Pomocou novej aplikácie si môžete prenajať jachtu už za €99 na deň

Plavba jachtou pozdĺž francúzskej riviéry zahŕňa večierky na palube s pohárom šampanského v ruke, jazdu na vodných skútroch v tyrkysových vodách otvoreného mora a s posádkou, ktorá s radosťou zvlhčí Vašu slnkom vysušenú tvár pomocou minerálnej vody Evian v spreji. To všetko si môžete užiť za minimálnu cenu 10 000 dolárov na týždeň.

Ľudia bez päť či šesťciferného rozpočtu si doteraz nemohli dovoliť vychutnávať takýto okázalý jachtársky život. Museli „poznať chlapíka“, ktorý im prenajal loď na jeden deň, alebo si luxusnú dovolenku vybavili oficiálnou cestou cez charterovú agentúru. Radi by ste strávili niekoľko hodín na malej lodi typu katamarán v Cannes? Po vybavení všetkých potrebných zmlúv, vyplatení provízií a vyplnení formulárov v dvoch kópiách si za takýto zážitok zaplatíte prinajmenšom 1 000 dolárov.

Alebo by ste mohli obísť systém a žiť svoj sen o luxusnej dovolenke na mori už za neuveriteľných €99 ($117) na deň.

Prístav Fontvieille v Monaku plný luxusných jácht.

Sľubuje to spoločnosť Float, ktorá od júna ponúka svoje revolučné služby v Monaku a v Saint-Tropes, a rýchlo expanduje aj na veľké trhy v ďalších populárnych dovolenkových destináciách. O spoločnosti Float môžete uvažovať tak trochu ako o službe Airbnb. Tá Vám umožňuje prenajať si izbu v apartmáne alebo v čiastočne obsadenom byte. Závisí to iba od toho, koľko peňazí chcete minúť či ušetriť. Na podobnom princípe fungujú aj služby spoločnosti Float. Ak nemáte sedem spoločníkov, s ktorými by ste si prenajali celú jachtu, Float Vám umožňuje rezervovať si len jedno miesto na lodi, ktorá je prenajatou inou skupinou zákazníkov. Ak sa na to cítite, môžete si však so svojimi priateľmi prenajať aj vlastnú malú elegantnú výletnú loď. Keď sa rozhodnete pre prvú možnosť, veľmi pravdepodobne spoznáte nových zaujímavých ľudí, s ktorými zažijete nové nezabudnuteľné zážitky.

Súvisiace: Ritz-Carlton predstaví kolekciu luxusných lodí

Ako to funguje?

Jachty v prístave mesta Saint-Tropez.

Jean-Jacques Boude, spoluzakladateľ spoločnosti Float, vraví: „Neprevádzkujeme taxislužbu na mori. Podobáme sa skôr na spoločnosť NetJets.“ Týmito slovami prirovnal svoj start-upový projekt k spoločnosti, ktorú vlastní gigant Berkshire Hathaway. NetJets je priekopníckou spoločnosťou, ktorá podniká v oblasti čiastočného vlastníctva súkromných lietadiel.

Počas finančnej recesie utrpela značné straty, ale v súčasnosti sa jej situácia stabilizovala a jej podiel na trhu narastá. V prevádzke je už 53 rokov. Boude tvrdí, že jeho podnikanie je inšpirované aj službami Airbnb a Uber. Vraví: „Predávame niekoľkodenné zájazdy, pričom zákazníci si na palube zvolenej lode zakúpia konkrétne miesto či kajutu. Všetko sa to realizuje prostredníctvom plne digitálnej aplikácie.“ Tento podnikateľský model naozaj pripomína spoločnosť NetJets, ktorá zákazníkom umožňuje kúpiť si „letové hodiny“ na základe ponuky a la carte.

Spoločnosť Float jednoznačne ponúka hodnotnejší zážitok, ako obyčajná taxislužba na vode. Hoci sa pomocou nej budete prepravovať medzi rušnými dovolenkovými destináciami a plážovými klubmi, hlavným lákadlom je samotný pobyt na vode a zážitok z plavby na luxusnej lodi. Doprava medzi bodmi A a B je takmer vedľajšia. Plavíte sa po Stredozemnom mori, pripíjate si luxusnými nápojmi, zaplávate si medzi vlnami, možno si dokonca nahodíte udicu či sadnete na vodný skúter. Nakoniec sa vylodíte v cieľovom prístave, strávite tu zopár hodín a vrátite sa späť na miesto, z ktorého ste vyplávali.

Rezervácia trvá nanajvýš dve až tri minúty. Prihlásite sa cez aplikáciu alebo na webovej stránke, vyberiete si miesto začiatku plavby a destináciu, požadovaný počet miest, ktoré si chcete rezervovať a vyplníte údaje o svojej kreditnej karte. Cez aplikáciu Apple Wallet o chvíľu obdržíte palubný lístok. Žiadne podpisovanie zmlúv, žiadne príplatky a žiadne skryté náklady. Boude tvrdí, že práve toto je výhodou služieb, ktoré poskytuje. Ďalej dodáva, že tradičné charterové spoločnosti počas dohadovania zmluvných podmienok svojvoľne navyšujú rôzne poplatky za pohonné látky a potraviny, ponúkané na palube.

Aký zážitok ponúka?

Prenajať si môžete aj túto 18 metrov dlhú jachtu spoločnosti Float.

Nízke náklady v tomto prípade nie sú predzvesťou menej kvalitných služieb. V ponuke je zahrnuté šampanské značky Ruinart a pohodlné sedenie na palube. K dispozícií budete mať samozrejme kompletnú posádku plavidla. Sprostredkovateľská služba Vám na požiadanie rezervuje večeru v luxusnej reštaurácii podľa Vášho výberu, prípadne Vám pomôže nájsť vhodného DJ-a pri organizácii súkromných tanečných párty na palube.

Float je však zatiaľ malou spoločnosťou a tomu zodpovedá aj flotila jej lodí. Ani zďaleka nepripomínajú 180-metrovú superjachtu Azzam, ktorú vlastní emir z Abú Dhabí. Spoločnosť má v súčasnosti dve plavidlá, ktorých rozmery sú pomerne skromné. Prvá z nich je dlhá 15 metrov a druhá dosahuje dĺžku 18 metrov. Float sa chystá rozšíriť svoje podnikanie do ďalších populárnych destinácií a postupne bude investovať do väčších motorových jácht. Boude tvrdí, že ak sa bude všetko vyvíjať podľa plánu, spoločnosť Float bude už do konca novembra prevádzkovať tri ďalšie lode v Miami. Budúci rok plánuje začať poskytovať svoje služby na Ibize, na ostrove Mykonos a na Korfu. Očakáva, že do tej doby bude spoločnosť vlastniť superjachtu dlhú 32 metrov, ktorá bude ponúkať dvojdňové výlety z Miami na ostrovy Bimini. Cena tohto zájazdu bude predstavovať 1 000 dolárov na osobu za noc.

Jazda za dobrú cenu

Menšia z dvoch lodí spoločnosti Float dosahuje 15 metrov a plaví sa pozdĺž Francúzskej riviéry.

Podobne, ako spoločnosti Bolt Bus či MegaBus, aj Float funguje na princípe dynamického oceňovania služieb. Ak bude dopyt vysoký, súčasná sadzba €99 sa môže časom zvyšovať. Boude však očakáva, že ceny sa zvýšia maximálne na €199.

Súvisiace: Zažite jedinečnú luxusnú expedíciu na Antarktídu

Takáto výhodná cena so sebou prináša niekoľko obmedzení. K úžasným nápojom sa počas výletu síce podáva teplé jedlo, ale jedná sa o predpripravené pokrmy, ktoré na palube lode ohrievajú členovia posádky. Nečakajte, že s Vami bude cestovať profesionálny šéfkuchár. Za dobrodružstvo v podobe jazdy na lyžiach alebo rybárčenia si budete musieť priplatiť.

Boude uvádza: „Zhruba 90% našich klientov sa na palube vôbec nestravuje. Namiesto toho navštevujú reštaurácie na pevnine.“ Dodáva, že doteraz boli služby spoločnosti Float obľúbené najmä medzi pilotmi Formuly 1, ku ktorým patrí napríklad Max Verstappen.

Jean-Jacques Boude a piloti Formuly 1 Max Verstappen a Nelson Piquet Jr. na palube jachty spoločnosti Float v Saint-Tropez.

Start-upová spoločnosť Float vstupuje do druhého kola svojho financovania. Zisky spoločnosti sa pravdepodobne ocitnú pod drobnohľadom investorov. Boude vtipkuje: „Z hľadiska peňažného toku sa pohybujeme v náročnej oblasti podnikania. Fundraising budeme možno robiť každé tri mesiace.“ Na záver však dodáva, že spoločnosť predstavuje lákavú príležitosť pre mnohých investorov. „Ľudia, ktorí nikdy neboli na jachte, alebo si ju nikdy nemohli dovoliť kúpiť, majú prostredníctvom našej spoločnosti možnosť plniťsi svoje sny.“

Zdroj: NationalPost, Bloomberg

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.