Pánska kolekcia Jeseň 2019 značky Prada

Frankenstein sa údajne zrodil jedného sychravého letného večera roku 1816 priamo na brehu Ženevského jazera. Mary Godwinová, jej milenec Percy Shelley a ich spoločník na cestách Lord Byron, sa rozhodli spraviť si súťaž v tom, kto vymyslí najčudesnejší hororový príbeh. Godwinová prišla s Frankensteinom a napriek tomu, že mala iba 18 rokov, jej príbeh bol nekompromisne vyhlásený za víťazný. Dvaja najuznávanejší básnici tej doby nepochybne dokázali posúdiť toto majstrovské dielo.

Ak by sme podobnú súťaž usporiadali v súčasnosti a medzi módnymi návrhármi, mohli by sme si byť istí, že Miuccia Prada by hladko porazila svoju prevažne mužskú konkurenciu. V priebehu januára vo Fondazione predstavila takmer monštruóznu prehliadku, ktorá bola temná, nezvyčajná a tak trochu zvrátene pekná – ale nepochybne pritiahne fanúšikov návrhárky do obchodov.

Ikonická módna dizajnérka povedala: „Vlastne to musela byť romantická show. A ja som sa hlavne zaujímala o pochopenie ľudskosti – slabosti a delikátnosti, a odhalených aspektov toho, čo nás robí ľuďmi. Pozrela som sa na odmietnutého človeka… toho, ktorý nemá kariéru. Celá prehliadka bola postavená proti veľmi tvrdému svetu a práve preto bolo vo vzduchu cítiť vojnu a armádu. Ale zároveň musela byť prispôsobená móde, pretože móda musí byť nakoniec nejakým svetlom. Aby sme neboli nudní, požičali sme si symboly z ikonických hororových filmov. Od Frankensteina až po The Rocky Horror Picture Show a všetky ďalšie klasiky. Frankenstein je príkladom monštra s obrovských srdcom, ktorý iba hľadá lásku.“

Práve preto mala Gigi Hadid oblečenú rozkošne plisovanú, kryštálmi vykladanú róbu, ktorú by si zaľúbila aj Janet Reiss. Modelky sa prechádzali medzi 120 nadrozmernými žiarovkami s chaotickými elementmi žiariacimi v tme. Pánske vrchné diely zahŕňali výrazné bleskové motívy vinúce sa k srdcu alebo nápadné pletené tkaniny, ktoré boli doplnené plstenými srdcami pripnutými zatváracími špendlíkmi.

Témou hororu boli inšpirované aj pánske obleky, ktoré sa predviedli v čiernej a sivej farbe s klasickými a výrazne vypchatými plecami. Trojité opasky boli na prvý pohľad mätúce, ale zároveň tvorili štýlový detail. Dámska kolekcia predviedla unikátne šaty bez ramien, ktoré sú tiež typické pre tento módny dom. Malé čierne šaty boli prezentované v najjednoduchšej a zároveň najvšestrannejšej a najžiadúcejšej forme. Jeden takýto model dokonca zahŕňal 6 praktických vreciek, čo bolo výborným kontrastom ženskosti a armády.

Súvisiace:
Fendi a kolekcia pánskej módy Jeseň 2019
Jarná móda roku 2019 pre pánov od značky Berluti

Miuccia Prada sa však v najväčšej miere zaujímala práve o pôvodný príbeh o Frankensteinovi a Mary Godwinovej, ktorá prvýkrát zverejnila svoje dielo anonymne v roku 1818. Dizajnérka povedala: „Táto žena nemohla v 19. storočí verejne publikovať svoju knihu. Vymyslela Frankensteina, ale publikovať ho musel básnik Shelley, pretože vydavatelia vtedy nepublikovali knihy napísané ženou. V súčasnej literatúre to napriek tomu vyzerá tak, že ak nie ste žena, tak sa Vaše knihy ani nepredávajú. Muži si preto dokonca menia mená na ženské.“

Video módnej prehliadky kolekcie Jeseň 2019 značky Prada:

Zdroj: Prada

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.