Prototyp cenného Ferrari F50 mieri tento mesiac do aukcie

Presne táto F50 prispela k zdokonaleniu všetkých aspektov oslnivého športového automobilu

Opýtajte sa ktoréhokoľvek zberateľa áut a každý prizná, že má vysnívaný model – auto, ktoré obdivuje nad všetky ostatné. Teraz si predstavte, že by ste vlastnili nielen tento automobil, ale konkrétne jeho úplne prvú vyrobenú verziu. Nadšenci spoločnosti Ferrari, ktorí nemajú hlboko do vrecka, budú mať čoskoro túto možnosť, keď sa na aukcii predstaví 1995 Ferrari F50 Berlinetta Prototipo.

Tento mesiac sa totiž na každoročnom výpredaji veteránov v meste Scottsdale, ktorý organizuje spoločnosť Worldwide Auctioneer, objaví aj predvýrobný prototyp jedného z najcennejších modelov tejto talianskej automobilky. Toto auto, ktoré je považované za ,,najvýznamnejšiu existujúcu cestnú F50’’ bolo skonštruované tak, aby pomohlo vylepšiť každý jeden aspekt tohto oslňujúceho športového automobilu ešte pred uvedením do predaja.

Tento model F50, ktorý bol prvýkrát predstavený na špeciálnej akcii pred Ženevským autosalónom v roku 1995, mal motor umiestnený uprostred tak, ako aj jej o dekádu starší predchodca F40, čo bolo výsledkom snahy konštruktérov tejto automobilky poučiť sa z bohatej pretekárskej histórie a nové poznatky preniesť do športových automobilov, mimo pretekárske okruhy. Pri jeho odhalení, Piero Lardi Ferrari uviedol, že toto nádherné dvojmiestne športové auto, z ktorého bude počas najbližších dvoch rokov vyrobených len 349 kusov, má reprezentovať „päťdesiat rokov pretekania, päťdesiat rokov víťazstva, päťdesiat rokov tvrdej práce.“

Ferrari F50 Berlinetta Prototipo z roku 1995.

Vďaka dramaticky tvarovanej karosérii, ktorá kombinovala prvky modelu F40 a pretekárskych áut tejto automobilky, F50 bol jedným z najkrajších vozidiel deväťdesiatych rokov a ktoré aj o štvrť storočia neskôr vyzerá stále moderne. Avšak, aerodynamický dizajn auta nebol jediným aspektom inšpirovaným pretekárskym rodokmeňom Ferrari. Toto auto bolo totiž poháňané novým 4,7 litrovým dvanásť valcovým motorom, ktorý poskytoval ohromujúci výkon 520 koní pri 8 500 ot./min a mal krútiaci moment 470 N.m. pri 6 500 ot./min. Tento motor taktiež poskytoval zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy a dosiahol najvyššiu rýchlosť 325 km/h.

Súvisiace:
Nový najvýkonnejší automobil Ferrari je elektrickým hybridom
Najvzácnejšie automobily sveta sa predviedli pri jazere Como

Keďže ide o predprodukčný prototyp, na tejto F50 jazdili niektorí z najdôveryhodnejších testovacích jazdcov tejto automobilky, medzi ktorých patria Dario Benuzzi, Niki Lauda, Gerhard Berger a Jean Alesi. Toto auto s číslom karosérie 99999 bolo taktiež použité pri natáčaní propagačných materiálov a poslúžilo ako vzor pre výrobcov modelov známych ako Burago, Maisto, Tamiya, Revell a ďalšie. S len tisíc štyristo kilometrami na tachometri prešlo toto auto nedávno servisnou kontrolou, jeho servisná história je plne zdokumentovaná a je uvedená v oficiálnej červenej knihe Ferrari, čo je certifikát autenticity potvrdzujúci originalitu všetkých častí auta.

Ferrari F50 Berlinetta Prototipo z roku 1995 sa na aukcii objaví v stredu 15. januára. Zatiaľ nebol zverejnený žiadny odhad predajnej ceny, ale vzhľadom na pôvod auta a jeho stav môžeme s istotou povedať, že konečná cena bude poriadne vysoká.

Zdroj: LATimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.