scott Duncan, dedič ropného impéria

Vek: 38

Čistá hodnota majetku: $6,2 miliárd

Odvetvie: Ropné

Rovnako ako dedičia majetku rodiny Waltonovcov, aj Scott Duncan je bohatý vďaka obrovskému dedičstvu. On a jeho traja súrodenci zdedili bohatstvo po svojom otcovi Danovi, ktorý založil spoločnosť Enterprise Products Partners na výrobu plynovodov a ropovodov. Najmladší Duncan však v spoločnosti nepracuje.

10) Nathan Blecharczyk, spoluzakladateľ spoločnosti Airbnb

Vek: 38

Čistá hodnota majetku: $10 miliárd

Odvetvie: Technológia, hoteliérstvo

Nathan Blecharczyk je spolu s Brianom Cheskym a Joeom Gebbiom spoluzakladateľom mimoriadne úspešnej spoločnosti Airbnb, ktorá pomocou webovej stránky sprostredkuje ubytovanie po celom svete. V súčasnosti pôsobí ako hlavný strategický riaditeľ a pomohol spoločnosti prekonať masívny obchodný pokles spôsobený globálnou pandémiou.

9) Brian Armstrong, výkonný riaditeľ spoločnosti Coinbase

Vek: 38

Čistá hodnota majetku: $11,5 miliárd

Odvetvie: Technológie, financie

Brian Armstrong pôsobí ako generálny riaditeľ spoločnosti Coinbase, najväčšej americkej firmy obchodujúcej s kryptomenami. Vďaka svojmu podielu v spoločnosti nazhromaždil obrovské bohatstvo. Vlastní takmer jednu pätinu akcií spoločnosti, ktorá vstúpila na burzu minulý rok v apríli s hodnotou približne $100 miliárd.

8) Dustin Moskovitz, spoluzakladateľ spoločnosti Facebook a výkonný riaditeľ spoločnosti Asana

Vek: 37

Čistá hodnota majetku: $24,1 miliárd

Odvetvie: Technológie

Dustin Moskovitz, jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti Facebook, v nej stále vlastní odhadom 2% podiel. Po odchode zo spoločnosti sa Moskovitz stal spoluzakladateľom spoločnosti Asana, ktorá vyrába a predáva softvér na organizáciu pracovísk. Napriek tomu, že vlastní takmer jednu tretinu svojej súčasnej spoločnosti, Facebook je jednoducho taký obrovský, že jeho almužna akcií v technologickom gigante je mimoriadne cenná.

7) Mark Zuckerberg, výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Facebook

Vek: 37

Čistá hodnota majetku: $134,5 miliárd

Odvetvie: Technológie

Mark Zuckerberg možno nie je najmladším miliardárom na tomto zozname, no je zďaleka najbohatší. Ako ste možno uhádli, Zuckerbergove miliardy sú spojené s jeho čiastočným vlastníctvom spoločnosti Facebook, v ktorej vlastní približne 13 %.

6) Baiju Bhatt, spoluzakladateľ spoločnosti Robinhood

Vek: 36

Čistá hodnota majetku: $2,9 miliárd

Odvetvie: Technológie, financie

V roku 2013 Baiju Bhatt spoluzaložil Robinhood, spoločnosť stojacu za rovnomennou aplikáciou na obchodovanie s akciami. Za osem rokov odvtedy sa spoločnosť stala štandardom v obchodovaní s akciami cez mobilné zariadenia. Svoje akcie ponúkla začiatkom tohto leta, čo vyvolalo vlnu kritiky zo strany inštitucionálnych investorov.

5) Lukas Walton, dedič impéria Walmart

Vek: 35

Čistá hodnota majetku: $17,2 miliárd

Odvetvie: Maloobchod

Lukas Walton je bohatý vďaka dedičstvu – je vnukom Sama Waltona, zakladateľa spoločnosti Walmart. Walton sa namiesto vedenia rodinného podniku venuje predovšetkým filantropii.

4) Fred Ehrsam, spoluzakladateľ spoločnosti Coinbase

Vek: 33

Čistá hodnota majetku: $3,5 miliárd

Odvetvie: Technológie, financie

Po spoluzaložení spoločnosti Coinbase, najväčšej verejnej burzy pre kryptomeny, Fred Ehrsam založil blockchainovú investičnú spoločnosť s názvom Paradigm. Medzi jeho investície patria Coinbase a FTX, dve z najpoužívanejších búrz s kryptomenami.

3) Bobby Murphy, hlavný technologický riaditeľ spoločnosti Snap

Vek: 33

Čistá hodnota majetku: $15,2 miliárd

Odvetvie: Technológie

Bobby Murphy pôsobí ako hlavný technologický riaditeľ v spoločnosti Snap, ktorú spoluzakladal a je aj jej akcionárom. Odkedy spoločnosť v roku 2017 prvýkrát vstúpila na burzu, jej akcie dramaticky vzrástli.

2) Evan Spiegel, výkonný riaditeľ spoločnosti Snap

Vek: 31

Čistá hodnota majetku: $13,8 miliárd

Odvetvie: Technológie

Podobne ako Bobby Murphy, generálny riaditeľ spoločnosti Snap, Evan Spiegel, zbohatol ako spoluzakladateľ a akcionár spoločnosti stojacej za goliášom sociálnych médií, Snapchat. Rovnako ako Zuckerberg, aj Spiegel sa dokázal vyhnúť strate kontroly nad spoločnosťou, ktorú spoluzakladal.

1) Sam Bankman-Fried, podnikateľ s kryptomenou

Sam Bankman-Fried, spoluzakladateľ burzy s kryptomenou FTX v roku 2019. 

Vek: 29
Čistá hodnota majetku: $22,5 miliárd
Odvetvie: Technológie, financie

Sam Bankman-Fried je vo veku 29 rokov najmladším miliardárom na svete. Tento titul si vyslúžil vybudovaním a prevádzkou FTX, hlavnej kryptomenovej burzy, ktorá konkuruje Coinbase.

Zdroj: BI

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.