Rebríček 20 najsilnejších cestovných pasov na svete

Ak ste plnoprávnym obyvateľom Švédska, disponujete mimoriadne širokými cestovateľskými možnosťami. S cestovným pasom tejto škandinávskej krajiny môžete totiž navštíviť až 187 krajín bez potreby zaobstarať si víza. Medzinárodný turizmus je vďaka tomu pre Švédov omnoho lacnejšou a jednoduchšou záležitosťou ako pre štátnych príslušníkov mnohých ďalších krajín vo svete. Napríklad občania Afganistanu môžu bez víz cestovať iba do 30 zahraničných krajín.

Zásadné rozdiely medzi jednotlivými svetovými krajinami podčiarkuje predovšetkým takzvaný Index sily pasov, ktorý hodnotí štáty podľa počtu krajín, do ktorých môžu ich obyvatelia vstúpiť bez víz, prípadne si víza zabezpečiť až počas samotnej návštevy. Celosvetová konzultantská spoločnosť Henley & Partners analyzovala údaje z 200 národov, teritórií a mikroštátov po celej planéte, a zostavila tak rebríček krajín na základe sily ich cestovného pasu pre rok 2018.

Predstavujeme Vám rebríček 20 štátov s najsilnejším cestovným pasom a počet krajín, do ktorých majú ich občania bezproblémový prístup. Mnohé z nich disponujú rovnakými cestovateľskými možnosťami a umiestnili sa na spoločnej pozícií, v dôsledku čoho náš rebríček začína číslom 5.

5. Švajčiarsko – 185 krajín

Ženeva, Švajčiarsko.

 

5. Írsko – 185 krajín

Kodaň, Dánsko.

 

5. Kanada – 185 krajín

Ottawa, Kanada.

 

5. Belgicko – 185 krajín

Brusel, Belgicko.

 

4. Spojené štáty – 186 krajín

Los Angeles, Kalifornia.

 

4. Spojené kráľovstvo – 186 krajín

Bristol, Spojené kráľovstvo.

 

4. Portugalsko – 186 krajín

Évora, Portugalsko.

 

4. Nórsko – 186 krajín

Oslo, Nórsko.

 

4. Holandsko – 186 krajín

Delft, Holandsko.

 

4. Luxembursko – 186 krajín

Bock, Luxembursko.

 

4. Rakúsko – 186 krajín

Salzburg, Rakúsko.

 

3. Švédsko – 187 krajín

Štokholm, Švédsko.

 

3. Španielsko – 187 krajín

Barcelona, Španielsko.

 

3. Južná Kórea – 187 krajín

Soul, Južná Kórea.

 

3. Taliansko – 187 krajín

Benátky, Taliansko.

 

3. Francúzsko – 187 krajín

Paríž, Francúzsko.

 

3. Fínsko – 187 krajín

 

2. Singapur – 188 krajín

 

2. Nemecko – 188 krajín

Berlín, Nemecko.

 

1. Japonsko – 189 krajín

Tokio, Japonsko.

Japonsko sa v rámci aktuálneho roka umiestnilo na prvej priečke indexu sily cestovných pasov, čím predbehlo aj minuloročného víťaza – Singapur.

Tieto dve krajiny zdieľali až do marca roku 2018 spoločnú pozíciu, Berlín však následne povolil japonským turistom navštevovať nemeckú pôdu bez potreby víz. Agentúra Henley & Partners začiatkom roka navyše začala posudzovať aj možnosti vstupu do ôsmich nových teritórií a mikroštátov, medzi ktoré sa zaradili Grónsko, Faerské ostrovy, Monako, Andorra, Lichtenštajnsko, Palestína, Vatikán a San Marino. Držitelia japonského pasu môžu vstúpiť bez víz do všetkých týchto destinácií.

Zdroj: Passport Index

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.