Nový mrakodrap v Londýne bude druhou najvyššou stavbou západnej Európy

Londýn sa síce preslávil najmä svojou starobylou britskou architektúrou, no toto mesto si získava čoraz väčšiu popularitu aj vďaka svojim moderným mrakodrapom. O výstavbu ďalšieho z týchto architektonických skvostov sa postará dizajnérska kancelária Foster + Partners, ktorá čoskoro zaháji výstavbu mimoriadne kontroverzného a zanietene diskutovaného komplexu The Tulip Towers.

Mrakodrap je pomenovaný na základe svojej podoby s tulipánom a bude zahŕňať sklenenú vyhliadkovú vežu, ktorá bude umiestnená pozoruhodných 304 metrov nad mestom.

Po dokončení sa táto stavba stane druhou najvyššou výškovou budovou v západnej Európe, ktorá bude zaostávať iba za ikonickým mrakodrapom The Shard. Tento miliónový projekt sponzoruje brazílsky miliardár Jacob Safra a bude zastrešovať presklenú vyhliadkovú plošinu, vonkajšie rotujúce štruktúry a vzdelávacie centrum.

Súvisiace:
V Dubaji rastie nový mrakodrap pokrytý digitálnymi obrazovkami
Na návšteve v Burj Khalifa, najvyššom mrakodrape sveta

Norman Foster, ktorý sa považuje za jedného z najproduktívnejších a najtalentovanejších architektov 20. storočia, uviedol: „Okrem toho, že tento mrakodrap sa stane symbolom samým osebe, bude ďalším prídavkom k zhluku vysokých budov, ktoré definujú mesto v meste. Zo sociálneho hľadiska rozšíri aktivity londýnskeho centra mimo sféru podnikania.“

Realizácia tohto projektu bola schválená začiatkom apríla, a to aj napriek obavám z toho, že mrakodrap by mohol narušiť výhľad na historickú pamiatku Tower of London a negatívne zasiahnuť do radarového pokrytia v rámci mesta.

Spolu so schválením výstavby sa na verejnosti objavila 152-stranová správa z dielne mestského zastupiteľstva, v ktorej sa uvádza, že mrakodrap The Tulip má potenciál stať sa „architektonickou ikonou“ Londýna. Momentálne sa odhaduje, že mrakodrap priláka do Londýna 1,2 milióna návštevníkov ročne a prispeje k vytvoreniu stoviek nových pracovných miest. V konečnom dôsledku to vyzerá tak, že londýnsky „tulipán“ predsa len čoskoro rozkvitne.

Zdroj: Dezeen

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.