Predaj luxusných apartmánov na Manhattane dosiahol 6-ročné minimum

Júlový predaj luxusných bytov v New Yorku klesol na najnižšiu úroveň za posledných šesť rokov.

Realitnému trhu s luxusnými nehnuteľnosťami na Manhattane sa za uplynulý rok celkom dobre darilo, avšak po krátkom pozitívnom vzostupe, predaj v júni klesol a zdá sa, že tento znepokojujúci trend bude pokračovať. Prečo? Súvisí to s novou nepríjemnou daňou z prevodu.

Daň, ktorá vstúpila do platnosti 1. júla, je jednorázový poplatok za nehnuteľnosti predávané v hodnote najmenej 2 miliónov dolárov a pohybuje sa od 0,25% ( 5 000 dolárov ) pri predaji nehnuteľnosti v hodnote 2 miliónov dolárov až po 3,15% pri predaji nehnuteľnosti za 25 miliónov dolárov a viac. Okrem toho sa od kupujúcich vyžaduje, aby platili progresívnu „daň z nehnuteľností“, ktorej výška narastá v závislosti od hodnoty nehnuteľnosti. Za byty v cenovej hladine 1 až 2 miliónov dolárov sa účtuje paušálny poplatok vo výške 1%, za drahšie byty v rozpätí 2 až 3 miliónov dolárov 1,25% atď.

Už v júni, s blížiacou sa hrozbou, že táto daň z prevodu nadobudne svoju platnosť, predaj luxusných realít prudko vzrástol. Podľa denníku The Wall Street Journal sa predali nehnuteľnosti za viac ako 4,8 miliárd dolárov, čo predstavuje najvýkonnejší mesiac v histórii predaja luxusných rezidenčných nehnuteľností v New Yorku. Tento pozoruhodný predaj zahŕňa triplex Jeffa Bezosa na ulici 212 Fifth Avenue, ktorého cena dosiahla približne 80 miliónov dolárov, ako aj luxusnú nehnuteľnosť na ulici 14-16 East 67th Street za 77 miliónov dolárov, ktorú kúpil zakladateľ hedžového fondu, John Griffin.

Strešný apartmán na ulici 212 Fifht Avenue v New York City.

Bohužiaľ sa nejednalo o dlhodobý vzostup. Noviny The Wall Street Journal uviedli: „ V júli predaj obytných domov a apartmánov v štvrti Manhattan v cene 2 miliónov dolárov alebo viac, v rámci posledných 6 rokov, klesol na minimum.“ V skutočnosti išlo o najnižší júlový predaj od roku 2009 a priemerná predajná cena apartmánu na Manhattane od júna klesla na 970 000 dolárov – čo predstavuje pokles o 40%. Čísla sú nepriaznivé aj napriek extravagantným nákupom, ako napríklad strešný apartmán anglického speváka Stinga za 66,75 milióna dolárov na 220 Central Park, ktorý kúpil v priebehu mesiaca.

Súvisiace: Ako sa býva v mrakodrape od Porsche

Realitná maklérka Donna Olshan, ktorá sleduje vývoj predaja luxusných nehnuteľností, novinám oznámila, že spomalenie pokračovalo: „Predaj nehnuteľností v hodnote 4 miliónov dolárov a viac v priebehu augusta klesol o 17 percent. Naopak, predaj nehnuteľností pod 2 milióny dolárov, ktoré nepodliehali dani z prevodu, v skutočnosti vzrástol a v júli priniesli najväčšie predaje od roku 2015.“

Olshan nakoniec dodala: „Zdá sa, že kríza je na ústupe. Predávajú tí, ktorí znížia svoje ceny, zatiaľ čo ostatné nehnuteľnosti na trhu zostávajú neobývané,“… „K spomaleniu predaja prispeli tiež stanovené federálne limity pre odpočet štátnych a miestnych daní.“

Zdroj: WSJ, Reuters

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.