Prví miliardári vapingového priemyslu v Číne

Neustále narastajúca popularita vapingu pomohla Číne formálne vytvoriť prvých dvoch miliardárov v oblasti vapingového priemyslu.

Dôkazom toho je fakt, že akcie firmy Smoore International Holdings sa viac než zdvojnásobili zo svojej počiatočnej odhadovanej hodnoty 1,4 eur na 3,5 eur. Udialo sa tak na štvrtej najväčšej burze sveta – Hongkongskej burze cenných papierov. Práve táto zmena navyše spôsobila, že hodnota spoločnosti Smoore bola už približne 20,1 miliárd eur.

44-ročný predseda a výkonný riaditeľ Chen Zhiping, vlastnil podiel spoločnosti vo výške približne sedem miliárd eur. Akcie v držbe 49-ročného výkonného riaditeľa Xionga Shaominga mali zasa hodnotu 1,05 miliardy eur. Každý pritom svoje bohatstvo zdieľa so svojou manželkou.

Spoločnosť Smoore, založená v roku 2009, dodáva vapingové zariadenia alebo ich komponenty rôznym zákazníkom. Radí sa k nim napríklad firma Japan Tobacco Reynolds, obchodná spoločnosť NJOY, firma RELX, no taktiež aj firmy American Tobacco a British American Tobacco.

V priebehu spomínaného roka zarobila táto spoločnosť spoločnosť až 262 miliónov eur na predajoch, ktoré sa zo 425 miliónov eur v roku 2018 zvýšili na až 950 miliónov. Zhruba pätinu jej celkových príjmov tvoria príjmy pochádzajúce z USA. Takmer polovicu zasa tvoria príjmy z kontinentálnej Číny a z Hongkongu.

Súvisiace: 10 najbohatších rodinných dynastií v Ázii, ktorých majetok spolu presahuje $250 miliárd

Podľa slov výskumnej a konzultačnej firmy Frost & Sullivan, bolo na základe čísiel v prospektoch spoločnosti Smoore možné očakávať, že svetový trh vapingových zariadení porastie každoročne až o 22,7%. V roku 2024 preto odhaduje, že jeho hodnota bude vo výške takmer až 20 miliárd eur. V roku 2019 to pritom bolo iba 5,8 miliárd.

Čína je hneď po USA domovom najväčšieho počtu miliardárov na svete. Ústredie spoločnosti Smoore sa nachádza v Šen-čene a preto je zrejmé, že čínske technologické centrum je umiestnené na hranici s Hongkongom. Ten je zasa domovom najbohatšieho muža Číny, ktorým je výkonný riaditeľ spoločnosti Internet Heavyweight Tencent. Podľa údajov časopisu Forbes (zverejnených v rámci zoznamu miliardárov) má dnes majetok vo výške 52,8 miliárd eur.

Zdroj: Fortune

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.