Rebríček 12 najlepších prímorských miest v južnej Európe

Tiché ostrovčeky, benátske prístavy, luxusné jedlá z morských živočíchov a zlatý piesok… Tieto prímorské mestá vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Chorvátsku a Grécku prinášajú pocit leta po celý rok.

Zadar, Chorvátsko

Reštaurácia Foša

Toto mesto má fascinujúcu románsku, byzantskú a benátsku históriu, pláže ako stvorené na oddych, ligotavú promenádu a odvážne umenie. Zadar Vás proste očarí na prvý pohľad. Medzi jeho najväčšie atrakcie patrí podmorská umelecká inštalácia od Nikolu Bašića pod názvom Sea Organ a ďalšie pridružené dielo Greeting to the Sun, ktoré vyzerá ako veľký tanečný parket. Ďalej tu nájdete pozostatky rímskeho fóra, impozantný kostol Sv. Donata z 9. storočia a úžasné benátske, mramorom vykladané uličky a kamenné domy. V mori sa môžete ochladiť priamo na promenáde alebo sa prejdete 15 minút smerom na juh na pláž Kolovare. Ozajstnú atmosféru prímorských promenád Vám prinášajú severné oblasti Borik a Diklo. Mesto je zároveň výborným východiskovým bodom na výlety do okolia, napríklad na ostrov Dugi Otok ( € 6, 1 a pol hodiny, jadrolinia.hr) a do nádherných národných parkov, ako Paklenica.

Kde sa najesť/napiť: Reštaurácia Foša, ktorá sa nachádza v rovnomennom zálive, ponúka výborné jedlá z morských plodov ako krevety alebo údená lastúra (4 chody od € 29). Na výborný koktail sa zastavte v Garden Lounge.

Kde sa ubytovať: Izby v štýlovom B&B pod názvom Kuća Bajlo, ktorá sa nachádza na južnom konci mesta, si musíte rezervovať dlho pred sezónou.

Ako sa tam dostať: Letisko Zadar je 13 kilometrov východne od starého mesta a lietajú tam spoločnosti Ryanair z Manchestru a Stanstedu a EasyJet z Lutonu. Obe spoločnosti prevádzkujú lety od mája do októbra.

Súvisiace: Kúzelné mestečká Chorvátska

Šibenik, Chorvátsko

Šibenik je hlavne známy tým, že je bránou do Národného parku Krka a ku Kornatským ostrovom, ale toto 1 000 rokov staré mesto má čo ponúknuť svojim návštevníkom, aj keď sa rozhodnú pre niekoľkodňový pobyt. Kľudná promenáda, ktorá sa vinie po pobreží, prechádza popri rôznych baroch, reštauráciách, ale aj Katedrále sv. Jakuba, ktorá je zapísaná ako pamiatka v zozname Unesco. Staré mesto so svojimi pevnosťami pripomína labyrint. Medzi najznámejšie pevnosti patria napríklad pevnosť Sveti Mihovila, ktorá je ideálna na letné koncerty pod holým nebom, alebo nedávno zrekonštruovaná pevnosť Barone, z ktorej je nádherný výhľad na okolie. Severne od starého mesta sa nachádza pláž Plaža Banj, ktorá je výbornou zastávkou na osvieženie.

Kde sa najesť: Reštaurácia Tomaseo ponúka krásne výhľady na prístav, cena hlavného jedla začína na £ 12. Ako predjedlo si dajte carpaccio s medúzami a ako hlavné jedlo ochutnajte dusené jahňacie. Keď sa chcete oboznámiť s najlepšími chorvátskymi vínami, zastavte sa v podniku Vino&Ino v starom meste.

Kde sa ubytovať: Na polostrove, ktorý pozerá na záliv, vyhľadajte hotel pod názvom D-Resort (dvojlôžkové izby od € 152), ktorý má krásne izby s balkónom s výhľadom na more, a na streche má prelivový bazén.

Ako sa tam dostať: 53 km juhovýchodne od mesta sa nachádza letisko mesta Split, kde v letných mesiacoch lieta spoločnosť EasyJet z londýnskych letísk Luton, Gatwick a Stansted a spoločnosť Jet2 zo 6 ďalších anglických miest.

Sanremo, Taliansko

Sanremo je nazývané mestom kvetov kvôli kvetináčom, ktoré lemujú jeho ulice. Sanremo je známe aj svojimi kasínami, čiže je zároveň Monte Carlom Talianska, ale v oveľa lacnejšom prevedení. Mesto je veľmi obľúbené medzi rodinami s deťmi napriek tomu, že okolité pláže sú spoplatnené. V centre však nájdete aj pláž bez poplatku, ale v rámci zábavy môžete nasadnúť aj na jeden z trolejbusov, ktoré smerujú na západ a vyložia Vás na verejnej pláži Bagni Azzuri alebo Tre Ponti. Staré mesto je plné skrytých námestí, schodov a alejí, ktoré majú úžasnú atmosféru.

Kde sa najesť/napiť: Reštaurácia Basilico e Pinoli, ktorá sa nachádza na hlavnej ulici za zálivom, podáva skvelé raňajky s množstvom vegetariánskych a vegánskych špecialít a výbornú kávu. V dome z 18. storočia, v ktorom sídli Osteria Camelot, si pochutnáte na carpacciu z chobotnice (€ 10), gnocchi s mečúňom (€ 10) a mnohých iných špecialitách.

Kde sa ubytovať: Residence dei Due Porti, ktorá zo strechy poskytuje skvelý výhľad na hlavnú pláž, ponúka apartmány od € 85 za noc. Pre rodiny s deťmi odporúčame hotel Marinella, ktorý ponúka izby za € 220 na noc v hlavnej sezóne aj s polpenziou.

Ako sa tam dostať: Najbližšie letisko je v Nice, kde prevádzkuje lety spoločnosť EasyJet zo 7 anglických letísk a Ryanair z letiska Stansted. Odtiaľ je to scénická jazda pozdĺž pobrežia Cote d’Azure a cez hranice do Sanrema. Dostanete sa sem aj vlakom z londýnskeho St. Pancras so spoločnosťou Eurostar za € 190 v rámci spiatočnej cesty.

Sciacca, juhozápad Sicílie

V tomto prístave na južnom pobreží, ktoré bolo založené starovekými Grékmi, je turizmus až na druhom mieste po rybolove. Mesto sa tiahne do kopcov, čím sa centrum mesta stáva úžasne panoramatickým. Strmé uličky lemované domami zo 16. storočia, baroková katedrála či pozostatky hradu, to všetko vytvára atmosféru mesta. Neďaleko sa nachádzajú aj ruiny Selinunte, ktoré sú autentickejšie a menej rušné ako ruiny v Agrigento. Pri prístave nájdete aj pláž, ale ak sa pohnete 7 kilometrov južne od mesta, natrafíte na divokejšiu pláž Sovareto s bielym pieskom a kryštálovo čistou vodou.

Kde sa najesť/napiť: Ak už máte dosť bubliniek v Peroni, vyberte sa do predajne pív Mastro Malto, ktorá ponúka zväčša lokálne talianske pivá, čapované aj fľaškové, a výborné pochutiny. Samozrejme si nemôžete nechať ujsť tunajšie špeciality z rýb. Vyskúšajte rybu s caponatou s baklažánom a cibuľou, alebo obrovské krevety v reštaurácii Pane e Vino (nemajú webstránku). Večera pre dvoch s vínom Vás vyjde okolo € 70.

Kde sa ubytovať: Sciacca ponúka ubytovanie hlavne vo forme B&B (izba a raňajky). Skúste napríklad Vittorio Emanuele, kde izba s raňajkami stojí okolo € 60. Je to pallazo zo 17. storočia a k dispozícii je tu 5 elegantných izieb, z ktorých dve majú terasu, odkiaľ je krásny výhľad na sprievod, ktorý sa koná v polovici augusta.

Ako sa tam dostať: Sciacca leží asi 80 minút cesty autom od letiska v Palerme, kde lietajú spoločnosti Ryanair z Manchesteru a Stanstedu a EasyJet z Liverpoolu, Lutonu a Gatwicku.

Súvisiace: Najúžasnejšie pláže Talianska

Vianna do Castelo, severné Portugalsko

Pohľad na baziliku Santa Luzia z Praia do Cabedelo.

Viana do Castelo je krásne mestečko ležiace pri ústí rieky Lima do Atlantického oceána. V pozadí sa vyníma hora Santa Luiza, na vrchu ktorej sa nachádza rovnomenná bazilika (skvelý výhľad získate z lanovky, spiatočná cesta € 3). Srdcom očarujúceho stredovekého centra je Praça da República, ktorá je lemovaná barmi, a z nej vychádzajú úzke uličky aj široké bulváre posiate kostolíkmi a impozantnými budovami vo všetkých architektonických štýloch. Nájdete tu aj dlhé, divoké pláže, ako napríklad Praia do Cabedelo s dlhým pásom jemného piesku, ktorá je vhodná na surfovanie a windsurfing. V pozadí sú vybudované dlhé cyklotrasy a chodníky, ktoré lemujú pobrežie Atlantiku aj rieky Lima.

Kde sa najesť/napiť: Ak chcete ochutnať jedlá z rýb a morských plodov, vyberte sa do malej rodinnej reštaurácie Tasquinha da Linda. Krémové šišky si zas doprajte zo známej Confeitaria Natário, ale pripravte sa na dlhé čakanie.

Kde sa ubytovať: Hotel Fabrica de Chocolate (dvojposteľové izby s raňajkami od 84€) je skvelým východiskovým bodom pre potulky. Je to bývalá výrobňa čokolády, kde v raňajkovom bufete nemôže chýbať čokoládová fontána a v budove sa nachádza aj múzeum čokolády.

Ako sa tam dostať: Najbližšie letisko je v meste Porto a je vzdialené 63 kilometrov, čiže hodinu jazdy autobusom. Do Porta lieta viacero leteckých spoločností, vrátane Ryanair a EasyJet, z rôznych miest.

Peniche, Portugalsko

Praia do Baleal.

Peniche je prístavné mesto obklopené pieskovými plážami a útesmi plnými jaskýň, ktoré sa nachádza asi 100 kilometrov od Lisabonu na polostrove s rovnakým názvom. Je to celoročný raj pre surferov, lebo ak nie sú vlny na jednej strane polostrova, na druhej určite budú. Najznámejšou a surfermi najvyhľadávanejšou plážou je Supertubos. Na Praia do Baleal môžete objavovať mnohé skryté zátoky, kým na Praia da Almagreira sa môžete prechádzať po fantastických dunách. Loďou sa môžete dostať na ostrov Berlenga Grande vzdialený 12 kilometrov od pevniny, kde si pozriete pevnosť zo 16. storočia a môžete objavovať mnohé skryté jaskyne.

Kde sa najesť: Prístav je plný skvelých reštaurácii, ako napríklad Restaurante Marisqueira dos Cortiçais, kde si môžete pochutnať na skvelom jedle caldeirada – portugalské mäkkýše a chobotnice dusené vo veľkom hrnci. Snack bar Sol e Vida vyniká v príprave čerstvých krabov, ktoré si najviac vychutnáte na terase pri fľaši vinho verde.

Kde sa ubytovať: Odporúčame rustikálne sídlo z 19.storočia, Quinta do Juncal, ktoré ponúka rustikálny luxus za rustikálne ceny (€ 60 za dvojlôžkovú izbu s raňajkami). Za pokus stojí aj noc v kempe na ostrove Berlenga, kde sa zobudíte na krásny východ slnka (rezervácie v turistickej kancelárii od € 8/noc).

Ako sa tam dostať: Najbližšie letisko je v Lisabone, kde lieta Ryanair aj EasyJet z rôznych anglických miest.

Sanlúcar de Barrameda, Cádiz, Španielsko

Playa de Bajo de Guía.

Sanlúcar je zmesou palácov, kostolov a krčmičiek zavŕšených hradom. Toto mesto bolo niekoľko storočí domovom kniežat a východiskovým bodom pre plavby do nového sveta. Sevilská aristokracia si v 19. storočí toto miesto zvolila za svoje letné sídlo a letná pohoda tu panuje dodnes. Mesto leží pri ústí rieky Guadalquivir, je obkolesené národným parkom Doñana a má 6 kilometrov dlhú piesočnatú pláž. Práve tieto skutočnosti formujú každý aspekt tohto miesta, od úžasných hier svetla až po manzanilla cherry, nápoj vyrobený z hrozna, ktoré sa pestuje v okolí. Najlepším časom na návštevu – a zároveň aj najhorším na to, aby ste si sadli na Playa de la Calzada – je august, kedy sa počas večerného odlivu po pláži preháňajú kone (od 20:00 do 22:00, 22.-24. august).

Kde sa najesť: Ochutnajte rybie špeciality s výhľadom na more v Casa Bigote, kde odporúčame vyskúšať arroz con bogavante (ryža s homárom – hlavné jedlo od € 15) alebo v Casa Balbino vo forme tapas.

Kde sa ubytovať: Skúste AirBnB a vyspite sa v súkromnom paláci alebo sa rozhodnite pre čudesnú Posada de Palacio, kde dvojlôžková izba stojí iba € 50.

Ako sa tam dostať: Najbližšie sú letiská Jerez (34 kilometrov, obsluhované Ryanairom zo Stanstedu) a Sevilla (110 kilometrov, lieta tu mnoho leteckých spoločností).

San Jose, Almeria, Španielsko

Biele budovy a vyprahnuté, suché kopce pripomínajú Grécko. Za mestom sa nachádza púšť zarastená kaktusmi ako z westernov a v lete je toto mesto domovom známych ľudí a bohémov z celej Európy. Napriek tomu ostáva toto mesto stelesnením španielskej prímorskej destinácie. Mesto je v letných mesiacoch ako stvorené pre rodiny s deťmi, je plné života a zároveň sladké a jednoduché. Na pláži si môžete prenajať ležadlá, slnečníky, vodné bicykle aj kajaky, kúpiť si výlet do národného parku na kajaku (dospelí od € 25 na osobu, deti od € 15, happykayak.com) alebo ísť pod hladinu (šnorchlovanie od € 25, potápanie od € 30, isubsanjose.com). Hlavná pláž je široká a biela, popri zálive ale nájdete aj menšie pláže a 1km západne od mesta začínajú slávne chránené pláže Genoveses a Monzúl.

Kde sa najesť: Reštaurácia El Jardín neponúka síce úžasné výhľady, ale zato si pochutnáte na skvelých šalátoch, pizzi či palacinkách. Určite si nenechajte ujsť arroz meloso de pulpo y almejas (ryža s chobotnicou a lastúra) vo výberovej reštaurácii 4 Nudos (hlavné jedlá od € 15) v Club Nautico v zálive.

Kde sa ubytovať: Hotel MC San José je luxusnejší variant, kde dvojlôžkovú izbu mimo sezóny dostanete od € 70. Hotel Refugio Calahiguera je zas nízkonákladovým variantom s izbami od € 55 za noc.

Ako sa tam dostať: Spoločnosť Jet2 lieta do Almerie, ktorá je od San José vzdialená 32km, z 8 anglických miest. Taktiež si pozrite lety spoločnosti TUI, Ryanair, EasyJet a Thomas Cook.

Galaxidi, Grécko

Raňajky v hoteli Ganimede.

Každé sídlo v úzkych uličkách mesta Galaxidi je poznamenané históriou tohto mesta, ktoré bolo kedysi známe výrobou lodí. Dnes je mesto očarujúcou prímorskou destináciou v prírodnom prístave obklopenom horami. Mesto sa pýši tradičnými piatimi námestiami, ktoré vedú k najvyššie položenému bodu v meste – kostolu Agios Nikolaos. V hoteli Ganimede si môžete prenajať motorku a pozrieť si neďaleké pláže alebo očarujúce zátoky na zalesnenom myse Pera Penta oproti prístavu. Pláž Anemokambi, ktorá je od mesta vzdialená 3km, sa pýši zlatým pieskom a okruhliakmi. Profitis Ilias je zas dlhá piesočnatá pláž, ktorá je známa hlavne medzi mladými, ktorí tu po zotmení slnka usporadúvajú svoje večierky. Ďalšou skvelou plážou je Agios Vasileos,ktorá je vzdialená 15 kilometrov na juhozápad od mesta. 33km severne na úpätí pohoria Parnassos nájdete vyhľadávané ruiny Delphi. Návštevníci si tu môžu vyskúšať tandemový paragliding nad Delphi (od € 55 paraglidingfun.gr).

Kde sa najesť: Galaxidi je známe výbornými reštauráciami. Ochutnajte plnenú cibuľu v reštaurácii O Belilis alebo čerstvé morské špeciality v taverne Skeletovrachos. Svoju rannú kávu si ako domáci môžete vychutnať v Art Café Old Liotrivi so skvelým výhľadom na mesto.

Kde sa ubytovať: Očarujúci hotel Ganimede v centre mesta pripravuje najlepšie raňajky, kde si pochutnáte na domácich džemoch, koláčoch, chlebe a mede.

Ako sa tam dostanete: Do Atén vzdialených 230 kilometrov lieta niekoľko rôznych spoločností.

Volos, Grécko

Mesto Volos leží na severnom pobreží zálivu Pagasitikos v strednej časti Grécka. Kulisu pre toto živé prístavné mesto vytvára pohorie Mount Pelion a polostrov Pelion, ktorý sa tiahne na východ aj juh od mesta ako gigantický rybársky háčik. Večerná prechádzka pozdĺž prímorskej Argonafton alebo po pešej zóne na ulici Ermou je zážitok, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. Mestská pláž Anavros priamo pod Archeologickým múzeom je perfektná na rýchle osvieženie a je plná skvelých barov. 6 kilometrov juhovýchodne nájdete ďalšiu perfektnú pláž Alykes s množstvom kaviarničiek. Z mesta sa organizujú celodenné výlety na polostrov Pelion. Východná strana je búrlivá, pohoria padajú do mora a vytvárajú mnohé útesy, západná strana je oveľa jemnejšia, plná horských dediniek s úžasným výhľadom na záliv a skrytých zátok s okruhliakmi, kde budete mať súkromie.

Kde sa najesť: Očarujúca Ala Palaia podáva rôzne špeciality gréckej kuchyne, ako napríklad fava – jedlo zo strukovín. Tradičná taverna Ellados Eikones ponúka tiež tradičné grécke jedlá, je otvorená dlho do noci a jedlo si vychutnáte pri živej hudbe.

Kde sa ubytovať: Elegantný, komfortný a moderný hotel Aegli sa nachádza v centre, v strede diania a podávajú tam chutné raňajky.

Ako sa tam dostať: EasyJet lieta z letiska Gatwick priamo do Volosu (letisko je od mesta vzdialené 24 kilometrov).

Saint-Jean-de-Luz, juhozápadné Francúzsko

Väčšina severozápadného pobrežia je veľmi divoká, veterná a vyhľadávaná hlavne surfermi. Výnimkou je mestečko Saint-Jean-de-Luz, ktoré leží v zálive a je tak z troch strán chránené pred vetrom. Mestečko bolo vyhľadávané už niekoľko storočí. V tunajšej katedrále Jána Krstiteľa sa konala aj kráľovská svadba Ľudovíta XIV., Kráľa Slnko, so španielskou princeznou Máriou Terezou. Hlavná pláž Grand Plage je veľmi dlhá, takže si tu každý nájde tiché miestečko. Pre tých, ktorí preferujú obrovské vlny, sú v dostupnej vzdialenosti pláže Erromardie, Lafiténia a Cénitz.

Kde sa najesť: Či si chcete dať raňajky (8,50€), pohár vína alebo jedlo (dva chody za € 14,50), nič neprekoná kaviareň Toki Goxoa, ktorá je známa hlavne svojou domácou zmrzlinou z ovčieho mlieka a taloas (palacinky s kukuricou a pšenicou). V úzkych uličkách mesta nájdete priateľské bistro Le Patio s trojchodovým menu za € 17,50. Určite nevynechajte predjedlo pod názvom moule á la plancha s troškou čili, uvarené na horúcej platni.

Kde sa ubytovať: Francúzske prímorské hotely sú počas sezóny drahou záležitosťou. Skúste napríklad Le Petit Trianon, kde Vás za prijateľnú cenu privíta 20 farebných, komfortných izieb, len 5 minút chôdze od pláže od € 95 na noc počas júla. Only Apartments ponúka apartmány pre 4 osoby za € 700 na týždeň v hlavnej sezóne.

Ako sa tam dostať: Z Gatwicku a Lutonu lieta počas letných mesiacov spoločnosť EasyJet do mesta Biarritz, ktoré je vzdialené 17 kilometrov od Saint-Jean-de-Luz. Zo Stanstedu lieta RyanAir.

Súvisiace: Sprievodca tým najlepším v Grécku

Séte, Languedoc, Francúzsko

Toto živé prístavné mesto ponúka pohľad na rušný ale očarujúci život v stredomorskom letovisku. Nenachádzajú sa tu žiadne špeciálne turistické atrakcie, takže si môžete nerušene vychutnávať prechádzky, kávu v prístave, či skvelé jedlá z plodov mora. Západne od mesta nájdete 13 kilometrov dlhú pláž, ktorá oddeľuje obrovské jazero so slanou vodou, Etang de Thau, od mora. Táto oblasť je veľmi vyhľadávaná, no napriek tomu nikdy nie je preplnená vďaka množstvu otvoreného priestoru. Začiatkom júla sa v miestnom amfiteátri a na pláži koná medzinárodný festival Gilla Petersona (30.jún- 7.júl 2018), august patrí vodným turnajom, ktoré sa tu tradične konajú od roku 1666.

Kde sa najesť: La Mediterraneénne je priateľská reštaurácia podávajúca rôzne morské špeciality, z ktorých Vám odporúčame hlavne mečúňa a tapenádu (hlavné jedlo od € 11).

Kde sa ubytovať: Hotel Venezia (dvojlôžková izba od € 60) je blízko pláže a ponúka ubytovanie v 18 jednoduchých izbách, z ktorej každá má aj balkón.

Ako sa tam dostať: EasyJet lieta do mesta Montpellier (35 kilometrov severne od Séte) z letiska Luton (iba v lete) a Gatwick.

Zdroj: HostelGeeks, TheTelegraph

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.