Pozdĺž panamského pobrežia sa rozrastajú luxusné rezorty

Prechádzame sa po historickom centre mesta Panama City s názvom Casco Viejo, ktoré je zmesou pastelových budov koloniálnej éry, ktoré sú ohraničené pobrežnou promenádou. Môj sprievodca Richard Cahill sa ma spýtal, čo ma priviedlo do Panamy a povedal som mu, že som na ceste do nového hotela na súostroví Islas Secas v Pacifiku. Do hotela tak skrytého, že dokonca ani moji kolegovia cestovatelia o ňom nikdy nepočuli. Tento výlet je súčasťou môjho poslania, aby som preskúmal, ako táto volatilná ekonomika krajiny vytvára vzrušujúce luxusné príležitosti.

Cahill, spoluzakladateľ značky Ancon Expeditions, zaoberajúcej sa ekoturizmom, mi porozprával, čo vie o tomto záhadnom mieste. Povedal: „Sú to nádherné, nerozvinuté ostrovy. Boli majetkom Michaela Kleina, slávneho investora, kým nezomrel pri lietadlovej havárii. Mick Jagger sem chodil neustále, pretože tu nebol na očiach verejnosti.“

Cahill nám neúmyselne prezradil dve pravdy a jednu lož. 14 ostrovov je prevažne neznámym prírodným zázrakom obklopeným obrovskou morskou biodiverzitou. Klein, bývalý výkonný riaditeľ hedžového fondu Pacificor LLC, ich vlastnil šesť rokov. Ale spevák Rolling Stones sa tam nikdy neskrýval. (Mal totiž rodinný dom na vidieku 350 km od najbližšieho mesta.

Až do svojej náhlej smrti v roku 2008, viedol Klein svoj rezort, ktorý zdieľa názov polostrova, ako svoju vášeň. Bola to exkluzívna rybárska drevenica bez ozdôb, s hŕstkou pohodlných júrt roztrúsených po celom území Isla Cavada. Následne bol kúpený americkým miliardárom Louisom Baconom, ktorého zámerom bolo chrániť morský ekosystém pri súčasnom rozvoji strediska ako destinácie pre vyššiu vrstvu cestujúcich. Názov Islas Secas alebo „suché ostrovy“ označuje extrémne nízke vlny, ktoré nastanú v tejto oblasti, keď hladina vody môže klesnúť o viac ako 3,6 metra a tým odhalia dlhé úseky piesku.

Súvisiace: Belize už navštevujú turisti aj pre luxusné rezorty a pláže

Po päťročnej prestavbe, ktorá do rezortu priniesla deväť víl, 1 556 solárnych panelov a čističku vody, rezort Islas Secas Reserve & Lodge otvoril svoje brány na začiatku tohto roka. Oficiálne bude otvorený v januári 2019, pričom ceny izieb za noc, začínajú na úrovni 1 000 dolárov za osobu.

Deň po mojej prehliadke s Cahillom som naskočil na 45-minútový let z Panama City do pobrežného mesta David, neďaleko hranice s Kostarikou. Rob Jameson, ktorý ma tu privítal, povedal: „Ak ste tu, tak ste tu kvôli naozajstnému dobrodružstvu.“. Jeho úlohou v rezorte Islas Secas je odhaliť vzrušenie a vedeckú príťažlivosť polostrova. ktorý bol predtým (než Klein postavil svoje jurty) od 15. storočia považovaný za neobývaný.

Počas hodinovej plavby loďou do drevenice sa nudná pevnina premení do široko otvoreného Pacifiku. Potom sa objaví séria pravekých ostrovov: čadičová hornina vyčnievajúca z morského dna a obklopená zelenými riasami. Navyše nad nimi uvážlivo lietajú vtáky, ktoré vyzerajú ako pterodaktyly.

Jameson nám predstavil nasledovné aktivity: šnorchlovanie a potápanie sú bežnými spôsobmi, ako tu stráviť deň; uvidíte ostré štvorzubce, ostnatce a perleťovú papagájčiu rybu. Ak máte šťastie, môžete nájsť jasne modrú hviezdicu pri pobreží ostrova Granito de Oro, ktorého názov znamená „zrnko zlata“. Rybárske zájazdy vedené televíznou osobnosťou a oceňovaným rybárom Carterom Andrewsom zvyčajne odhalia šťuky a rôzne druhy chňapalov. Na suchej zemi môžu hostia vystúpiť na útesy a navštíviť veľa gejzírov, ktoré vystreľujú z malých jaskýň a prívodov.

Počas obhliadok pomocou Seabob (predstavte si detský plavecký kickboard, ale poháňaný tryskou) sme narazili na jeden z nedostatkov rezortu Islas Secas: medúzy. Nikdy síce nie sú viditeľné, ale ich zuby sú častou nepríjemnosťou. Zanechávajú na našich členkoch a zápästiach malé červené stopy. (Personál ponúka ochranu proti slnečnému žiareniu, ktorá zahŕňa ochranu proti medúzam. Taktiež aj neoprénové oblečenie ako ochranu a fľašu octu ako liek proti bodnutiu.) Jameson povedal: „Nie je to správne dobrodružstvo, pokiaľ nezahŕňa určitý druh rizika. To riziko je však kontrolované. A ja som tu na to, aby som ľuďom pomohol v prípade, že zlyhajú.“

V nadchádzajúcich mesiacoch bude stredisko pridávať viac činností založených na vedeckých poznatkoch na súši, vrátane archeologických vykopávok starých takmer 1 000 rokov. Do roku 2020 bude pre vedcov určená terénna stanica na štúdium vráskavcov dlhoplutvých, ktoré migrujú v lete a návštevníci sa budú môcť zúčastniť výskumnej práce. Jameson vysvetlil: „V záchrane tejto oblasti chceme pokračovať zapájaním hostí do našej misie.“

Ďalšia vec, ktorú stredisko získava, je konkurencia. Neďaleko od ostrova Islas Secas, na ostrove Isla Palenque, sa nachádza kostarická Cayuga Collection, ktorá otvorila rezort blízko veľkej chránenej džungle, rozloženej na 161 hektároch. Cena jeho 14 izieb a apartmánov prevyšuje 770 dolárov za noc. A len pár námorných míľ od mesta Panama sa časť panenského ostrova Pearl Island rozvíja v rezorte Ritz-Carlton Reserve, patriaceho pod značku Marriott International. Má byť otvorený v roku 2020. Developer Hart Howerton, ktorý tiež navrhol Islas Secas, má v úmysle priniesť štyri alebo päť ďalších špičkových stredísk na ostrov.

Späť v meste Panama City pociťujem šum rastúcej regionálnej ekonomiky najmä na reštauráciách, nočnom živote a mestskom rozvoji. Táto krajina bola celosvetovo považovaná za bezpečné miesto na investovanie počas americkej bankovej krízy a rozšírenie jej slávneho kanála tiež podporuje rast. Po ulici od American Trade Hotel, patriacemu sieti Ace Hotel, sa posúvam do jedného zo šiestich stolov v reštaurácií Donde José.

Súvisiace: Tieto rezorty v Karibiku sú pripravené na novú sezónu

Úchvatne kreatívny šéfkuchár José Carles vyrába moderné jedlá z jeho detských príbehov, receptov svojich starých rodičov a pôvodných panamských ingrediencií. Špíz z takmer karamelizovanej kačice je prezentovaný s vôňou aromatických, domorodých bylín v yucca obale, ktoré sa majú jesť ako taco. Údené kuracie časti sú podávané s porciou zlatého, bohatého umami vývaru, ktorý je varený celý mesiac.

Už samotná reštaurácia, podobná rezortu Islas Secas, je vhodným dôvodom na plánovanie výletu. Aj keď je malá, má svoj tajný pôvab, ktorý čaká na to, kým Vás bude môcť očariť.

Zdroj: TripAdvisor, LuxuryLatinAmerica

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.