Nový plán elektrifikácie značky Lamborghini v hodnote 1,8 miliardy

Značka verí, že jej nový ambiciózny trojfázový plán do polovice desaťročia pomôže znížiť svoje emisie CO2 na polovicu.

Lamborghini sa pripája k elektrickej revolúcii. Talianska značka, ktorá je po celom svete známa svojimi abnormálne výkonnými športovými autami, si nedávno stanovila ambiciózny plán elektrifikácie. V rámci mnohostranných stratégií bude značka, ktorá je súčasťou spoločnosti Volkswagen AG, ponúkať do roku 2025 hybridné verzie všetkých svojich modelov a do roku 2030 predstaví svoj prvý automobil, kompletne napájaný pomocou batérie.

V rámci svojho trojfázového plánu, ktorý je pomenovaný po najjasnejšej hviezde súhvezdia Býka – Cor Tauri, vynaloží automobilka Lamborghini na elektrifikáciu svojej zostavy 1,8 milardy dolárov. Podľa tlačovej správy ide doposiaľ o najväčšiu investíciu automobilky. Značka verí, že to budú dobre vynaložené peniaze a do polovice desaťročia jej tak pomôžu znížiť svoje emisie CO2 na polovicu.

Napriek tomu to samozrejme neznamená, že spoločnosť je pripravená na rozlúčku so svojimi slávnymi motormi V-12. Prvá fáza novej stratégie, ktorá pokryje nasledujúce dva roky, bude oslavou nedávneho úspechu automobilky so spaľovacím motorom. To bude do konca roka zahŕňať predstavenie dvoch nových modelov V-12.

V druhej fáze, ktorá sa má začať v roku 2023, značka uvedie svoj prvý sériovo vyrábaný hybrid. Nasledovať budú ďalšie a plánuje sa, že do konca roku 2024 budú dostupné elektrifikované verzie každého športového auta. Očakávajte, že tieto vozidlá, rovnako ako prvý hybrid značky v rámci limitovanej edície Sián (na obrázku vyššie), budú mať ešte viac uhlíkových vlákien ako je obvyklé, aby vyrovnali mimoriadnu hmotnosť, ktorá vyplýva z pridaného elektrického hardvéru.

V druhej polovici desaťročia nastúpi tretia fáza, ktorá vyvrcholí debutom plne elektrického vozidla Lamborghini. Podrobnosti o tomto prvom elektrickom vozidle značky sú zatiaľ nedostatočné, ale agentúra Bloomberg uviedla, že pravdepodobne bude mať dvoje dvere a štyri sedadlá, čo znamená, že možno nebude vychádzať z populárneho SUV – Urus. Ak však tlačová správa automobilky dáva náznaky, mohlo by dokonca ísť o úplne nové vozidlo.

Prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Lamborghini, Stephan Winkelmann, stojaci pred automobilmi Huracán, Urus a Aventador.

Generálny riaditeľ, Stephan Winkelmann, vo vyhlásení uviedol: „Elektrifikačný plán spoločnosti Lamborghini je novou plánovanou stratégiou, nevyhnutnou v kontexte radikálne meniaceho sa sveta, do ktorého chceme prispieť ďalším znižovaním dopadov na životné prostredie prostredníctvom konkrétnych projektov. Našou odpoveďou je plán s 360-stupňovým prístupom, ktorý zahŕňa naše produkty a našu pobočku v Sant’Agata Bolognese a nasmeruje nás k udržateľnejšej budúcnosti, pričom zostaneme vždy verní našej DNA.“

O spoločnosti Volkswagen, ktorá vlastní aj spoločnosti Audi, Porsche a Bentley, sa povrávalo, že ešte vlani na jeseň uvažuje o vyčlenení spoločnosti Lamborghini, ako o tom vtedy informovala agentúra Reuters. Avšak, v apríli spoločnosť Lamborghini oznámila, že dosiahla svoj vôbec najlepší štvrťrok a jej tržby vzrástli o 25 percent. A tak nateraz vyzerá budúcnosť tohto výrobcu športových vozidiel jasná ako doposiaľ.

Zdroj: Fortune

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.