Obyvatelia západnej Európy kupujú nehnuteľnosti v Bulharsku, Rusi odchádzajú z trhu

Francúzi, Nemci, Belgičania a ostatní obyvatelia západnej Európy vyjadrili záujem o kúpu nehnuteľností na bulharskom pobreží Čierneho mora. Developeri stavebných projektov medzitým zaznamenali pokles v počte ruských investorov, ktorí usmerňujú svoj kapitál do dovolenkových nehnuteľností v tomto regióne.

Realitné kancelárie uviedli, že záujem obyvateľov západnej Európy pramení najmä z plánov Bulharska vstúpiť do eurozóny. Odliv ruských investorov z tohto trhu na druhej strane vysvetľujú predovšetkým prebiehajúcimi ekonomickými sankciami, namierenými proti Rusku.

Iliyana Vassileva, zástupkyňa riaditeľa Asociácie realitných maklérov potvrdila, že nárast záujmu o kúpu dovolenkových nehnuteľností v letoviskách Burgas a Slnečné pobrežie sa objavuje najmä zo strany francúzskych, belgických a švajčiarskych investorov.

Súvisiace: Najlepšie svetové mestá pre investovanie do nehnuteľností

Vassileva ďalej dodala, že na trhu na Slnečnom pobreží sa objavili Tureckí investori, ktorí tu majú v pláne nakupovať luxusné nehnuteľnosti. Ďalšou kategóriou potenciálnych kupcov sú bulharskí občania, ktorí si vybudovali finančnú rezervu prostredníctvom práce v zahraničí, a v súčasnosti chcú minúť svoje úspory na kúpu dovolenkového sídla vo svojej domovine.

Záujem o kúpu nehnuteľností v pobrežných oblastiach Bulharska prichádza aj zo strany nemeckých dôchodcov. Tí však za týmto účelom zamierili do mesta Varna.

Dobromir Ganev, zástupca predsedu Národnej asociácie na trhu s nehnuteľnosťami, povedal: „Nemeckí občania si Bulharsko obľúbili už dávno. Vyhovujú im miestne štandardy, no jazykové rozdiely im spôsobujú určité problémy pri socializácii.“

Ganev vysvetlil, že ruskí investori boli v minulosti najaktívnejšími hráčmi na bulharskom trhu s dovolenkovými a luxusnými nehnuteľnosťami. Avšak ekonomické sankcie namierené voči Rusku a vyhrotená politická situácia v krajine mala za následok pokles ich aktivity. Navyše sa neočakáva, že by sa v blízkej budúcnosti mohli vrátiť na tento trh.

Bulharské letoviská v dôsledku odlivu ruských investorov zaznamenali výrazný pokles celkových nákupov nehnuteľností. Predaje sa v priebehu roka 2017 v meste Balčik medziročne znížili o 11%, v meste Byala o 18%, v meste Kavarna o 14% a o 2% v Nessebare. Iba kúpeľné mesto Pomorie zaznamenalo nárast v hodnote 4%.

Najatraktívnejším regiónom je južné pobrežie Bulharska, čoho dôvodom je blízkosť letiska v meste Burgas. V priebehu roka 2017 bolo iba v Nessebare predaných toľko nehnuteľností ako v mestách Balčik, Byala a Kavarna dohromady. Ganev analyzoval, že ceny sa výrazne líšia, no vo väčšine prípadov sa pohybujú z rozpätí od 400 do 2 000 eur za jeden meter štvorcový.

Aj trh s nehnuteľnosťami v hlavnom meste Sofia bol minulý rok na vzostupe, no realitné agentúry predpovedajú na rok 2018 stagnáciu. Nárast sa môže potenciálne objaviť jedine v sektore luxusných obydlí.

Ceny obytných jednotiek v hlavnom meste Bulharska tiež vykazujú veľkú variabilitu. V panelových bytoch v centra mesta zaplatíte za jeden meter štvorcový 700 až 800 eur. Keď máte záujem o luxusný dom v poprednej štvrti mesta, pripravte sa na cenu až 2 000 eur za meter štvorcový. Odborníci uviedli, že najčastejšími kupcami sú mladí ľudia, ktorí z okolitých regiónov prichádzajú do hlavného mesta za prácou a bývanie financujú pomocou pôžičiek a hypoték.

Súvisiace: Trh s luxusnými nehnuteľnosťami v Bulharsku

Mesto Varna síce nezaznamenáva prílišný dopyt v rámci mestských bytov, ale nedostatok kvalitných nehnuteľností v okolí dovolenkových rezortov spôsobil nárast ich cien až na hodnotu 600 eur za meter štvorcový. Najvyhľadávanejšou oblasťou je štvrť Čajka, kde za jeden meter štvorcový zaplatíte až 1 000 eur. Ceny mestských bytov v Burgase predstavujú 300 až 400 eur na meter štvorcový, ale v súčasnosti sa v tomto meste nerealizuje žiadna výstavba nových obytných jednotiek. To spôsobilo nárast cien nových bytov o 10%. Čo sa týka mesta Plovdiv, developeri očakávajú až päťnásobné zvýšenie objemu mestskej výstavby, pretože táto oblasť sa stretáva so silným dopytom po nových nehnuteľnostiach.

Regióny okolo miest Veliko Tarnovo a Gabrovo očakávajú stagnáciu cien nehnuteľností. Dopyt po obytných nehnuteľnostiach sa v týchto oblastiach neprejavil dokonca ani po odznení ekonomickej krízy a priemerná cena za meter štvorcový dosahovala 200 až 300 eur. Na druhej strane je však pravdepodobné, že v priebehu roka 2018 tu narastie dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach. Ten bude súvisieť s výstavbou tunela pod horou Šipka a poskytne možnosť vzniku najmä nových reštaurácií a skladových priestorov.

Zdroj: Novite

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.