Šperk z gruzínskeho Tbilisi – hotel ktorý sa nachádza v budove niekdajšej tlačiarne

  • Tbilisi sa stáva čoraz viac populárnejšou turistickou destináciou, a čo viac, niekto ho prirovnáva k Berlínu, či dokonca americkému Brooklynu, a to všetko aj vďaka bohatej umeleckej scéne, či hipsterskému hotelu, akým je Stamba.
  • Hovorí sa, že hotel Stamba vrátil do mesta kultúru, keďže hosťuje mnoho festivalov v amfiteátri, ktorý sa nachádza v hotelových priestoroch

Je Tbilisi novým Berlínom?

Hovorí sa, že áno. Alebo je hlavné mesto Gruzínska, známe vďaka Kaukazu a etnickým tancom, nový Brooklyn? V skutočnosti je Tbilisi veľmi originálne mesto, je srdcom krajiny, ktorá zdolala inváziu a vyhrala nad okupáciou, ktorej čelila dlhé storočia a je hrdá na svoj gruzínsky pôvod. Pomaly, ale iste sa Tbilisi stáva populárnou turistickou destináciou, kde na vás čaká nová vlna umenia, architektúry, dizajnu, či dokonca kultúry, vďaka ktorej je toto mesto živšie a atraktívnejšie.

Odráža sa nová vlna umenia aj na tomto hoteli?

Hotel Stamba je silným konkurentom päťhviezdičkových hotelov, no má v sebe niečo viac. Je kultúrnym centrom plným energie, ktorú hostia môžu neustále cítiť. Vo vonkajších priestoroch hotela, v amfiteátri, sa konal fotografický a dizajnérsky festival, či dokonca prvé bienále architektúry mesta Tbilisi. Hotel taktiež ponúka priestory pre verejnosť, takže verejné akcie sú vítané a sú otvorení každej atraktívnej spolupráci. Aj vďaka miestu ako je Stamba, sa Tbilisi stáva atraktívnou turistickou destináciou.

Hotel sa nachádza v štvrti Vera a zdá sa, že táto štvrť má veľmi veľký potenciál. Nejde len o taký obyčajný hotel, no čo je na ňom zaujímavé je jeho pôvod, pretože ešte v sovietskom období táto budova slúžila ako tlačiareň a nachádza sa na trojprúdovke v centre mesta na Rustaveliho ulici, ktorá je pomenovaná po známom gruzínskom poetovi. Hotel má sám o sebe šmrnc.

Čím sa táto budova, kedysi tlačiareň, preslávila?

Samotná premena je neuveriteľná. Ide o veľmi hlbokú rekonštrukciu, keďže všetko bolo zbúrané a ostali iba holé steny. Je však zaujímavé, že tlačiarne sa tam zachovali, aby vyzdvihli históriu tejto budovy a nachádzajú sa v predsieni. Je to päťposchodový hotel. Majitelia majú s hotelom veľké plány a na najvyššom poschodí by mal pribudnúť bazén so skleneným dnom. Atmosféru dotvára zeleň, ktorá je všade, či vnútri alebo vonku.

Aby sa pôvodný šarm budovy zachoval, je tam stále 90 000 kníh, ktoré sú neustále k dispozícii.

Izby sú priestranné ( apartmány sú samozrejme ešte väčšie ) a sú zariadené v modernom štýle, čoho dôkazom sú ručne vyrábané keramické dlaždice od londýnskeho štúdia Pataki a tapety od gruzínskej návrhárky Maya Sumbadze.

Súvisiace: Z nacistického bunkru v Hamburgu sa stane luxusný hotel

Ešte niečo, čo sa týka tlačiarní?

Áno, „stamba“ v gruzínčine znamená „tlačiť“, a čo viac, na hotelových policiach sa nachádza až 90 000 kníh, z ktorých je väčšina v angličtine. Chvíľku poézie si vychutnáte na pohodlných kreslách, ktoré doplňajú interiér hotela.

Ide iba o veľký priemyselný priestor prerobený na hotel? Absolútne nie. Hotel sa nesie vo veľmi príjemnom štýle a celý pôsobí útulne, hoci sa možno zdá, že mohutné stĺpy sú pravým opakom. Postele zaručujú komfort vysokej kvality, sú veľké, mäkké a s veľa vankúšmi, takže pocit pohodlia je zaručený. Izba je prispôsobená tak, aby sa tam hostia cítili pohodlne, a aby im nič nechýbalo, o čo sa postará mini bar, ktorý skôr vyzerá ako „maxi“ bar. Nájdete tam malé fľaše alkoholu ako Hendrick’s Gin, Finlandia Vodka, Johnnie Walker Black Label a ďalšie. Taktiež si môžete pripraviť drink sami, pretože k dispozícii je príslušenstvo na prípravu drinkov, ako napríklad strieborný kokteilový šejker, dlhá lyžička na miešanie, či dokonca čerstvé citrusové plody na ozdobu.
Izba má aj hipsterské vybavenie, ako napríklad gramofónové platne, vintage stolové lampy, či dokonca stoličky, ktorých dizajn je inšpirovaný ruským satelitom Sputnik.

Izba s názvom „Signature Terrace Room“ je vybavená luxusnou vaňou na štyroch nohách, ktorá sa nachádza na terase.

Chýba vám v hoteli niečo?

Namiesto skriniek, do ktorých si môžete niečo uložiť, sú tam iba dlhé závesy, za ktoré si môžete vaše oblečenie zavesiť, čo je skvelý nápad.

Niečo špeciálne v tomto hoteli?

Obrovská mosadzná retro vaňa na štyroch nohách, vďaka ktorej zažijete relax ako sa patrí.

Pri pohľade na fotky ľudí, ktorí si užívajú dobre vychladený drink, vám hneď napadne bar. Ste na správnej ceste. Hostia si môžu dopriať trochu luxusu sediac na červených kožených barových stoličkách, pekne usporiadaných do polkruhu lemujúcich bar a nasávať príjemnú atmosféru tohto štýlového hotelu, popíjajúc tradičné gruzínske víno, kokteil, či niečo, čím potešíte vaše zdravie. O to všetko sa postará personál vysokej kvality.

Nezabudnuteľný zážitok si môžete odniesť aj z hotelovej kaviarne, ktorá tiež nie je obyčajná. Volá sa Cafe Stamba a aj napriek tomu, že sa nachádza v gruzínskom hlavnom meste, ponúka croissanty, ktoré vás prenesú svojou čerstvou chuťou do Paríža. Ak chcete zažiť lokálnu gastronómiu, tak musíte ochutnať domáci tmavý chlieb s vlašskými orechmi, čerstvým miestnym syrom, či kachapuri, čo je tradičné jedlo Gruzínska a predstavuje chlieb plnený syrom. Kaviareň podáva jedlo počas celého dňa a keďže kvalita je na prvom mieste, tak spolupracujú s rôznymi farmami, aby mali tie najlepšie lokálne produkty. V ponuke je tiež niečo z ázijskej kuchyne a chýbať nesmie ani dobrá káva, no to sa nestane, keďže Stamba je pripravená na všetko a má aj svoju vlastnú praženú kávu, a dokonca aj čokolatériu. Aj káva aj čokoláda sa podáva počas celého dňa.

Koľko niečo také stojí?

Cena izieb za noc pre dvoch začína na sume 194 eur, samozrejme, vrátane chutných raňajok.

Zdroj: NYtimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.