Portské tejto jesene má chuť cédru a kandizovaného jablka

Taylor Fladgate.

Portské víno štýlu Tawny je zmesou, ktorá reprezentuje kombináciu niekoľkých ročníkov, s uvedením počtu rokov strávených v drevených sudoch, čo môže byť 10, 20, 30 alebo 40 rokov. V poslednom období sa však vinárstvo Taylor Fladgate, ktoré sa môže pochváliť jednou z najväčších zásob starších sudových vín v Portugalsku, uviedlo na trh vzácne nezmesové ročníkové víno Single Harvest Tawny, pochádzajúce z ich slávnej úrody z roku 1896, ktorá predstavuje jednu z najkvalitnejších úrod 19. storočia, a ktorá znamenala znovuzrodenie pre oblasť zničenú epidémiou fyloxéry.

Po 125 rokoch dozrievania v ručne vyrobených dubových sudoch, ktoré sa nachádzali v pivniciach vinárstva v usadlosti Vila Nova de Gaia, a po nevyhnutnom odparení, ktoré v konečnom dôsledku nastalo, zostali z pôvodne 18 naplnených sudov iba dva s vínom bronzovej farby. To však bohato stačilo na naplnenie 1700 špeciálne vyrobených karáf zo škótskeho krištáľu značky Glencairn, z ktorých každá bola zapečatená ručne brúsenou, osemstrannou kryštálovou zátkou.

Každá jedna karafa je balená do škatule z čerešňového dreva, doplnená pamätnou brožúrou o víne 1896 Single Harvest Tawny a podpísaným certifikátom od výkonného riaditeľa spoločnosti Taylor Fladgate, Adriana Bridge. To všetko za cenu $5500.

Bridge cíti obrovskú hrdosť: „Uvedenie na trh tak starého, hodnotného a jedinečného vína ako je toto, sa udeje iba niekoľkokrát za generáciu. Je to svojou povahou historická udalosť, o ktorú sa Taylor Fladgate hrdo delí so zberateľmi vína a znalcami vzácnych vín. Vychutnať si takéto víno je zážitok na celý život. “

Toto portské s dusenou slivkovou vôňou a príchuťou cédru a kandizovaného jablka pretrváva na podnebí mimoriadne dlho, čo zodpovedá jeho veku dozrievania.

Súvisiace: Takto vyzerá oficiálne najdrahšie portské víno na svete v cene $127 000

Ďalším práve vydaným portským sú ročníky Symington 2019 Single Quinta Vintages pochádzajúce z vlastnej farmy Symington Family Estates, jedného z najväčších svetových producentov portského. Táto oblasť sa vyznačuje nestálou vegetačnou klímou, kde je v zime v priemere 50 percent zrážok a takmer žiadny dážď v lete.

Výsledkom bol jeden z najneskorších zberov za posledné roky, ktorý nakoniec priniesol malé objemy vína s fantastickou hĺbkou a komplexnosťou. Hlavný vinár vinárstva Symington, Charles Symington, rozpoznal jeho veľkoleposť a do fliaš plnil každú kvintu osobitne. „Tieto vzrušujúce a živé mladé vína predstavujú absolútny vrchol zberu v roku 2019. Už dnes sú úžasné a verím, že rovnako krásne starnú desaťročia.”

Víno 2019 Dow’s Quinta da Senhora da Ribeira ($75) je elegantne kvetinové, kým víno 2019 Quinta do Vesúvio ($85) je intenzívne ovocné a bude dostupné ako súčasť limitovanej edície Single Quinta Vintage set ($400) spolu s ročníkmi 2009 a 1999. Na uvedenie v budúcnosti si budú musieť počkať tieto vína: Graham’s Quinta dos MalvedosDow’s Quinta do BomfimWarre’s Quinta da Cavadinha a Cockburn’s Quinta dos Canais.

Zdroj: The Vintage Port Site

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.