Rebríček najlepšie zarabajúcich tenistov sveta za rok 2019

Známa trojka vo svete tenisu – Roger Federer, Novak Djokovic a Rafael Nadal – štartovali svetoznámu súťaž US Open, ktorá je súčasťou grandslamového turnaja. Išlo o troch najväčších favoritov, ktorí v rámci dvojhry zabojovali o grandslamovú cenu v hodnote neuveriteľných 3,85 milióna dolárov. Oplatilo sa aj staviť, keďže išlo o tenistov, ktorí sú častokrát prezývaní aj ako Veľká trojka. Vo svojej predchádzajúcej kariére dosiahli až 53 celkovo zo 63 grandslamov, vrátane posledných 11.

Svojou šikovnosťou, či skôr dominantnosťou na tenisovom kurte si známe trio ( pred týmto turnajom ) počas svojej doterajšej kariéry zarobilo celkovo až 373 miliónov dolárov, čo je omnoho viac v porovnaní s ich súpermi. Avšak reč je iba o zárobkoch z tenisových súťaží. Ich príjmy mimo tenisového kurtu siahajú až do výšky šialených 1,2 miliárd dolárov. Väčšinou ide o príjmy od sponzorov, či sumy za účasť na verejných akciách.

Federer kraľuje rebríčku najlepšie platených tenistov už 14 rokov. Za posledný rok a pol na jeho konte pribudlo až 93,4 milióna dolárov. Známy tenista inkasuje nielen za výhry zo súťaží, ale aj za kontrakty od sponzorov, či za účasť na rôznych verejných podujatiach. Pokiaľ je reč o zárobkoch tenistov, tak tento rok bol pre Federera rekordný.

Ak sa pozrieme na jeho príjmy od sponzorov, tak nemá žiadnu konkurenciu. Ide približne o tucet sponzorov, ktorí mu ročne platia viac než 60 miliónov, čo je omnoho viac v porovnaní so športovými ikonami ako napríklad Tiger Woods, LeBron James, či Cristiano Ronaldo. Jeho kredit sa dlhodobo drží, na vrchole grandslamoviek sa drží už 15 rokov a napomáhajú mu aj verní fanúšikovia, ktorí míňajú ťažké peniaze na všetko, čo nesie jeho meno, ako napríklad športové vybavenie, oblečenie, autá, hodinky, či finančné služby. Jeho meno je celosvetovo známe, čo využívajú najmä rôzne značky z celého sveta. Ide o celkom fungujúci marketing, ktorý Federerovi iba navyšuje sumu na jeho konte.

V auguste tohto roku Roger Federer oslávil svoje 38. narodeniny, takisto doháňa svoje otcovské povinnosti a navyše je tu ešte japonská značka oblečenia Uniqlo, ktorá vsádza 300 miliónov dolárov na to, že Federer bude zarábať ešte aj dlho potom, ako zavesí svoju raketu na klinec. Po dvadsaťročnej spolupráci so spoločnosťou Nike, Federer minulý rok kontrakt podpísal na 10 rokov s firmou Uniqlo. Dokonca, nebude záležať ani na tom, či tenis ešte hrá alebo nie. V nasledujúcich mesiacoch Federer tiež pravdepodobne prevezme svoje logo RF, ktoré zostalo spoločnosti Nike, po tom ako svoju spoluprácu ukončili.

Po dvojročnom grandslamovom neúspechu Rogera Federera, Novak Djokovic vychytal štyri z piatich hlavných cien. Vďaka titulom, ktoré počas tenisového turnaja získal, sa jeho príjmy počas dvanástich mesiacov vyšplhali až do výšky 50,6 milióna dolárov. Táto suma už zahŕňa aj 30 miliónov, ktoré pochádzajú od sponzorov ako sú Lacoste, Head, Asics, Seiko, NetJets, či Ultimate Software a účasti na rôznych spoločenských akciách, za ktoré mal Novak patrične zaplatené. S výškou jeho príjmov sa tak považuje za druhého najlepšie plateného tenistu po Rogerovi Federerovi.

Súvisiace: 12 najbohatších miliardárov, ktorí stoja za futbalovými klubmi Premier League v Anglicku

Medzi piatich najlepších tenistov sa okrem Federera a Djokovica radia aj Kei Nishikori (37,3 miliónov dolárov), Nadal (35 miliónov dolárov) a Serena Williams (29 miliónov dolárov). Tenis je jediným športom, v ktorom, čo sa týka zárobkov, pohlavie nehrá žiadnu rolu, a tak sa do rebríčka najlepšie zarábajúcich tenistov sveta radia aj ženy aj muži. US Open bol prvým grandslamovým turnajom, ktorý ponúkal rovnaké finančné ohodnotenie za mužské a ženské výkony. V súčasnosti všetky štyri grandslamové turnaje ponúkajú rovnakú odmenu pre každého bez ohľadu na pohlavie. Zatiaľ čo Williamsová bola jedinou ženou, ktorá sa dostala na rebríček 100 najlepšie zarábajúcich športovcov podľa časopisu Forbes, top desiatka najlepšie zarábajúcich tenistov je venovaná mužom a ženám.

Rebríček TOP 10 najlepšie zarábajúcich tenistov je nižšie. Celkovo zarobili až 312 miliónov dolárov, čo je až o 23% viac ako v minulom roku. Najväčšie príjmy pochádzajú od Rogera Federera, Novaka Djokovica a Naomi Osakovej.

10. Sloane Stephens

Celkové príjmy: 9,6 miliónov dolárov
Príjmy za výhry: 4,1 miliónov dolárov
Ostatné príjmy: 5,5 miliónov dolárov

Víťazka US Open 2017 sa tento rok vracia na štadión Flushing Meadows v športovej obuvi značky Nike, ide o farebnú kolekciu Aqua, čo je retro kolekcia Air Jordan VIII. Jej zmluva so spoločnosťou Nike, ktorá nadobudla platnosť minulý rok, je jednou z najväčších spoluprác v tomto športe. Stephensová len nedávno oznámila zásnuby s futbalovou hviezdou Jozy Altidore.

9. Simona Halep

Celkové príjmy: 10,2 miliónov dolárov
Príjmy za výhry: 6,2 miliónov dolárov
Ostatné príjmy: 4 milióny dolárov

Aj napriek tomu, že Halepová v roku 2019 vyhrala iba jeden turnaj, bola to veľká udalosť. Išlo o Wimbledon a na jej konte pribudli hneď 3 milióny dolárov. Ide o jej druhý grandslamový titul. Rumunská kráľovná tenisu má aj svojich sponzorov. Sú to Nike, Wilson, Mercedes-Benz, či Hublot.

8. Angelique Kerber

Celkové príjmy: 11,3 miliónov dolárov
Príjmy za výhry: 5,3 miliónov dolárov
Ostatné príjmy: 6 miliónov dolárov

Kerberová vďaka wimbledonskému titulu a celkovému umiestneniu na druhej priečke v roku 2018, získala lukratívne sponzorstvo od velikána akým je Adidas. Zdá sa, že wimbledonský titul nemeckej profesionálnej tenistke pomohol obnoviť aj kontrakty so spoločnosťami ako napríklad SAP, Generali a NetJets. Nedávno podpísala novú zmluvu so značkou Procter & Gamble – Head & Shoulders. Medzi ďalších sponzorov patria aj Yonex, Porsche, Rolex a Lavazza.

7. Alexander Zverev

Celkové príjmy: 11,8 miliónov dolárov
Príjmy za výhry: 6,3 miliónov dolárov
Ostatné príjmy: 11,8 miliónov dolárov

22-ročný Nemec je novou hviezdou turnaja ATP. Získal už 11 výherných titulov, vrátane finálnych ATP turnajov v roku 2018, vďaka ktorým si prilepšil sumou 2,5 milióna dolárov. Vo veľkom spolupracuje s firmou Adidas. Okrem toho má zmluvy aj so spoločnosťami ako sú Head, Peugeot, Richard Mille a Zegna.

6. Naomi Osaka

Celkové príjmy: 24,3 miliónov dolárov
Príjmy za výhry: 8,3 miliónov dolárov
Ostatné príjmy: 16 miliónov dolárov

Počet jej sponzorov stále rastie, čo sa jej podarilo vďaka úspešnej hre na turnaji US Open v roku 2018. Najväčšie partnerstvo má so značkou Nike, ktoré podpísala ešte len 1. júna a odhaduje sa na sumu 10 miliónov dolárov (ročne). Tenistke sa tiež podarilo získať sponzorov ako sú Hyperice, BodyArmor a Muzik, vďaka ktorým získala istý kapitálový podiel v ich firmách.

5. Serena Williams

Celkové príjmy: 29,2 miliónov dolárov
Príjmy za výhry: 4,2 miliónov dolárov
Ostatné príjmy: 25 miliónov dolárov

Titul najlepšie platená ženská športovkyňa získala štyri roky po sebe. Pred tým však mala ročnú pauzu, pretože sa jej narodila dcéra Olympia. Na jej zozname sponzorov však pribudli známe mená ako Pampers, Axa Financial a General Mills. Williamsová sa okrem tenisu zaoberá aj rizikovým investovaním, ktoré sa zameriava prevažne na spoločnosti vedené ženami alebo ľuďmi rôznych farieb pleti.

4. Rafael Nadal

Celkové príjmy: 35 miliónov dolárov
Príjmy za výhry: 9 miliónov dolárov
Ostatné príjmy: 26 miliónov dolárov

Tento mladý Španiel je jednou z najväčších hviezd vo svete tenisu. Keď je reč o hviezdach, tak mu prináleží aj svet šoubiznisu, v ktorom si slušne zarobí už len za to, že sa objaví na nejakej akcii. Za jeho vystúpenie by ste zaplatili aj viac ako 1 milión dolárov. Rafael nie je lacná záležitosť. Medzi jeho hlavných sponzorov patria firmy ako Nike, Babolat, Kia Motors, Telefónica, Richard Mille a Mapfre.

3. Kei Nishikori

Celkové príjmy: 37,3 miliónov dolárov
Príjmy za výhry: 4,3 miliónov dolárov
Ostatné príjmy: 33 miliónov dolárov

Nishikori a Zverev sú jediní tenisti spomedzi desiatich najlepšie platených, ktorí nezískali grandslamovú cenu. Aj napriek týmto okolnostiam Nishikori získal titul najúspešnejšieho tenistu v Japonsku. Bude tvárou olympijských hier v japonskom Tokiu v roku 2020. Jeho sponzori Asahi, NTT, Japan Airlines, Lixil, Procter & Gamble a Nissinsú sú zároveň oficiálnymi partnermi olympijských hier.

Súvisiace: 10 miliardárov, ktorí v roku 2019 najviac zarobili alebo prerobili

2. Novak Djokovic

Celkové príjmy: 50,6 miliónov dolárov
Príjmy za výhry: 20.6 miliónov dolárov
Ostatné príjmy: 30 miliónov dolárov

Djokovicovi sa podarilo vyhrať sedem z desiatich tenisových sezón a za každú zinkasoval viac ako 12 miliónov dolárov. S celkovou sumou 135 miliónov dolárov tak zaostáva za Federerom iba o 9 miliónov. Avšak jeho sponzor Lacoste sa považuje za najbohatšieho sponzora vo svete športu.

1. Roger Federer

Celkové príjmy: 93,4 milióna dolárov
Príjmy za výhry: 7,4 milióna dolárov
Ostatné príjmy: 86 miliónov dolárov

Okrem toho, že Federer nadviazal spoluprácu s Uniqlo, minulý rok sa mu podarilo podpísať zmluvu aj s nemeckou spoločnosťou Rimowa, ktorá vyrába luxusnú batožinu. Okrem týchto dvoch značiek Roger spolupracuje aj so spoločnosťami Credit Suisse, Mercedes-Benz, Rolex, Moet & Chandon, Barilla a ďalšími.

Zdroj: TheStreet, RichAthletes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.