Prečo bohatí kupujúci míňajú milióny za super luxusné strešné byty po celom svete?

S miliónmi na míňanie, životom na vrchu sveta s nerušenými 360-stupňovými výhľadmi, stropmi s dvojnásobnou výškou, správcom domu v štýle hotela a „wow“ faktorom, patria medzi rozhodujúce symboly ohľadom majetkového postavenia.

Jedná sa o otvorenú sezóna pre lovcov trofejí, ktorí vyhľadávajú tie najcennejšie možnosti. V novej správe o superluxusných strešných bytoch, maklérska firma Sotheby´s International Realty v Singapure dala dohromady to, čo je na trhu k dispozícií.

Či už je váš rozpočet na kúpu v hodnote 20,5 milióna dolárov alebo 335 miliónov dolárov, riešenie pre Vás majú v oboch prípadoch.

Leong Boon Hoe, prevádzkový riaditeľ oddelenia List Sotheby´s International Realty tvrdí, že zostavenie tejto správy podnietil rastúci trend v oblasti superluxusných (strešných) bytov. Ďalej poznamenal: „V Singapure vidíme vznikajúci dopyt zo špecifického segmentu, kde sú jednotlivci za najlepšiu nehnuteľnosť ochotní zaplatiť maximálnu sumu. Náš záujem vzbudili aj ďalšie globálne predaje superluxusných strešných bytov, ako bola kúpa miliardára Griffina (nedávna kúpa strešného bytu americkým miliardárom v rámci Central Park South na Manhattane v hodnote 240 miliónov dolárov). Začali sme teda skúmať.“

Súvisiace: Ako sa býva v mrakodrape od Porsche

Čo definuje super-luxusný strešný byt?

Na účely tohto prieskumu spoločnosť špecifikovala minimálnu plochu bytu v rámci hlavaného mesta v rozsahu 930 metrov švorcových s niektorými základnými nevyhnutnosťami. James Hyman, vedúci rezidencií v spoločnosti Cluttons z Veľkej Británie, poznamenal: „Tieto strešné byty nie sú iba bytmi na najvyššom poschodí,“ … „Musia byť celkom na úplne najvyššom poschodí, s nerušenými 360-stupňovými výhľadmi, stropmi s dvojnásobnou výškou, správcom domu v štýle hotela a jednoznačným „wow“ faktorom.“

Potom sú tu požadované znaky: servis komorníka, pristávacia plocha pre vrtuľníky, nosný bazén visiaci vysoko z vášho bytu. Alebo, čo tak vzácny, 1,01-karátový modrý diamant – s odhadovanou hodnotou na úrovni viac ako 3 miliónov amerických dolárov – ktorý ponúka developer Honk Fok Corporation, s jedným z dvoch strešných bytov na vrchol mrakodrapu Concourse Skyline v Singapure?

Od roku 2006 do roku 2019 zmenilo v Singapure len šesť superstrešných bytov majiteľov. Leong ďalej poznamenal: „Tie, ktoré existujú, sa nachádzajú v exkluzívnych a prestížnych zástavbách v hlavných lokalitách a sú veľmi vyhľadávané.”

Keďže developeri posúvajú latku stále vyššie, s dizajnom slávnych architektov a značkovými konečnými úpravami a zariadením, ceny sa primerane zvýšili.

Leong uviedol: „Ceny, ktoré dosiahli superstrešné byty v rezidenciách Marina Bay, Goodwood a Le Nouvel Ardmore, ktoré boli predané buď pred alebo až po dokončení, o tomto novom trende svedčia.“

Tento trend je už v New Yorku pevne stanovený, kde je vrámci obytných mrakodrapov na Manhattane ponúkaných osem superluxusných bytov v jednom prestížnom zoskupení okolo Central Parku.

Správa odhaduje, že $240 miliónový strešný byt zakladateľa spoločnosti Citadel – Kena Griffina v tejto oblasti – zakúpený v januári 2019 – pravdepodobne predstavuje najdrahší luxusný strešný byt na svete.

V správe sa ďalej uvádza: „Jeho cena je oveľa viac ako dvojnásobok predchádzajúceho oficiálneho rekordu, čo sa týkalo predaja bytu na Manhattane, ktorý dosahoval hodnotu 100,5 milióna dolárov, za strešný byt na One57 predaný v roku 2014.” V svojej správe zhromaždil 10 superluxusných strešných bytov po celom svete, ktoré sú na trhu, na základe záznamov od roku 2016 do apríla 2019.

Jedným z mimoriadne cenovo náročných je veľmi exkluzívny strešný byt – Tour Odéon Tower Sky v Monaku ( cena 335 miliónov dolárov ).

Paťposchodový strešný byt s rozlohou 3300 metrov štvorcových, ktorý sa nachádza na vrchu druhej najvyššej budovy na pobreží Stredozemného mora, má 360-stupňové výhľady na more a môže sa pochváliť dokonalou obľubou pre párty: tobogán siahajúci od tanečného parketu k súkromnému bazénu na terase.

Medzi ďalšie superstrešné byty na trhu patria tie v projektoch Eighty Seven Park a One Thousand Museum ( oba v Miami ) – ocenené v tomto poradí na 68 miliónov dolárov a 20,5 miliónov dolárov – a The Pacifica v Aucklande za 24,2 miliónov dolárov.

Zo záznamov v Singapure patrí medzi top ponuky rezidencia Wallich – päťizbová „vila na oblohe“, ktorá sa rozkladá na troch podlažiach s plochou podlahy v rozsahu 1960 metrov štvorcových, s vyhradeným súkromným výťahom a výťahovou vstupnou halou. Umiestnená vo výške 951 metrov nad morom má z bazéna, prezliekacích miestností a zo zábavných častí neobmedzené výhľady na centrálnu obchodnú štvrť, záliv Marina a ostrov Sentosa. Ďalším v poradí je super luxusný strešný byt s rozlohou 1700 metrov štvorcových v projekte The Marq na Paterson Hill, čo predstavuje honosný domov vyzdobený dizajnovým nábytkom, špeciálnymi bytovými textíliami, tapetami, kobercami, kuchyňou a koženým čalúnením na mieru.

V rovnakom štýle spolupracoval developer Concourse Skyline s luxusným časopisom Robb Report v Singapure, aby premenil jeden zo svojich dvoch extra luxusných bytov na dizajnérsku prehliadku.

Usporiadaná kolekcia nábytku a výrobkov od viac ako 20 luxusných značiek obsahuje voľne stojacu vaňu nemeckej značky Kaldewei ( je pripojená k Bluetooth zariadeniu a pulzuje s rytmom hudby ); zákazkový luster inštalovaný parížskou sklárskou umelkyňou Nathalie Ziegler Pasqua; elegantné hojdacie kreslo britskoizraelského návrhára Rona Arada; exkluzívnu inštaláciu od Lasvitu – českého tímu majstrovských remeselníkov a výrobcov osvetlenia a sklenených inštalácií na mieru. A samozrejme, vzácny modrý diamant.

Leong Boon Hoe poznamenal, že takýto typ strešných bytov sa považuje za najvýznamnejšie trofeje nehnuteľností pre bohatých a slávnych.

Ďalej poznamenal: „Okrem očakávanej pýchy za vlastníctvo, sa priestranné strešné byty stávajú žiadúcou výhodou, podobne ako megajachty a súkromné prúdové lietadlá.”

Súvisiace: Milánsky trh s nehnuteľnosťami sa vracia na medzinárodnú úroveň

Nie je to však pre vlastníkov iba hra a žiadna práca. Leong tvrdí, že tieto nehnuteľnosti ponúkajú funkčné výhody najvyššiemu výkonnému predstaviteľovi alebo predsedovi nadnárodnej spoločnosti. Super strešný byt môže slúžiť aj ako kancelária, kde môžete pracovať v absolútnom súkromí, alebo sa stretávať so svojim riadiacim tímom, alebo ako súkromný priestor pre pobavenie klientov.“

Proces premeny týchto priestorov na najvyšších poschodiach na miesto pre bohatých sa začal v dvadsiatych rokoch 20. storočia. Ako sa budovy zvyšovali a výhľady sa stávali viac žiadúcimi, tento trend tak menil newyorské strechy na novú triedu bývania – dnešné luxusné strešné byty.

Sprievodca kúpou

Superstrešné byty na trhu:

Tour Odéon Tower, Monako. Výška 170 metrov, plocha 3500 metrov štvorcových. Tento strešný byt sa rozkladá na piatich podlažiach, so strešnou plošinou a bazénom. Požadovaná cena: 335 miliónov dolárov.

Eighty Seven Park, pláž Miami. Výška 60 metrov, plocha 2800 metrov štvorcových. Disponuje šiestimi spálňami, ôsmimi kúpelňami, súkromnou posilňovňou a dvomi bazénmi. Požadovaná cena: 68 miliónov dolárov.

Concourse Skyline, Singapur. Výška 120 metrov, plocha 1300 metrov štvorcových. Dvojitý strešný byt s piatimi spálňami a súkromnou strešnou záhradou, plne zariadený v spolupráci s rôznymi luxusnými značkami. Požadovaná cena: 35,43 milióna dolárov.

One Thousand Museum, Miami. Výška 125 metrov, plocha 1 000 metrov štvorcových. Disponuje piatimi spálňami, siedmimi kúpelňami, miestnosťou pre zábavu, miestom pre zamestnancov a terasou s rozlohou viac ako 90 metrov štvorcových. Požadovaná cena: 20,5 milióna dolárov.

Zdroj: DailyMale, NYTImes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.