Odvážny koncept 80 metrovej superjachty, ktorá je zároveň plne funkčnou ponorkou

Koncept superjachty ‘Carapace’ Eleny Nappi.

Ak máte to šťastie, že vlastníte superjachtu, pravdepodobne ju budete chcieť ukázať svetu. Ale minimálne pre jedného lodného dizajnéra je najväčším luxusom, ktorý môže ponúknuť, je jej schopnosť zmiznúť.

Staňte sa svedkom najnovšieho konceptu superjachty, ktorý si vysnívala námorná architektka Elena Nappi. Hybridné plavidlo s názvom Carapace je navrhnuté, aby brázdilo oceány nad aj pod morskou hladinou: Táto 80 metrov dlhá loď slúži zároveň ako plne funkčná ponorka schopná ponoriť sa do hĺbky 300 metrov až na 10 dní.

Aj keby to bola iba tradičná superjachta, Carapace by vynikala vďaka úchvatnej kombinácii technicko-organicko-ekologickej estetiky s plynulými krivkami, ktoré prechádzajú od provy až po celej dĺžke lode. Rovnako ako mnoho jej rovesníkov, jachta ponúka niekoľko krásnych zábavných priestorov na palube, vrátane plážového klubu s bazénom. Čo však robí Nappinu loď tak jedinečnou, je jej ľahký hliníkový supertrup, ktorý je možné úplne utesniť tak, aby loď mohla fungovať aj pod vodou. Dizajnérka je presvedčená, že táto schopnosť ponúkne cestujúcim aj skutočné súkromie. Táto skutočnosť by sa mohla pozdávať lobistom a ďalším mocným ľuďom, ktorí pri dôležitých stretnutiach ocenia zvýšenú úroveň utajenia.

Koncept superjachty ‘Carapace’ Eleny Nappi.

Nappi sa v rozhovore vyjadrila: ,,Svet luxusných ponoriek je jednou z posledných oblastí experimentovania a možno práve hybridy budú jeho budúcnosťou,’’ … ,,Majitelia lodí veľmi často hľadajú originálne riešenia, aby mohli ponúknuť svojim priateľom a rodine niečo špeciálne, a plavba pod hladinou je na trhu so superjachtami rozhodne niečo neobvyklé.“

Okrem schopnosti ponorky je táto trojposchodová loď plne vybavená všetkým, čo by ste od superjachty očakávali. Či už loď pláva na hladine alebo pod ňou, hostia majú neustále prístup okrem iného napríklad k salóniku, priestrannej jedálni, baru, kúpeľom a wellness. Keď je loď potopená, poskytujú všetky tieto priestory dychberúce výhľady na okolitý morský svet ako memento, že ste pod hladinou.

Súvisiace: Nový radikálny koncept jachty na vodíkový pohon

Táto loď taktiež poskytne solídne technické parametre. Podľa Nappi bude Carapace poháňaná naftovo-elektrickým systémom a systémom palivových článkov, čo jej umožní dojazd až necelých štyritisíc kilometrov. Tento pohon zároveň umožní lodi dosiahnuť maximálnu rýchlosť 16 uzlov nad hladinou a 12 uzlov pod ňou.

Carapace je, samozrejme, zatiaľ len koncept. Odhaľuje však pohľad na veľmi zaujímavú budúcnosť superjácht. A bude taktiež poriadne drahá. Ak sa totiž tento koncept niekedy stane realitou, môžeme očakávať, že cena tejto lode bude v stovkách miliónov dolárov.

Pozrite sa na ďalšie fotografie tejto lode nižšie:

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.