Prečo by ste mali nasledujúcu dovolenku stráviť v krajine, v ktorej žijete

Keď sa povie slovo „dovolenka“, väčšine ľudí sa automaticky vybavia exotické miesta. Nezáleží pritom na tom, či si predstavia relax na tropickej pláži alebo objavovanie nových miest a vzdialených kultúr. Premýšľali ste však niekedy o tom, že by ste svoju dovolenku strávili v rámci hraníc krajiny, v ktorej žijete? Často sa totižto stáva, že tie najväčšie prírodné, či kultúrne poklady máme takpovediac „pod nosom“. Pozrime sa preto spolu na tie najväčšie výhody, ktoré z dovolenky strávenej v domovine vyplývajú.

Jednoduchý prístup

Jednou z prvých výhod je jednoznačne to, aké jednoduché je v rámci svojej krajiny cestovať a spoznávať. Nemusíte si meniť peniaze na inú menu a taktiež nemusíte rozprávať iným jazykom. Dokonale rozumiete cestovným poriadkom a pravdepodobne máte lepšiu predstavu o miestach a destináciách, ktoré chcete navštíviť, než ako by tomu bolo v cudzine. Odbremenený od spomínaných povinností si tak môžete naplno užiť čas strávený na cestách.

Naučte sa niečo o vlastnej domovine a skutočne ju spoznajte

Čo všetko viete o krajine, v ktorej žijete? Pravdepodobne máte akési poznatky o tých najdôležitejších historických miľníkoch a v priebehu svojho života ste už stihli aj čo-to navštíviť. No verte, že stále existuje mnoho miest, ktoré budú pre vás nové a tak pre vás budú predstavovať jednu veľku neznámu. Práve tieto miesta budete chcieť skutočne objaviť a niečo málo sa o nich aj dozvedieť. Ak v danej krajine žijete už od svojho narodenia, potom cestovaním po jej krásnych miestach môžete objaviť nové aspekty vlastnej kultúrnej histórie. Ak ste sa však presťahovali do iného štátu, získaním nových poznatkov o ňom môžete jednoducho posilniť vaše puto k danej krajine.

Ekologické cestovanie

V súčasnosti sa stáva čoraz väčším trendom zaoberanie sa ochranou životného prostredia. Lietanie je pritom jedným z najškodlivejších spôsobov cestovania, ktorý našej planéte škodí dokonca najväčšmi zo všetkých. Ak je teda pre vás ochrana životného prostredia dôležitá aj pri plánovaní a realizácii dovolenky, potom v snahe zmenšiť svoju uhlíkovú stopu sa jednoznačne poobzerajte po okolí a využite cestovanie v rámci vlastnej krajiny.

Súvisiace: Rebríček 10 najkrajších hradov Európy

Nezáleží pritom na tom, kde presne žijete. V každom prípade by pre vás bolo prekvapením, koľko možností spočíva priamo pred vami, a vy o nich ani netušíte. Ľudská povaha nás totižto núti hľadieť ďalej, než len na to poznané a preto si vždy myslíme, že tráva je zelená všade inde, len nie u nás doma. Avšak vo väčšine prípadov máme všetko, čo potrebujeme, priamo pred nami. Prečo sa teda nechopiť tejto príležitosti a neužiť si dovolenku „doma“ s minimálnym dopadom na životné prostredie?

Je to cenovo dostupné a prispôsobiteľné

Jednou z najväčších výhod, ktoré domáca dovolenka ponúka, sú výrazne znížené náklady. Aj napriek tomu, že lety na krátke vzdialenosti bývajú cenovo dostupné a v niektorých prípadoch aj pomerne lacné, je potrebné vziať do úvahy aj iné finančné náklady, ktoré s realizáciou dovolenky v zahraničí priamo súvisia. Pouvažujte napríklad len nad samotným letom tam a späť, cestou na a z letiska, poplatkom za poistenie a mnohými ďalšími výdavkami, akými sú napríklad v niektorých prípadoch povinné očkovania a vypočítavé výmenné kurzy. V konečnom dôsledku sa po zrátaní takýchto výdavkov dostanete k poznaniu, že zahraničná dovolenka môže byť skutočne drahou záležitosťou – o to viac v prípade, ak necestujete sami.

Ďalšou výhodou, plynúcou z cestovania v rámci domácich hraníc je to, že krajinu dobre poznáte a preto napríklad viete, v ktorých obchodoch nájdete rozumné ceny. Rovnako sa vďaka dobrej orientácii v krajine viete rozhodnúť, ktoré turistické destinácie stoja za návštevu a utratené peniaze. Vďaka tomu ste tak v omnoho menšom riziku, že sa necháte oklamať marketingovými trikmi zameranými na turistov.

Cestovanie v rámci domoviny je však výhodné aj preto, že je omnoho viac prispôsobiteľné vášmu normálnemu životu a pracovnému harmonogramu. Je totižto možné, že kvôli svojej práci nemáte príliš veľa času, ktorý by ste mohli tráviť cestovaním. Práve preto sú takéto „domáce“ výlety či dovolenky perfektnou voľbou, nakoľko každý víkend budete ponímať ako príležitosť na objavovanie a aktívny oddych, ktorá vás za lacný peniaz privedie k obrovskému množstvu dobrodružstiev a zážitkov.

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.