Peruánska Dúhová hora vyzerá skvelo nielen na Instagrame, ale aj v skutočnosti

Ak sa pohrávate s myšlienkou, že v blízkej budúcnosti navštívite Južnú Ameriku, tak určite na svoj zoznam miest pripíšte aj Peru. Je tu niekoľko dôvodov, prečo by ste sa do Peru mali vybrať. Rozmanitá príroda, objavovanie nami nepoznanej kultúry, či nahliadnutie do starovekej civilizácie.

Najväčším lákadlom pre návštevníkov krajiny, ktorou sa tiahne pohorie Andy, je jednoznačne Machu Picchu. Volá sa aj Stratené mesto Inkov a ide o zrúcaninu, ktorá sa nachádza vo výške až 2430 metrov nad morom. Avšak v roku 2015 sa na zozname najatraktívnejších miest krajiny objavil ďalší peruánsky div.

Vinicunca – známa tiež ako Hora siedmich farieb alebo iba Dúhová hora. Svetlo sveta uzrela približne pred štyrmi rokmi, keď sa sneh, ktorý ju pokrýval, začal roztápať, a tak odkrýval prírodnú krásu tejto hory. Táto prírodná krása je výsledkom dlhoročného formovania počasím. Pri pohľade na ňu uvidíte dokonalú harmóniu rôznych minerálov. Pod jej vznikom sú podpísané poveternostné vplyvy a sedimentárne usadeniny, ktoré ju formovali dlhé roky. V súčasnosti Vinicunca pripomína mramor, v ktorom sú navrstvené odtiene farieb ako zlatá, levanduľová, červená, či dokonca aj tyrkysová.

Toto turistami vyhľadávané peruánske miesto si podmanilo každého návštevníka nielen svojou krásou, ale aj tým, že je posvätné. Vďaka šikovnosti personálu v lokálnom turizme a sile Instagramu sa Vinicunca stala druhým najnavštevovanejším miestom v regióne Cusco.

Peruánske média uvádzajú, že Vinicuncu navštívi až 1500 ľudí denne, čo je tretina návštevníkov Machu Picchu.

Chystáte sa navštíviť Dúhovú horu? Pripravte sa na nadmorskú výšku

Lokálne turistické kancelárie sa hneď uchopili šance a organizujú celodenné výlety na Dúhovú horu, ktorá je vzdialená približne 100 kilometrov od mesta Cusco. Avšak, nejde o oddychový výlet, či prechádzku ružovou záhradou, aj keď farebné to teda bude. Musíte si privstať skoro ráno a absolvovať kľukatú cestu autom naprieč peruánskymi horami. Celodenný výlet vás vyjde približne na 30 dolárov a vrátiť by ste sa mali okolo siedmej hodiny večer. Nie je v tom zahrnutý vstupný poplatok, čo je približne 3 doláre a platí sa priamo na mieste.

Nadšenci hôr, ktorí obľubujú adrenalín a chcú túto horu zdolať, môžu absolvovať približne päťkilometrovú okružnú cestu so štartom pri neďalekej autobusovej zastávke. S čím by ste však mali počítať, je vysoká nadmorská výška a tak treba byť poriadne pripravený. Nadmorská výška sa pohybuje okolo 4 500 metrov nad morom. Väčšina turistom sprístupnených chodníkov nie je veľmi náročná, no záverečná časť patrí k tým ťažším a potrápi nejedného pešieho cestovateľa.

Pre tých, ktorí vyhľadávajú výzvy, Vinicunca ponúka veľa možnosti. Jednou z nich je aj horský bicykel, ktorý si môžete požičať priamo na mieste. Pre tých lenivejších je tu tiež možnosť jazdy na koni, ktorý vás dopraví priamo na miesto. Cena za takú jazdu sa pohybuje okolo 25 dolárov. Kone sa nachádzajú pozdĺž celého treku, takže začať môžete peši a neskôr môžete pokračovať na koni.

Turistom, ktorí chcú zdolať Dúhovú horu sa odporúča, kvôli nadmorskej výške, najprv stráviť zopár dni v regióne Cusco a až potom pokračovať na horu. Telo si tak zvykne na redší vzduch a turistiku si užijete.

Na čo treba byť pripravený

Najlepší čas, kedy sa vybrať na Vinicuncu je medzi marcom a novembrom. Približne od júna do augusta je dosť pravdepodobné, že si vychutnáte aj modrú oblohu, samozrejme, počasie na horách je nepredvídateľné, treba počítať s náhlymi zmenami. Ako uvádza Lonely Planet, približne od júna do augusta to v Peru turistami hemží, samozrejme, iba na turistických miestach. A naopak tá najslabšia turistická sezóna je od decembra do februára.
Dúhová hora je obrovským lákadlom pre turistov dokonca aj mimo najvyššej turistickej sezóny. Najviac to využívajú miestni, pre ktorých turisti znamenajú zdroj obživy. Predávajú rôzne suveníry, či dokonca vás odfotografujú lamou v slnečných okuliaroch. Pripravte si tak nejaké drobné.

Súvisiace: Rebríček 11 najpopulárnejších dovolenkových destinácií pre rok 2020 podľa stránky Airbnb

Aj napriek tomu, že Vinicunca ponúka krásne výhľady a postará sa o váš dokonalý turistický zážitok, počasie je nevyspytateľné a môže tento zážitok premeniť na celkom nepríjemnú skúsenosť. Nadmorská výška nad 4000 metrov už nie je sranda. Ak by vám počasie neprialo, tak najhorší scenár je, že kvôli hmle škálu tých najkrajších farieb Dúhovej hory neuvidíte. Ďalšie sklamanie prichádza, keď hora nenaplní očakávania, ktoré vznikli v online svete – na Instagrame, či ďalších sociálnych sieťach. Totiž tam sú fotky dokonalé a farby sú ozaj pestré, aj keď realita je možno trochu iná.

Niektorí návštevníci Hory siedmich farieb odchádzajú často sklamaní pre nízku viditeľnosť, iní zas, hlavne, keď je zamračené, s pocitom, že farby neboli dostatočne jasné a žiarivé. Ak je počasie extrémne, tak miestne úrady turistické chodníky celkom uzatvoria.

S nepredvídateľným počasím, vysokou nadmorskou výškou a istou turistickou záťažou prichádza rad na celkom dôležitú otázku ČO NA SEBA? Najideálnejšie je byť pripravený na všetko a tak sa odporúča zbaliť si veci nielen do príjemného počasia, ale aj do extrémneho. Teplota v týchto nadmorských výškach je nevyspytateľná a preto je lepšie byť pripravený, ako prekvapený. Treba počítať so slnkom a slnečnými lúčmi, no aj s dažďom a silným vetrom. Určite nezabudnite pršiplášť, opaľovací krém, slnečné okuliare a v neposlednom rade veľa vody.

Zdroj: CNBC

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.