Predaj superjácht prudko narastá, keďže bohatí ľudia sa snažia uniknúť pred obmedzeniami Covidu

Superjachta Lady Sheridan mala vyvolávaciu cenu 24,7 milióna libier.

Vydavateľ magazínu Luxury Lifestyle poznamenal, že v roku 2021 bohatí ľudia utratili viac ako 1 miliardu libier na kúpu superjácht, najmä počas toho, ako sa snažili vyhnúť cestovným obmedzeniam, ktoré so sebou pandémia Covid-19 priniesla.

Spoločnosť Boat International uviedla, že tento nárast má v roku 2021 dosiahnúť maximum z hľadiska použitých plavidiel. Mimovládna organizácia Oxfam však uviedla, že je „absurdné“, že tento obnos peňazí sa nemíňa na vakcíny. Organizácia uviedla, že za tieto náklady na superjachty by mohlo byť zaočkované celé obyvateľstvo Nepálu. Podľa magazínu Boat International, tento trend nakupovania superjácht, ktorý začal minulé leto, je „najhorúcejšou sériou predajov“. Superjachty sú po väčšine dlhé viac ako 24 metrov a zvyčajne potrebujú aj posádku.

„Vyhýbanie sa pevnine“

Tieto menšie superjachty (tie väčšie môžu mať až 180 metrov) zvyčajne stoja od 1 milióna do 5 miliónov eur (860 000 – 4,3 milióna libier) a ich ročné náklady na prevádzku vo forme posádky, poplatkov za kotvenie a ostatných nákladov s palivom sa vedia vyšplhať až na 200 000 eur. Môžu byť vybavené bazénmi, slnečnými terasami, telocvičňami alebo čímkoľvek iným, čo si majitelia prajú. Campbell poznamenal, že nárast predajov týchto superjácht bol spôsobený najmä „skupinou veľmi bohatých ľudí“, ktorí sa kúpou jachty chceli vyhnúť cestovným obmedzeniam súvisiacich s Covidom


Aj keď pandémia sťažila bohatým ľuďom cestu do Stredomoria a plavbu okolo týchto krajín, podľa jeho slov, „je to len maličkosť, s ktorou nie je príliš ťažké si poradiť.“

Superjachty v Monaku.

Viac ako 50% podiel predaných superjácht sa nachádza v USA, takže ľudia sa môžu plaviť po vodách USA a vyhnúť sa tak cestovným obmedzeniam. Mnoho majiteľov jácht kvôli pandémii, podľa vyjadrení Campbella, „nechcelo ísť k blízkosti pevniny“. Taktiež poznamenal, že fakt, že superjachty vlastnia len oligarchovia, nie je pravda, keďže títo ľudia si svoje peniaze slušne zarobili a mnohí ich venovali aj na charitu.

Majitelia superjácht tiež prispievajú do odvetvia stavby lodí a cestovného ruchu na miestach ako je Nemecko a Karibik. Medzi tri najväčšie jachty, ktoré sa tento rok predali, patrí superjachta Solo za cenu okolo 54 miliónov libier, Elixir s požadovanou cenou 33,5 milióna libier a jachta Lady Sheridan s cenou v hodnote 24,7 miliónov libier. Odhaduje sa, že cena superjachty zakladateľa spoločnosti Amazon – Jeffa Bezosa, bola okolo 500 miliónov dolárov (350 miliónov libier).

„Absurdné“

Organizácia Oxfam uviedla, že 1 miliarda libier použitá na kúpu jácht v roku 2021 by stačila na zaočkovanie všetkých krajín.

Max Lawson, ktorý je vedúcim politiky o nerovnosti v spoločnosti Oxfam International uviedol: „1 miliarda libier, ktorú miliardári použili na kúpu superjácht je viac, ako celkové náklady na kompletné zaočkovanie krajín ako je Nepál, kde si Covid vyberá svoju daň. Je absurdné, že chudobné krajiny sú obkolesené toľkými boháčmi, no napriek tomu sa k ním nedostanú financie potrebné na ochranu svojich obyvateľov.“

Zdroj: BBC

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.