Poklad v podobe vzácneho koňaku bol práve objavený vo vraku lode potopenej v roku 1917

Škandinávski lovci pokladov práve objavili poklad hodný prípitku. Švédska spoločnosť Ocean X Team, špecializujúca sa na hľadanie a záchranu tovaru, údajne objavila stovky fliaš koňaku vo vraku lode v Baltskom mori. Loď bola potopená v roku 1917.

Švédsky parník, známy ako S. S. Kyros, bol zničený nemeckou ponorkou počas prvej svetovej vojny z dôvodu podozrenia pašovania tovaru. Podľa správy tímu OceanX, loď priplávala z Francúzska a cez Švédsko sa mala dostať až do Petrohradu. Svoju plavbu však nikdy nedokončila. Pri útoku našťastie neboli žiadne ľudské obete a posádka bola presunutá na inú loď, ktorá sa vrátila späť do Švédska.

V čase, keď sa loď potápala, ostalo na palube 50 debien koňaku De Haartman & Co. a 15 debien likéru Benedictine (značka bola vytvorená mníchmi pred 500 rokmi a dnes ju vlastní spoločnosť Bacardi).

Vrak lode, ktorý sa nachádza viac ako 75 metrov pod morskou hladinou, leží v medzinárodných vodách medzi Švédskom a Fínskom. Vrak bol prvýkrát objavený v roku 1999. Od objavenia zvyškov SS Kyros vrak niekoľkokrát navštívili potápačské a podmorské sondy v rámci výskumného a záchranného projektu. Projekt sa začal približne pred 20 rokmi.

Súvisiace: 11 najlepších značiek koňaku na trhu

Nedávno sa tímu Ocean X konečne podarilo zachrániť vzácny náklad z minulého storočia. Najlepšou správou zo všetkého je fakt, že koňak stále môže byť pitný. Šéfredaktorka online portálu Alcohol Professor, Amanda Schusterová, pre New York Times uviedla, že pitnosť bude závisieť od mnohých faktorov. Napríklad od toho, o aký druh koňaku a likéru sa jedná, kedy bol nápoj presne fľaškovaný a či sa morská voda, poprípade nejaká baktéria, dostala do obsahu fľasky.

Aj keď sa ukáže, že obsah fľiaš nie je pitný, stále sa bude jednať o významný objav. Tím Ocean X napísal: „Nejedná sa len o objav vzácneho koňaku a likéru. Našiel sa aj kúsok histórie cárskeho Ruska.“

Vo videu na sociálnej sieti YouTube, zdieľanom tímom Ocean X je informácia, že bolo nájdené kožené púzdro na pištol, v ktorom bola nemecká zbraň Luger aj s nábojom. Ako sa nemecká pištol dostala na švédsku ľod je námorným tajomstvom.

Zdroj: Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.