Sébastien Jondeau napísal knihu o svojom živote ako pravej ruky Karla Lagerfelda

Sébastien Jondeau a Karl Lagerfeld počas pánskej módnej prehliadky Jar 2016 Dior v Paríži.

Meno a práca Karla Lagerfelda sú známe po celom svete, no len málo ľudí poznalo tohto muža so známymi okuliarmi tak dobre ako jeho osobný asistent Sébastien Jondeau. O svojich skúsenostiach napísal v spolupráci s novinárkou Virginie Mouzat knihu s názvom Ça Va, Cher Karl?( Je to v poriadku, drahý Karl?).

Knihu Ça va, cher Karl? od Sébastiena Jondeau a Virginie Mouzat vydalo vydavateľstvo Flammarion. 

Mouzat sa ku knihe vyjadrila: “Nie je to príbeh o móde, ale o ľudských bytostiach. Ukazuje tú krásnu lojálnosť, ktorú voči Karlovi Seb stále cíti. Ten človek mu bol všetkým.” Na otázku, čo sa dozvedela počas písania knihy o Sébastienovi, Mouzat odpovedá, že “Seb je oveľa jemnejší, sentimentálny človek, ako by sa podľa jeho tela šampióna v boxe mohlo zdať. Kontrast medzi malým chlapcom vo vnútri smútiacim za supervýkonnou postavou otca (Lagerfeld) a navonok svalnatým chlapom, bol pre mňa veľkým objavom.”

Súvisiace: Ako Karl Lagerfeld spravil zo značky Chanel podnik s hodnotou $10 miliárd

Jondeaua chcel touto knihou podľa vlastných slov „ukázať ľuďom, kde som teraz, a aký bol môj život od začiatku.“ Tento zámer sa odráža v štruktúre pamätí, v ktorých sa striedajú scény Jondeauovho života s Lagerfeldom a s jeho osobným príbehom. Kniha Ça Va, Cher Karl? je v niektorých ohľadoch príbehom dvoch svetov, ktoré do seba narážajú. Tento Francúz sám prirovnal svoje stretnutie s Lagerfeldom ku stretu s asteroidom.

Sébastien Jondeau s Karlom Lagerfeldom v New Yorku, 2005.

Predtým ako spoznal Karla, žil Jondeau na predmestí Paríža v robotníckej štvrti. Ako boxér vždy uprednostňoval šport pred školou, rýchlosť pred pokojom. Po prvýkrát sa s Lagerfeldom stretol, keď mal 16. V tom čase pracoval pre sťahovaciu spoločnosť svojho nevlastného otca. Za podobných okolností sa stretli o pár rokov neskôr, kedy Jondeau nazbieral odvahu a spýtal sa Lagerfelda, či môže pre neho pracovať a naučiť sa niečo z jeho remesla. Najskôr ho však najal ako osobného strážcu, potom sa stal šoférom a nakoniec jeho osobným asistentom. Títo dvaja muži boli v neustálom kontakte a Jondeau sa o návrhára staral až do samotného konca. Preto je pochopiteľné, že mu dnes chýba.

Z psychologického hľadiska Jondeau, jediné dieťa rozvedených rodičov, našiel u Lagerfelda stabilitu. Sám poznamenáva, že “Karl je v mojom živote tým pevným bodom.” Na druhej strane však aj samotný návrhár bral Sébastiena ako svojho syna. Mouzat píše:„Doslova to tak povedal jednému zo Sebových priateľov, ktorý sa mu s tým neskôr zdôveril.”

Kdekoľvek bol Karl, bola tam aj jeho pravá ruka, Sébastien Jondeau. Tu sú spolu na svadbe princa Alberta II Monackého, 2011. 

Jondeau priznal: “Karl mi otvoril dvere do Paríža, do sveta, spoločensky, kultúrne a materiálne. Pre mňa je svätým grálom. Je to jeden z dôvodov, ktorý ma podnietil k žiadosti o spoluprácu. Predstavuje otvorenosť, ktorú potrebujem.”

Rovnako ako všetci návrhárovi blízki, aj Jondeau benefitoval z Lagerfeldovej štedrosti.

Súvisiace: In memoriam: Karl Lagerfeld (1933-2019)

Jeho výhody boli vskutku pozoruhodné: súkromné lietadlá, luxusné autá, portálové dráhy. Ale aj keď si Jondeau zvykol a užíval luxusný životný štýl, na svoju minulosť a priateľov nikdy nezabudol. Čitateľ sa dozvedá, že spojenie Francúza s často neviditeľnými ľuďmi zvýšilo jeho schopnosť lepšie slúžiť Lagerfeldovi. Manželka jeho priateľa sa napríklad stala opatrovateľkou Karlovej milovanej mačky Choupette.

V Saint-Tropez, 2014. 

Jondeau je v súčasnosti zamestnaný prácou ambasádora značky Karl Lagerfeld. Stále však boxuje, a vďaka tomu ho Silvia Venturini Fendi oslovil do spolupráce na tvorbe novej línie športového oblečenia. Pokojne môžeme tvrdiť, že móda o ňom bude ešte počuť.

Práca pre Lagerfelda mohla Jondeaua vyniesť na inú obežnú dráhu, ale zdá sa, že väčšinou dokázal udržať nohy pevne na zemi. Jedným z cieľov knihy je podľa neho ukázať „že všetko je možné“. „Ak si nažive a zdravý, máš všetko. Niekedy na to všetko zabudneme, pretože myslíme materialisticky, ale máme veľké šťastie. “

Zdroj: PrestigeOnline

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.