Odvážny koncept 130-metrovej superjachty, ktorej zdrojom energie je recyklovaný motor z dopravného lietadla

Koncept superjachty.

To, čo niekto viac nepotrebuje, môže využiť ktosi ďalší. To platí dvojnásobne pre stroje, ktoré pandémia zasiahla asi najviac – Boeingy 747. Letecké spoločnosti Qantas, British Airways, Virgin Atlantic a Air France boli nútené vyradiť niekoľko svojich dopravných lietadiel z prevádzky potom, čo Covid-19 načisto ochromil medzinárodnú leteckú dopravu. A tak niekdajší králi oblohy skončili na vrakovisku.

Dizajnér Uros Pavasovic však pre ne našiel nové využitie —ako zdroj energie pre gigantickú 130-metrovú jachtu, ktorá pripomína luxusné apokalyptické plavidlo. “Koncept Cobra mi napadol, keď som započul správu o predčasnom vyradení Boeingov z prevádzky. Zrazu mi dávalo zmysel opätovné využitie všetkých vyradených lietadiel a fungujúcich prúdových motorov v post-pandemickom svete, hoci v štýle šialeného Maxa, čo mi v tom čase pripadalo presne ako budúcnosť, ku ktorej smerujeme.”

Koncept počíta s využitím obrovských prepracovaných prúdových motorov s výkonom 15 000 koní, ktoré poháňajú elektrické generátory. Táto viac typová pohonná plošina by sa podľa dizajnéra mohla ukázať ako vysoko efektívna, aj keď je to zatiaľ len v teoretickej rovine. “Posúva to síce naše vnímanie rozmerov plavidiel, no je to postaviteľné. Možno návrh vyzerá ako zo sci-fi filmu, nie je to len fantázia. Jediným problémom je, že tie stroje by boli veľmi hlučné.” Hluk by sa dal ale eliminovať počas jej výroby.

Koncept 130-metrovej superjachty Cobra, ktorá vyzerá ako zo sci-fi filmu, vznikol v čase, keď ešte nebolo jasné, ako bude vyzerať post-pandemický svet.

Odvážny dizajn nepriamo odkazuje na vojenské lietadlá, ako napríklad aerodynamický kryt stíhačky, ktorý inšpiroval tvar prednej nadstavby. Ikonické lietadlo Lockheed SR-71 Blackbird sa zas stalo vzorom pre ostré hrany trupu.

Pavasovic nie je len fanúšikom sci-fi fantazijných konceptov jácht. Predtým ako otvoril vlastné štúdio, pracoval ako dizajnér v dvoch z najznámejších štúdií vo svete jachtingu, Winch Design a Terence Disdale Design. Do svojho konceptu 130-metrovej superjachty zahrnul všetko potrebné vybavenie, vrátane veľkej plaveckej plošiny, hlavnej paluby s bazénom, nadštandardne vybaveného plážového klubu, garáže so sklopnými plošinami a samozrejme dostatok priestoru na stolovanie, leňošenie a zábavu.

“Hoci sa jachta s hlasnými, exponovanými prúdovými motormi nemusí páčiť každému majiteľovi jachty, zopár úprav, napríklad premiestnenie turbín do strojovne, ju ľahko premení na realistický návrh jachty pre majiteľa, ktorý chce vyniknúť. Konštrukcia tiež umožňuje, aby zadné vertikálne krídla, inšpirované lietadlom a nesúce exponované motory, slúžili ako stožiare komunikačného a navigačného zariadenia.”

Koncept pomocnej lode superjachty Cobra, akoby vystrihnutej z filmu Hviezdne vojny, dokáže pri vysokých rýchlostiach kĺzať nad vodou.

Dizajn pomocnej lode k superjachte Cobra bol inšpirovaný „ekranoplánmi“ alebo vozidlami s pozemným efektom (GEV) z čias bývalého Sovietskeho zväzu – najmä KM zo 70. rokov, ktoré pre svoje naskladané motory a hrôzostrašnú veľkosť prezývali „Kaspické morské monštrum“. Boli navrhnuté tak, aby v podstate kĺzali neuveriteľnou rýchlosťou po morských vlnách a potom strieľali rakety na nepriateľské vojnové lode. Boli časy, keď sa predstavitelia Pentagonu obávali, že tieto vzdušné vodné vozidlá budú schopné zničiť americké lietadlové lode.

Pavasovic bližšie objasňuje, na akom princípe sa tieto vozidlá pohybovali: „KM obsahoval niekoľko prúdových motorov namontovaných na krídlach, ktoré vytvárali ťah a vzduchový vankúš, po ktorom ekranoplán kĺzal len pár metrov nad vodnou hladinou. Bol to skutočný goliáš s dĺžkou 91 metrov a hmotnosťou cez 500 ton, schopný dosiahnuť rýchlosť 640 km/h .”

Pavasovic začlenil túto technológiu aj do konceptu 7-metrovej pomocnej lode k superjachte Cobra, samozrejme bez rakiet. Päťmiestne plavidlo má vlastnosti, ktoré odrážajú materskú loď. Táto mini-me verzia superjachty Cobra je navrhnutá na prepravu hostí vysokou rýchlosťou a vo veľkom štýle. Pavasovic k jachte taktiež navrhol vrtuľník, ktorý môže pristáť na vode a byť zdvihnutý na materskú loď, čím eliminoval potrebu heliportu.

90-metrový ekranoplán zo sovietskej éry, prezývaný Kaspické morské monštrum, sa v skutočnosti kĺzal niekoľko metrov nad vodou. Poháňali ho prúdové motory, vďaka ktorým dosahoval maximálnu rýchlosť 640 km/h. Inšpiroval aj dizajn pomocnej lode jachty Cobra.

Hoci zrealizovanie návrhu vrtuľníka je zatiaľ hudbou budúcnosti, technológia na výrobu gigantickej jachty Cobra a menšej lode Baby Cobry je k dispozícii. Určite by to bola najštýlovejšia superjachta v budúcej apokalypse.

Zdroj: CNN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.