Očarujúce sídlo muža, ktorý postavil Empire State Building je na predaj

Teraz môže byť Greenwichske sídlo Paula Starretta z 20. rokov minulého storočia vaše a to za prekvapivo rozumnú cenu 8,3 miliónov dolárov.

Keď bol váš dom postavený staviteľom, ktorý stojí za takými obdivuhodnými stavbami ako sú ikony New Yorku – Empire State Building, Flatiron Building a Plaza Hotel, môžete si byť istý, že obstojí v skúške času.

V roku 1928, Paul Starrett, zakladateľ stavebného gigantu Starrett Brothers, takisto postavil niečo, čo nemá charakter mrakodrapu: toto výnimočné anglické sídlo v americkom meste Greenwich, Connecticut, ktoré sa stalo jeho vidieckym domom.

Aj dnes, o 92 rokov neskôr, tento dom z bridlice a kameňa s rozlohou 1460 m² stále hrdo stojí, navyše s neporušenými originálnymi architektonickými detailami od svojho stvoriteľa, no doplnené o vymoženosti modernej doby.

Julie Church, ktorá je realitnou maklérkou zo spoločnosti Houlihan Lawrence opisuje toto sídlo nasledovne: “Väčšina stien má polmetrovú hrúbku a je zosilnené oceľou, presne ako budova Empire State. Je to ako pevnosť. Rozhodne bol postavený preto, aby vydržal.”

Okrem budovy Empire State sa Starrett podieľal aj na takých projektoch ako ikonická vlaková stanica Manhattanu Penn Station a obchodný dom Macy, Fordov River Rouge Complex v Detroite a Lincolnov pamätník vo Washington DC. Všetky jeho stavby si môžete prezrieť v autobiografii z roku 1938 s názvom “Changing the Skyline”.

Celé roky sa zariadenie a nábytok domu v Greenwich menil a dopĺňal. No až začiatkom 21. storočia sa dočkal kompletnej rekonštrukcie a to pod vedením slávneho zakladateľa hedžových fondov a vášnivého zberateľa umenia Davida Ganeka a jeho manželky Danielle.

Formálna obývačka.

Ganekovci, ktorí si kúpili sídlo v roku 1999 za 3,37 miliónov dolárov, dali svojmu domovu nový šat a vytvorili najmodernejšiu kuchyňu, nové kúpeľne, knižnicu so štyrmi stenami plnými kníh, vínnu pivnicu, dve pracovne a telocvičňu.

Church vyzdvihuje najmä rozlohu tejto nehnuteľnosti vzhľadom na jej polohu: “Veľmi nezvyčajnou je poloha nehnuteľnosti s rozlohou 1,2 hektára len pár minút od centra mesta. To je výnimočne veľká rozloha pozemku pre túto časť Greenwichu.”

V dome boli zachované originálne architektonické detaily.

Sídlo je obklopené hustým lesom a dostupné cez bezpečnostné brány po dlhej príjazdovej ceste vedúcej k zadnej časti domu, kde sa nachádzajú tri podzemné garáže.

Zrekonštruovaná kuchyňa.

Vchodové dvere vedú do hlavnej chodby, ktorá má drevené steny a točité schodisko. Haly prechádzajú do elegantného prijímacieho salóna a pracovne s drevenými stenami a mramorovým krbom.

Formálna jedáleň.

Kuchyňa je vybavená najmodernejšími spotrebičmi, množstvom vrchných skriniek a centrálnou časťou pre každodenné stravovanie. O pár krokov ďalej sa nachádza raňajková miestnosť a formálna jedáleň. Vedľa obývačky je zimná záhrada so šiestimi dverami, ktorými sa dostanete na krytú verandu a obrovskú terasu.

Rodinná izba.

Schodisko vedie do nočnej zóny domu, kde je obrovská hlavná spálňa s kúpeľňou v štýle spa a s nadrozmernou vaňou z čierneho mramoru. Budúci obyvateľ izby má k dispozícii aj rovnako veľký sprchový kút, lehátka, dva šatníky a vlastný balkón.

Hlavná spálňa.

Na tomto poschodí sa nachádzajú ešte štyri ďalšie spálne s vlastnou kúpeľňou a pracovňou. Tretie poschodie je miestom pre ďalšie tri spálne, fitness štúdio a veľkorysý 14×4 metrov veľký úložný priestor.

Hlavná kúpeľňa v štýle spa.

Vonku sa na udržiavanom trávniku nachádza bazén s trávnatými okrajmi, ktorý je vkusne ohraničený vysokými živými plotmi a pri bazéne je samostatne stojaci dom z kameňa, s toaletou, sprchou, kuchynským a obývacím priestorom a samozrejme s krbom.

Podľa Churchovej bol o tento dom odjakživa záujem, najmä zo strany mladých vplyvných Newyorčanov, ktorí dychtia po opustení veľkomesta a práci z domu.

Na treťom poschodí sa nachádzajú ďalšie spálne.

Zaujímavá je aj cena domu, ktorá odráža pohyby na realitnom trhu v Connecticute. Súčasní majitelia kúpili dom v roku 2006 za 9,8 miliónov dolárov a aktuálne ho predávajú za 8,295 miliónov, čo je 15,4 percentná zľava.

Churchová však dodáva, že “trh je momentálne silný, s mnohými ponukami predovšetkým od mladých rodín, ktoré si chcú naplniť plány o presťahovaní sa z mesta.”

Ďalšia obývacia miestnosť.

Dom má navyše dobrú polohu, len pár minút od I-95 Connecticut Turnpike a 6 minút od starej železničnej stanice v Greenwich.

Vínna pivnica.

No vedomie, že váš dom postavil ten istý človek, ktorý stojí za stavbou Empire State, je určite na nezaplatenie.

Sídlo Paula Starretta v Greenwich.

Zdroj:

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.