Off-road z oblakov: Jet PC-24 je pripravený pristáť kdekoľvek

Zdroj: Zdroj: Pilatus Aircraft

Pri využívaní súkromných lietadiel nejde len o vyjadrenie spoločenského statusu a komfort majiteľa, ale v prípade biznisu je na mieste povedať, že „čas sú peniaze“. Business jet šetrí podnikateľom jednu z najcennejších podnikateľských komodít – čas. Zároveň platí, že čím viac je majiteľ so svojím privátnym lietadlom v oblakoch, tým viac na tom zarába. Zaručený tip na spoľahlivý privátny jet, ktorý dokáže pristáť aj na nespevnenom teréne a vyžaduje minimálnu pristávaciu dráhu, má názov Pilatus PC-24 a pochádza z dielne švajčiarskeho výrobcu Pilatus Aircraft Ltd. Otvára brány do sveta viac ako 20 000 letísk po celom svete.

V prípade, že stojíte pred kúpou privátneho jetu, je potrebné zodpovedať si niekoľko základných otázok. Musíte mať predstavu o tom, ako ďaleko chcete s jetom lietať, koľko osôb budete prepravovať a aký terén vás pri pristávaní či odlietaní čaká. Hľadáte lietadlo na presuny v rámci vašich podnikateľských aktivít, alebo túžite aj po relaxe s golfovými vyhliadkami, lyžiarskym výstrojom alebo väčším množstvom batožiny? Pilatus PC-24 dokáže uspokojiť aj náročnú klientelu a na kombináciu biznisu a „leisure“ aktivít je ako stvorený.

Čo ho povyšuje nad konkurenciu?

 

Zdroj: Zdroj: Pilatus Aircraft

Luxusné súkromné lietadlo Pilatus PC-24 má jednu úžasnú komparatívnu výhodu oproti lietadlám vo svojej triede. Stroj dokáže pristáť a vzlietnuť aj na nespevnenom teréne, na trávnatej ploche alebo na zasneženom úbočí. Navyše nevyžaduje ani takú dlhú pristávaciu či odletovú dráhu ako iné stroje v rovnakej kategórii, pokojne mu postačí 850 metrov. O svojich kvalitách presvedčil návštevníkov na začiatku júla na festivale rýchlosti v Goodwoode, kde pristál na trávnatom poli a prítomných svojím výkonom doslova ochromil. Ohúril aj preto, že sa stal prvým biznis jetom vo svojej triede, ktorý pristál na trávnatej ploche.

Jet PC-24 s predajnou cenou 8,9 milióna dolárov poskytuje dokonalý komfort pre 8 osôb. Prvé lietadlo Pilatus PC-24 bolo dodané v septembri minulý rok luxemburskej firme Jetfly, ktorá do svojej flotily objednala celkovo štyri tieto lietadlá. Jedinečnou vlastnosťou tohto jetu je interiérový dizajn Phillippe Starck, ktorý je štýlový a luxusný. Kabína má ploché dno, čo umožňuje pripevniť ďalšie sedadlá alebo uložiť golfové palice a lyže, zadná časť lietadla je vybavená nákladným priestorom na batožinu. Pre majiteľov je cenným najmä fakt, že lietadlo dokáže letieť na menšie letiská s kratšou či nespevnenou dráhou, čo otvára nové možnosti biznis a leisure cestovania, napríklad za zimným lyžovaním alebo oddychom v horách.

Súvisiace: Embraer predstavil nové luxusné súkromné lietadlo za $21 miliónov

Odborníci označujú PC-24 za majstrovské dielo švajčiarskeho výrobcu, pretože ide o prvý biznis jet na krátke použitie. Kombinuje univerzálnosť turbovrtuľového lietadla s veľkosťou kabíny medium light jetu a výkonom light jetu. Je to jednoducho stroj, ktorý nezodpovedá žiadnej z existujúcich kategórií obchodných prúdových lietadiel, preto ho výrobca tituluje novovytvorenou kategóriou „Super Versatile Jet“. Vďaka vynikajúcemu výkonu, spoľahlivosti a prevádzkovej flexibilite je PC-24 na trhu leteckej dopravy najlepším obchodným lietadlom poháňaným turbínou. Pri šiestich pasažieroch má lietadlo dolet až 3334 kilometrov, pri štyroch pasažieroch na palube sa dolet ešte zvyšuje o 370 kilometrov.

Charakteristiky, ktoré vás ohúria

Zdroj: Zdroj: Pilatus Aircraft

Medzi benefity stroja patrí dlhý dosah, nízke prevádzkové náklady, prevádzka s jedným pilotom, ale aj vysokorýchlostné a presné švajčiarske inžinierstvo, ktoré sa pod konštrukciu stroja podpísalo. Maximálna cestovná rýchlosť stroja je 815 km/h. PC-24 bol navrhnutý tak, aby bol „off-road“, ktorý je však kompatibilný s vysokými požiadavkami aj tých najnáročnejších klientov.

  • PC-24 nepotrebuje spevnený terén, čo rozširuje majiteľom možnosti doletieť až do 20 000 destinácií navyše po celom svete.
  • Jediný biznis jet s cargo otvorom na rýchlu a jednoduchú manipuláciu batožiny.
  • Interiér lietadla je navrhnutý tak, že umožňuje prístup k batožine priamo z kabíny.
  • Preprava golfových bagov, cross motoriek alebo až 16 kufrov rozličnej veľkosti je pre tento stroj samozrejmosť.
  • Flexibilita interiéru sa prispôsobí potrebám svojich náročných pasažierov.
  • Na odlet potrebuje 893 metrov, na pristávanie vyžaduje dráhu dlhú 724 metrov.

Výrobcom lietadla PC-24 je švajčiarska spoločnosť Pilatus Aircraft Ltd, ktorá sa zaoberá vývojom, výrobou a predajom lietadiel pre medzinárodnú klientelu. Bránu do sveta komerčných prúdových lietadiel prekročil Pilatus, keď predstavil svetu unikátny model dvojmotorového lietadla PC-24. Dovtedy bol Pilatus známy vďaka svojim jedinečným vrtuľovým lietadlám. Exkluzívne informácie a fotografie o stroji PC-24 a o spoločnosti Pilatus nájdete v aktuálnom vydaní Jetbooku.

Autor: Antónia Lukačínová, JetBook


Vo svete súkromného lietania sa pohybujem desiatky rokov. Zabezpečovala som prepravu napríklad pre dalajlámu, Beyoncé, Justina Timberlakea alebo top manažérov a klientov z Ruska, Kanady či Veľkej Británie ale aj Čiech a Slovenska.

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.