Príprava na expedíciu do Severného ľadového oceánu

Jon Golden sa venuje profesionálnej fotografii už po dobu celých 25 rokov a svojím fotoaparátom sa mu podarilo zvečniť niektoré z najizolovanejších a najnehostinnejších destinácií na svete. Nedávno sa začal pripravovať na expedíciu do zamrznutých končín Severného ľadového oceánu a podelil sa s nami o zážitky, ktoré ho obohatili v rámci tohto procesu.

6 mesiacov pred expedíciou

Zostavovanie výstroje: Pripravujem sa na fotografovanie skupiny extrémnych dobrodruhov, ktorí majú v pláne prekonať zamrznuté pláne Severného ľadového oceánu v Kanade na horských bicykloch. Ja osobne sa budem prepravovať pomocou snežného skútra, čo je však samotné náročným výkonom, a preto musím byť v dokonalej fyzickej kondícii. Pred niekoľkými mesiacmi som sa začal venovať aktívnemu behu a základným kondičným cvičeniam. V regiónoch blízko polárnej kružnice si nemôžete jednoducho sadnúť a načerpať nové sily. Musíte sa udržiavať v pohybe, prípadne sa zabaliť do spacieho vaku. Svojich sponzorov som v rámci zostavovania výstroje požiadal o niekoľko dodatočných položiek, ktoré zahŕňali napríklad termoizolačnú karimatku a teplé rukavice, v ktorých by som mohol obsluhovať fotoaparát.

2 týždne pred expedíciou

Nevyhnutné vybavenie: Náš tábor v kanadskom národnom parku Auyuittuq je vzdialený 80 kilometrov od akejkoľvek civilizácie. Moja výbava preto zahŕňa všetko, čo budem potrebovať počas takmer trojdňovej februárovej výpravy. Moja batožina zahŕňa nasledujúce položky:

-Núdzový maják
-Satelitný telefón (ktorý bude funkčný iba počas dvoch hodín denne; všetky bezpečnostné protokoly som prediskutoval so svojou rodinou už pred odchodom z domu)
-Makadamové oriešky (obsahujú najväčší podiel tuku)
-Zubnú kefku s vopred dávkovanou zubnou pastou
-Tucet záložných batérií do fotoaparátu (chladný vzduch znižuje ich zásobu energie, preto ich mám uložené vo veste priamo na svojom tele alebo v spacom vaku)
-Dva súbory teplej spodnej bielizne

2 dni pred expedíciou

Príprava na obed: Začínam pociťovať narastajúce vzrušenie z cesty. Nič z toho sa však nezdá reálne, až kým nenastúpime do lietadla vo Virgínii. Keď sme pristali na ostrove Qikiqtarjuaq, navštívil som príbytok nášho inuitského sprievodcu a skontroloval som si celú výbavu. Členovia dobrodružnej skupiny si pripravili bicykle a znovu sme si prešli všetky signály, pomocou ktorých ich budem môcť koordinovať pri natáčaní ich cesty. Pred odchodom zabalím všetku svoju batožinu do nepremokavej fólie pre prípad, že by sa pod mojím snežným skútrom prelomil ľad. Musím myslieť na všetky detaily a neodkláňať sa od plánu.

Súvisiace:
Zažite jedinečnú luxusnú expedíciu na Antarktídu
Výletné lode ponúknu v roku 2018 inovatívne atrakcie

Špecifikácie expedície

  • Celková precestovaná vzdialenosť: 3380 kilometrov
  • Priemerná minimálna teplota vo februári: –31,6 °C
  • Priemerná maximálna teplota vo februári: -22,7 °C

Zdroj: Yatzer

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.