Parížska burza pretvorená na úžasné múzeum

François Pinault, zakladateľ luxusnej spoločnosti Kering a investičnej spoločnosti Artémis, si vybral japonského architekta Tadao Ando na svoj nový kultúrny projekt – premenu pôvodnej parížskej burzy na nové múzeum.

Cieľom tohto projektu je zdieľať Pinaultovu vášeň pre súčasné umenie s čo najširšou verejnosťou. Vznešená historická budova plná výrazných dobových prvkov s označením “The Bourse de Commerce” sa premení pod vedením svetového staviteľa, ktorý je známy svojim kreatívnym využívaním prírodného svetla a štruktúr, ktoré vychádzajú z prirodzených tvarov krajiny.

Historická budova zmenená na múzeum súčasného umenia, sa otvorí 23. januára 2021. Nazrime do vnútra tohto zázraku, ktorý čaká na svoje odhalenie:

Ikonický architekt sa so svojim tímom zameral na centrálnu rotundu, kupolu a nástenné maľby. Dodal priestorom vlastné prvky minimalizmu bez narušenia pôvodného charakteru štruktúry.

Múzeum bude vhodným miestom pre tematické expozície a monografické výstavy, rovnako ako aj pre nové produkcie, uznané výtvory, udalosti a projekty.

Budova disponuje výstavným priestorom 6800m², ktorý sa môže rozdeliť na miestnosti s rozlohou od 100 do 600 m², alebo môže byť výhradne využitá na rozsiahle výstavy.

Pred vstupom do dvojnásobne vyššieho priestoru galérie návštevníci najprv prejdú prízemnou recepciou.

Súčasťou historickej budovy The House de Commerce bude aj sála s 284 sedadlami, vhodná na premietanie a organizáciu rôznych prednášok, konferencií a koncertov.

V tomto múzeu súčasného umenia nájde miesto každý umelecký aspekt, a vďaka rozľahlej vstupnej hale a black box divadlu bude umožnené sprístupňovať návštevníkom aj videoinštalácie a experimentálne vystúpenia.

Transformovaná historická budova “The Bourse de Commerce” v Paríži bude zahŕňať aj reštauráciu a spoločenskú miestnosť, v ktorej sa návštevníci môžu ponoriť do panoramatických výhľadov na jedno z najkrajších miest na svete a jedinečných fresiek nad hlavou.

Zdroj: LeFigaro, LonelyPlanet

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.