Nový radikálny koncept jachty na vodíkový pohon

Aj keď Aqua neznie ako najoriginálnejšie meno pre loď, názov je jediná fádna vec spojená s revolučnou jachtou holandského dizajnérskeho štúdia Sinot, ktorá ponúka radikálnu dávku inovácií a futuristický dizajn.

Koncept jachty, na ktorej vývoji pracovali dizajnéri posledných päť mesiacov, bol odhalený len pár dní pred svetovou výstavou superjácht “Monaco Yacht Show”. Viac ako 109 metrový monštruózny prototyp superjachty v námornom odvetví predstavuje významný krok vpred: Aqua bude totiž poháňaná výhradne tekutým vodíkom.

Dielo spoločnosti Lateral Naval Architects na vodíkový pohonný systém sľubuje hladkú a tichú plavbu na dlhšiu vzdialenosť s nulovými emisiami, čo je atraktívnym lákadlom hlavne pre ekologicky uvedomelých jachtárov.

Na akom princípe vlastne tento pohon funguje? Tekutý vodík, ktorý bude skladovaný pri teplote -253°C v dvoch 28 tonových vákuovo izolovaných nádržiach, bude premieňaný na elektrickú energiu pomocou palivových článkov s protónovou výmennou membránou (PEM). Týmto spôsobom vznikne dostatok energie pre pohon jachty, pomocné núdzové a doplnkové systémy a taktiež hotelové služby. Vytvorená energia sa bude ukladať v akumulátoroch, aby bol vždy zabezpečený dostatok energie na prevádzku jachty. Výsledkom bude takmer nehlučné plavidlo, ktoré je schopné dosahovať najvyššiu rýchlosť 17 uzlov, plavebnú rýchlosť 10 až 12 uzlov, preplávať vzdialenosť až 3570 námorných míľ a zároveň jeho prevádzka bude mať minimálny dopad na životné prostredie.

Dizajnér Sander Sinot poznamenal: ,,Naším cieľom bolo implementovať plne funkčný pohon na kvapalný vodík a palivové články v super jachte, ktorá nie je prelomová len v oblasti použitých technológii, ale aj čo sa týka vzhľadu a celkového dizajnu.”

Aqua totiž skutočne posúva limity aj čo sa týka vzhľadu. Exteriér tejto jachty, inšpirovaný morskými vlnami, tvoria zakrivené línie, ktoré prechádzajú cez všetkých päť podlaží paluby. Táto bola zároveň navrhnutá tak, aby hosťom zabezpečila čo najlepší prístup k vodnej hladine: Na zadnej palube sa nachádza kaskádovité schodisko s vodopádom a veľkorysý bazén, ktorého hladina splýva s okolitým oceánom. Schodisko postupne prechádza cez všetky paluby až k morskej hladine.

Súvisiace:
Takto vyzerá objaviteľská jachta za 13 miliónov eur s interiérom od Bentley
14 superjácht s najlepším interiérovým a exteriérovým dizajnom

Rozľahlý interiér poskytuje dostatok priestoru pre 14 hostí a 31 členov posádky, pričom v prednej časti vrchnej paluby sa nachádza luxusný VIP apartmán s rozlohou 15 m2. Za zmienku stojí taktiež unikátne observatórium, kde sa hostia môžu kochať 360-stupňovým výhľadom na morskú hladinu, a vnútorné wellness centrum s miestom pre hydromasáže, priestorom na jógu a telocvičňou.

Na výrobu skutočnej jachty v plnej veľkosti si budeme musieť počkať, ale Sinot predstavila zmenšený trojmetrový model na výstave superjácht v Monaku, ktorá sa uskutočnila len nedávno. Zatiaľ si môžete pozrieť niekoľko fotografii tejto jachty pod článkom.

Zdroj: BoatInternational, SWZMaritime

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.